Akciové trhy

Hlavné svetové akciové burzy končili v skrátenom predvianočnom obchodnom týždni v stratách, keď na nich prevážili obavy z pokračovania ekonomických protivetrov pandémie koronavírusu, ktorý sa na Západe stále rýchlo šíri a vyvoláva potrebu sprísňovania reštriktívnych opatrení. Obavy vyvolali najmä správy o mutácii vírusu, ktorá je výrazne infekčnejšia. Vakcinácia proti COVIDU-19 sa síce pomaly rozbieha, no kým bude zaočkovaná kritická masa ľudí a príde k návratu do predpandemických štandardov, ešte uplynie niekoľko mesiacov. V takomto prostredí trhy neocenili ani prijatie štvrtého veľkého fiškálneho stimulačného balíka za vyše 900 miliárd dolárov americkým Kongresom po niekoľkomesačnom naťahovaní a hľadaní kompromisov medzi demokratickou snemovňou a republikánskymi senátom. Široký americký index S&P 500 skončil v strate 0,8 percenta pri poklese paneurópskeho indexu STOXX 600 o 1,1 percenta, pod čo sa podpisovali aj otázniky, či sa podarí dohoda medzi Bruselom a Londýnom o nastavení obchodných vzťahov po skončení prechodného brexitového obdobia na konci roka.

Dlhopisové trhy

Ceny bezpečne vnímaných štátnych dlhopisov nedokázali príliš profitovať zo zvýšenia averzie voči riziku. Viac totiž prihliadali na nový stimulačný balík v USA, pričom obchodníci súčasne špekulovali o tom, že Londýn a Brusel doručia last minute dohodu o vzájomnom obchode po skončení brexitového prechodného obdobia 31. decembra, čo sa na Štedrý deň aj stalo skutočnosťou. Odrazu výnosov amerických či nemeckých dlhopisov bránila zvýšená covidová neistota. Preto minulý týždeň končili v podstate na nezmenených úrovniach: 10-ročný americký mierne nad 0,9 percenta a 10-ročný nemecký na -0,55 percenta. Pri zníženej predvianočnej obchodnej aktivite nenastali zásadnejšie posuny ani na trhu podnikových dlhopisov.

Komoditné trhy

Zlato sa krátko pred Vianocami konsolidovalo tesne pod 1 900-dolárovou métou, keď už predtým obchodníci započítavali, že príde k dohode amerického Kongresu týkajúcej ďalšieho fiškálneho balíka, čo zvýši verejný dlh a bude riešený „tlačením peňazí“. Na zvýšených úrovniach držala zlatý kov aj neistota spätá s mutáciou koronavírusu, ako aj slabší dolár. Ropa klesla o necelé dve percentá, keď WTI končila na 48,2 dolára a Brent na 51,3 dolára za barel, keď na trhu dominovali obavy z pomalej obnovy dopytu po komodite pri vynorení sa vysokoinfekčnej mutácie COVIDU-19 zároveň s nejasnosťami, ako rýchlo prebehne vakcinácia a následný návrat ekonomického života do normálu. Prijatie fiškálneho balíka v USA len limitovali straty čierneho zlata.

Devízové trhy

Euro sa voči doláru mierne oslabilo, keď ustúpilo z dvaapolročného maxima nad 122,5 dolárovými centmi a týždeň končilo pod 122 centmi, za čím stála predovšetkým averzia voči riziku súvisiaca so zvýšeným strachom okolo mutácie koronavírusu, ktorá sa objavila najprv vo Veľkej Británii a neskôr bola detegovaná aj v ďalších krajinách. Na samotné schválenie ďalšej fiškálnej pomoci pre americkú ekonomiku kurz viac-menej v minulom týždni nereagoval, keď ho už predtým započítal. Turbulentné obchodovanie predviedla libra, keď na ňu vplývali dva hlavné faktory – mutácia koronavírusu a s ňou súvisiace prísnejšie lokálne lockdowny či zákaz cestovať z krajiny do iných regiónov a nádej na uzavretie brexitovej obchodnej dohody. Posledný predvianočný týždeň zatvárala voči doláru nad hladinou 135,5 dolárového centa, keď sa zdalo, že misky váh sa nakláňajú v prospech uzavretia pobrexitového dealu, aby v úvode vianočného týždňa padla na 133,5 dolárového centa pre paniku okolo koronavírusu s následným návratom na 135,5 dolárového centa, keď prvotný stres z mutácie vírusu opadol a obchodníci sa opäť sústreďovali na obchodnú dohodu. Tá bola napokon oznámená 24. decembra.