Obraz je pomenovaný Dvaja smejúci sa chlapci s džbánom piva. Nachádzal sa v zbierkach malého múzea Hofje van Mevrouw van Aerden v holandskom Leerdame. Prvýkrát ho ukradli v roku 1988 spolu s iným obrazom. Obe diela sa podarilo získať späť o tri roky neskôr. Druhýkrát zmizol v roku 2011 a našli ho o šesť mesiacov. Jeho zabezpečenie vtedy zvýšili a nachádzal sa v priestore, kam sa návštevníci dostanú len so sprievodcom. Ani to však nestačilo aj napriek tomu, že odborníci na staré umelecké diela dlhodobo upozorňujú na slabiny v zabezpečení malých múzeí. Tentoraz zlodeji o pol štvrtej v noci vyrazili zadné dvere múzea. Hoci sa spustil alarm, zmizli ešte pred príchodom polície. Tá teraz skúma kamerové záznamy.

Na objednávku

Detektív Arthur Brand, ktorý sa špecializuje na hľadanie umeleckých diel, je presvedčený, že išlo o krádež na objednávku. „Je veľmi ťažké zabezpečiť malé múzeá, pretože to stojí veľa peňazí. Ak niekto chce vaše exponáty, dostane sa dnu,“ povedal Brand pre BBC. Podľa neho si zločineckí bosovia robia zbierky vzácnych umeleckých diel a v prípade dolapenia ich používajú na zníženie svojho trestu. Už v roku 2002 kápo neapolskej mafie vymenil obrazy ukradnuté z Van Goghovho múzea v Amsterdame za kratší trest pre seba.

V marci tohto roka ukradli Van Goghovo dielo Jarná záhrada z malého múzea v Larene pri Utrechte. Už vtedy sa objavili predpovede, že krádeže z menších múzeí a galérií bez špičkového zabezpečenia budú pokračovať. Najnovšiu korisť zlodejov namaľoval Frans Hals v roku 1626. Obraz má rozmery 68 × 56,5 cm a je to olej na plátne. Frans Hals žil v rokoch 1582 až 1666 a patrí k tzv. starým majstrom holandského zlatého veku.

/data/MediaLibrary/articles/18037/hofje-van-mevrouw-van-aerden-museum.jpgZdroj: Hofje van Mevrouw van Aerden museum