Frieze

New York, USA

4. – 6. mája 2018

Frieze New York spája viac ako 190 popredných svetových galérií z 30 krajín sveta, ktoré vystavujú ambiciózne prezentácie začínajúcich aj etablovaných umelcov. Okrem diel vyše 1 000 umelcov v sekciách pomenovaných Live, For Your Infotainment - Hudson a Feature Inc, Frame a Spotlight, sa návštevníci môžu zúčastniť aj na neziskovom programe, ktorý zahŕňa cenu Frieze Artist Award, alebo si vypočuť Frieze Talks, sériu panelových diskusií a prednášok na témy, ktoré aktuálne hýbu svetom súčasného umenia.

/data/MediaLibrary/articles/13357/frieze-new-york-zdroj-timeout.jpgzdroj: Timeout.com

International Architecture Biennale

Benátky, Taliansko

26. mája – 25. novembra 2018

V meste plnom vodných kanálov, turistov a historických palácov sa každé dva roky strieda bienále súčasného umenia s architektonickým bienále. Zatiaľ čo vlani sa konal už 57. ročník výtvarnej expozície, mladšia medzinárodná prehliadka architektúry sa chystá na svoje 16. podujatie. A bude stáť za to. Architektonické koncepcie, predstavenie nových materiálov či technológií a trendov v súčasnej architektúre sa objavia v slávnej Giardini plnej národných pavilónov, ako aj v bývalých skladoch a v lodenici Arsenale.

The Great Spectacle

Londýn, Veľká Británia

12. júna — 19. augusta 2018

Už od roku 1769 boli vždy v lete výstavné priestory Kráľovskej akadémie v Londýne preplnené stovkami obrazov a sôch vytvorených mnohými poprednými britskými umelcami. A práve tohtoročná veľká výstava v Royal Academy of Arts s názvom The Great Spectacle bude v júni tohto roku rozprávať návštevníkom príbeh o 250 rokoch trvania Letnej výstavy, najdlhšie prebiehajúcej každoročnej expozície súčasného umenia na svete. Bude mať podobu sekvencie prepojených galérií, ktoré vytvoria sériu dôležitých momentov v histórii Akadémie a jej predstavenia verejnosti prostredníctvom letných expozícií.

/data/MediaLibrary/articles/13357/the-great-spectacle-zdroj-londontown.jpgzdroj: Bloomberg

Art Basel

Bazilej, Švajčiarsko

14. – 17. júna 2018

Veľtrh umenia Art Basel vznikol už v roku 1970 a odvtedy sa stal udalosťou, na ktorú umelecký svet upiera svoj zrak. Prepája popredné svetové galérie so zberateľmi z celej planéty. Naznačuje aktuálne trendy v oblasti trhu s umením. Odhaľuje vychádzajúce či už etablované umelecké hviezdy. A záujemcom ponúka príležitosť doplniť si zbierku o diela prvotriednej kvality z oblasti moderného a súčasného umenia. Každoročne sa veľtrh presúva z jarnej ázijskej metropoly Hongkong do miesta svojho vzniku - Bazileja, aby sa na sklonku roku ohrial na slnečných plážach v Miami. Teraz sa blíži príležitosť okúsiť najväčšiu nielen švajčiarsku prehliadku toho najlepšieho, čo 291 popredných galérií z 32 krajín sveta pripravilo pre svojich návštevníkov. Art Basel okrem klasickej prezentácie jednotlivých galérií a vyše 4000 umelcov ponúkne aj bohatý sprievodný program a výstavy zamerané na podčiarknutie významu umenia v bazilejskom regióne.

Manifesta

Palermo, Taliansko

16. júna – 4. novembra 2018

Slávne kočovné európske bienále Manifesta tento rok zavíta na taliansky ostrov Sicília. Za usporiadaním tejto veľkej výstavy stoja okrem kurátora aj dvaja architekti, novinár a filmový tvorca, tzv. kreatívni mediátori. Toto spojenie rôznych profesií, uhlov pohľadu a myšlienok sľubuje, že výsledok bude naozaj stáť za to. Organizátori bienále sa týmto krokom snažia prelomiť bublinu „umenia iba pre ľudí z umeleckého sveta“. Veľké európske bienále Manifesta si tiež kladie za cieľ pozitívne ovplyvniť celé mesto Palermo, v ktorom sa prehliadka uskutoční a ktoré je vnímané ako stredomorské centrum plné trestnej činnosti, korupcie a chudoby.

/data/MediaLibrary/articles/13357/manifesta-zdroj-monumania.jpgzdroj: Monumania.com