Navyše, obavy vyvoláva aj dominantnosť technologického sektora a jeho vysoké valuácie po tom, čo akcie mnohých Big Tech firiem prekonali februárové predkoronové hladiny. Zvyšujúci sa pesimizmus na trhoch sa pretavil do rastu cien, a teda poklesu výnosov bezpečne vnímaných štátnych dlhopisov Spojených štátov. Zlato sa posunulo na nové historické maximá nad 1 980 dolárov, k čomu prispelo aj oslabovanie dolára pre divergujúci vývoj infikovanosti koronavírusom v USA a vo zvyšku vyspelého sveta.

Akciové trhy

Americké akciové trhy končili v minulom týždni v zelených číslach pri 1,7-percentom zisku širokého indexu S&P 500 napriek signálom spomaľovania lokálnej ekonomiky v dôsledku druhej vlny koronavírusu či pre zvyšujúce sa sinoamerické obchodno-politické napätie alebo neschopnosť Kongresu dohodnúť sa na ďalších fiškálnych stimuloch. Nahor ich ťahala predovšetkým solídna kvartálna podniková výsledková sezóna, najmä čo sa týka supersilných čísel veľkých technologických firiem ako Apple, Facebook, Google či Amazon. Európske burzy končili však v stratách s poklesom paneurópskeho indexu STOXX 600 o 3 percentá, keď na nich absentujú tieto Big Tech mená, a prevážil na nich faktor obavy, či sa súčasné tempo ekonomickej aktivity po koronašoku udrží.

Dlhopisové trhy

Rast skepsy medzi trhovými hráčmi týkajúci sa udržania oživovania ekonomiky zo dna koronakrízy v dôsledku toho, že koronavírus nie je úplne pod kontrolou najmä v USA, tlačil nadol výnosy bezpečne vnímaných štátnych dlhopisov. Krátky koniec americkej výnosovej krivky sa dokonca posunul na rekordné dno, s trojročným výnosom na 0,12 percenta, pričom 10-ročný výnos na 0,53 percenta je takmer na historickom dne. Prispeli k tomu aj správy o tom, že demokrati, ktorí ovládajú Snemovňu reprezentantov, a republikáni, ktorí majú väčšinu v Senáte, sú zatiaľ ďaleko od dohody na ďalšom fiškálnom stimule. 10-ročný nemecký výnos klesol o osem bázických bodov na týždennej báze a dostal sa na -0,52 percenta. Zvýšený diskomfort trhu sa pretavil aj do poklesu indexov európskych podnikových dlhopisov v neinvestičnom pásme, pričom tie v investičnom len stagnovali.

Komoditné trhy

Zlato v priebehu ostatných dní pravidelne prepisovalo historické maximá a v piatok sa futures dokonca nakrátko dostali aj nad okrúhlu 2 000-dolárovú métu pri raste pesimizmu na trhoch. Žltý kov podporujú najmä záporné reálne úrokové sadzby pri uvoľnenej menovej politike centrálnych bánk a ich kvantitatívnom uvoľňovaní, čo sa stáva novým normálom. Investori navyše očakávajú, že takéto prostredie tu bude ešte dlho, keďže veľké fiškálne stimuly na zmiernenie dosahov koronašoku boli financované na dlh a na to, aby ho vlády dokázali manažovať, budú potrebovať pomoc centrálnych bánk vo forme finančnej represie. Ropa stagnovala s WTI nad 40 dolármi a Brentom nad 43 dolármi, keď obavy o tempo oživovania globálnej ekonomiky a dopytu po komodite boli vykompenzované štatistikami o rekordnom poklese ťažby v USA za máj.

Devízové trhy

Dolár pokračoval vo vädnutí voči košu hlavných svetových mien a voči euru sa posunul na 22-mesačné minimá k 119 dolárovým centom, keď sa objavujú signály spomaľovania oživovania americkej ekonomiky v dôsledku druhej vlny koronavírusu, pričom zvyšok vyspelého sveta má COVID-19 zvládnutý lepšie ako Američania. Navyše euro stále profituje z dohody lídrov EÚ na záchrannom fonde obnovy, keďže viac prerozdeľovania peňazí prostredníctvom tohto inštrumentu zo severu Únie na juh znamená z okamžitého hľadiska nižšie riziko pravdepodobnosti bankrotov krajín na jej periférii.