Dopyt po dolári ako bezpečnom prístave klesol, čo však podporilo ceny zlata v kombinácii s nádejou na ďalšie fiškálne stimuly v USA, keďže budú znamenať väčšiu sekeru vo verejných financiách. Ropa profitovala z rely na akciových trhoch a dostala sa na päťtýždňové maximá, keď ju podporil aj hurikán Delta v Mexickom zálive a štrajk robotníkov na nórskych ropných plošinách.

Akciové trhy

Hlavné svetové akciové trhy sa v minulom týždni začali zotavovať a odrážať zo septembrovej korekcie, za čím stoja dva hlavné faktory. Prvým bolo obnovenie nádeje na schválenie aspoň nejakého fiškálneho stimulačného balíčka v americkom Kongrese pred prezidentskými voľbami, po 180-stupňovom názorovom obrate republikánskeho prezidenta Donalda Trumpa, pričom konštruktívne sa vyjadrila aj opozičná demokratická predsedníčka Snemovne reprezentantov Nancy Pelosiová.

Druhým dôvodom je, že preferencie v prezidentských predvolebných prieskumoch v USA sa nakláňajú jasne v prospech umierneného demokratického kandidáta Josepha Bidena a súčasne ukazujú, že demokrati by mohli pod kontrolu získať celý Kongres, čo zefektívni a zrýchli rozhodovanie administratívy týkajúce sa ďalších fiškálnych stimulov pre ekonomiku. Široký americký index S&P 500 rástol na týždennej báze o 3,8 percenta pri zisku technologického indexu Nasdaq Composite o 4,6 percenta. Solídne vyše dvojpercentné zisky si zaknihovali aj hlavné európske indexy, pričom paneurópsky index Stoxx 600 si polepšil o 2,1 percenta. Oslabenie dolára dodalo extra energiu aj emerging trhom, keď index MSCI Emerging World rástol o 3,8 percenta.

Dlhopisové trhy

Politický vývoj v Spojených štátoch, ktorý naznačuje víťazstvo Demokratickej strany v boji o Biely dom aj jej úplnú kontrolu nad Kongresom, zlepšuje prospekty na prijatie veľkých fiškálnych stimulov najneskôr po prezidentských voľbách začiatkom budúceho roka. V hre je pritom aj limitovaný balík pomoci pre ekonomiku ešte pred voľbami. Táto nádej znižuje averziu voči riziku, ktorá tlačila nahor výnosy amerických štátnych dlhopisov a súčasne podporovala ceny podnikových dlhopisov v neinvestičnom pásme.

Vskutku 10-ročný americký výnos sa posunul na týždennej báze o sedem bázických bodov nahor na 0,77 percenta a High Yield dlhopisové indexy si polepšili približne o jedno percento. Výnosy nemeckých dlhopisov skôr stagnovali (10-ročný ostáva tesne pod -0,5 percenta), čo môže mať na svedomí rýchly rast počtu prípadov COVID-19 prakticky v celej Európe a predpokladané zavedenie prísnejších reštrikcií vládnymi úradmi, čo spomalí oživovanie lokálnych ekonomík.

Komoditné trhy

Ceny zlata ako bezpečného prístavu paradoxne vyskočili a vrátili sa nad 1 900-dolárovú métu. Má to na svedomí kombinácia oslabenia dolára a rastúcej nádeje na ďalšie fiškálne stimuly v USA, keďže budú znamenať väčšiu sekeru vo verejných financiách a vyústia do ďalšieho tlačenia peňazí centrálnou bankou. Ropa ako rizikové aktívum takisto profitovala z rely na akciových trhoch a rástla takmer o 10 percent, pričom sa Brent dostal nad 43-dolárovú métu a WTI k 41 dolárom na päťtýždňové maximá, keď v závere týždňa ju podporil aj blížiaci sa hurikán Delta do Mexického zálivu a štrajk robotníkov na nórskych ropných plošinách.

Devízové trhy

Americký dolár klesol voči euru na trojtýždenné dno, keď sa na trhoch zlepšil apetít po riziku. Trhy začínajú započítavať jasné víťazstvo Joea Bidena v novembrových amerických prezidentských voľbách, ktorého administratíva by mala presadiť gigantické fiškálne stimulačné opatrenia na pomoc americkej ekonomike. Súčasne by sa americká politika pod vedením umiernených demokratov, ktorí by mohli mať pod kontrolu aj Kongres, mohla stať predpovedateľnejšou a menej konfliktnou na rozdiel od šoumenstva súčasného prezidenta Donalda Trumpa. Miera neistoty by tak mohla klesnúť, čo znižuje dopyt po dolári ako bezpečnom prístave. Slabší dolár sa pretavil aj do ziskov emerging mien vrátane stredoeurópskych.