Ako čo najvkusnejšie zariadiť interiér stámiliónovej jachty? Ideálne tým najlepším, čo umenie ponúka. Londýnsky miliardár Joe Lewis sa práve preto rozhodol prezentovať diela najznámejších britských umelcov na palube svojej jachty Aviva.

Lewisova 32-metrová jachta Aviva zaujala verejnosť, odkedy pred niekoľkými týždňami zakotvila v turisticky obľúbených dokoch hneď vedľa mosta Tower Bridge v Londýne. Zatiaľ čo niektorí okoloidúci sa pýtali, kto vlastní podobné plavidlo, a obdivovali jej žiarivý exteriér, iní, viac oboznámení s britskými umelcami 20. storočia, už stihli postrehnúť, že v jej útrobách sa oknami v dolnej palube ukazuje dielo „Triptych 1974 – 1977“ maliara Francisa Bacona.

„Nie je to nič zvláštne. Ľudia dávajú svoje obľúbené umenie práve na jachty, hoci je pravda, že zvyčajne to nie sú ich najcennejšie kusy,“ uviedla pre médiá Katja Zigerligová z poisťovne Berkley One.

Osemdesiatročný Lewis kúpil dielo, inak Baconov posledný triptych zameraný na stratu Georgea Dyera, ktorý v roku 1971 spáchal samovraždu, pred desiatimi rokmi za viac ako 34 miliónov dolárov. V súčasnosti má dielo hodnotu okolo 70 miliónov dolárov, ako uvádzajú znalci umenia. Zároveň jachtu, ktorá je jeho domovom, dnes odhadujú na cenu 257 miliónov dolárov.

Tri panely, ktoré tvoria Triptych, tvorili nedávno súčasť výstavy oslavujúcej britských maliarov v londýnskej umeleckej galérii Tate Britain. Online sprievodca výstavou označil práve Lewisa za majiteľa troch obrazov.

/data/MediaLibrary/articles/14051/aviva.jpgzdroj: Yacht Harbour

Bacon, ktorý bol samoúčňom v maľovaní, zomrel v roku 1992 vo veku 82 rokov. V centrálnom paneli Triptychu postava Dyera kľačí na inak svetlej pláži a modrej oblohe pred čiernym pozadím.

Dielo je medzníkom Baconovej tvorby práve kvôli jeho pozadiu na pláži. Ako uviedol ešte v roku 2008 autorov životopisec Michael Peppiatt, Bacon zvyčajne všetky diela situoval do interiérov, z nejakého neznámeho dôvodu sa však práve tento triptych odohráva v exteriéri.

Aktuálny majiteľ tohto diela má tiež svoj príbeh. Lewisa si mnohí vážia, keďže sa vypracoval k astronomickému bohatstvu sám. Vlastní spoločnosť Tavistock Group, holding so sídlom na Bahamách, ktorý má podiel vo viac ako dvoch stovkách firiem na celom svete. Jeho investície zahŕňajú nehnuteľnosti, strediská a reštaurácie. Miliardár nadobudol svoje prvé bohatstvo ešte v deväťdesiatych rokoch, a to prostredníctvom menových obchodov na burze. Ešte v roku 1992 zarobil svoju prvú miliardu obchodovaním libry, ktorú považoval za nadhodnotenú, a počas dňa nazývaného tiež Čierna streda, keď libra skolabovala, Lewis rátal svoj zisk. Podobný systém obchodovania použil o niekoľko rokov neskôr tiež v prípade mexického pesa. V súčasnosti vlastní aj futbalový tím Tottenham Hotspur v Severnom Londýne a hráva golf s Tigerom Woodsom, ktorého považuje za dobrého priateľa a, naopak, Woods Lewisa za svojho biznisového mentora. Bloomberg považuje Joea Lewisa za 297. najbohatšiu osobu na svete s odhadovaným majetkom 5,6 miliardy dolárov.

V súčasnosti trávi Lewis väčšinu svojho času na Bahamách, kde buď žije na jachte, alebo vedľa domu Seana Conneryho. Okrem diela od Bacona jeho umelecká zbierka obsahuje údajne aj diela Picassa, Freuda, Klimta či Degasa. Stránka Tavistock Group opisuje toto portfólio umeleckých diel ako „jednu z najväčších súkromných zbierok umenia na svete“.

Lewis sa však snaží predať obraz od Davida Hockneyho, jedného z najslávnejších britských živých umelcov. Za toto dielo nazvané „Portrét umelca (Pool with Two Figures)“ požaduje 80 miliónov dolárov, čo by z Hockneyho robilo najdrahšieho žijúceho umelca v aukcii.