Akciové trhy

Akciové trhy v Európe aj v Spojených štátoch minulý týždeň len stagnovali. Nahor ich nepustil rast cien dlhopisov pri očakávaní redukcie stimulov hlavnými svetovými centrálnymi bankami. Naopak, pred väčším poklesom nadol ich uchránila publikácia solídnych predstihových ukazovateľov nálady v sektore výroby či služieb podľa PMI, respektíve ISM za mesiac jún, ako aj silného non-farm payrolls reportu z amerického trhu práce za rovnaký mesiac. Celkovo paneurópsky bluechipsový index Euro Stoxx 50 rástol o 0,6 percenta pri raste nemeckého indexu DAX 30 o 0,5 percenta, francúzskeho indexu CAC 40 tiež o 0,5 percenta podobne ako britského indexu FTSE 100. Bluechipsový americký index Dow Jones pridal 0,3 percenta pri raste širokého indexu S & P 500 o 0,1 percenta a technologického indexu Nasdaq Composite o 0,2 percenta.

Dlhopisové trhy

Výpredaj na dlhopisových trhoch pokračoval, keď rástla strmosť výnosových kriviek pri raste presvedčenia trhov, že éra uvoľnenej menovej politiky je na konci aj vzhľadom na solídny rast globálnej ekonomiky, hoci inflačný tlak nie je silný. 10-ročný nemecký výnos sa dostal na najvyššiu úroveň od januára, keď týždeň končil na úrovni 0,57 percenta, čo predstavuje medzitýždenný nárast o 11 bázických bodov. 10-ročný americký výnos rástol o osem bázických bodov na 2,39 percenta, čo predstavuje dvojmesačné maximá.

Komoditné trhy

Zlato v minulom týždni pokleslo o 2,3 percenta na päťmesačné minimá na úrovni 1 213 amerických dolárov za trójsku uncu. Za oslabením žltého kovu stál pokles cien dlhopisov, ako aj zverejnenie solídnych makrodát z oboch brehov Atlantiku, najmä výrazne silnejší ako očakávaný rast pracovných miest v USA mimo poľnohospodárskeho sektora podľa júnového non-farm payrolls. Eufóriu z nárastu, ako aj pokles zlata pritom stlmil pomalší ako očakávaný rast miezd, čo by mohlo limitovať inflačný tlak, a teda aj zvyšovanie sadzieb Fedom. Cena zlata sa tak po niekoľko týždňovom zotrvaní nad hranicou 1 200 dolárov vracia nižšie, na čom sa podieľajú aj utlmené geopolitické riziká. Obchodníci v ostatnom týždni prehodnotili tiež rast cien ropy. Severomorský Brent poklesol o 2,5 percenta na 46,7 dolára, zatiaľ čo americký benchmark WTI až o 3,9 percenta na 44,2dolára. Štatistiky z USA totiž poukázali na rast počtu aktívnych ropných súprav na najvyššie úrovne od apríla 2015. Trhy pravdepodobne reagovali aj na rast exportu čierneho zlata v júni zo strany OPEC. Medziročne vzrástli o dva milióny barelov, a to aj napriek dohode o obmedzení produkcie. Mierne zlepšenie sentimentu by sa na trhu mohlo dostaviť, ak by Líbya a Nigéria začali podliehať zníženej produkcii. Jedna z obáv obchodníkov je, že akékoľvek zníženie produkcie zo strany OPEC, Ruska a iných zúčastnených krajín je čiastočne nahradené produkciou práve Líbye a Nigérie. Krajiny totiž dostali výnimku zo znižovania ťažby členmi OPEC.

Devízové trhy

Americký dolár sa v prvom júlovom týždni len mierne posilnil, pričom za väčšinou pohybu môžeme hľadať práve júnový non-farm payrolls, ktorý výrazne prekonal očakávania trhu. Voči euru sa tak dolár obchodoval len tesne nad 114 dolárovými centmi, pričom od začiatku roka zoslabol voči spoločnej mene eurozóny už o 7,8 percenta. Posilnenie doláru bolo pritom limitované vzhľadom na väčšiu dôveru v euro po zverejnení zápisnice z ostatného zasadnutia ECB, ktorá naznačovala prvé kroky smerom k normalizácii menovej politiky. Zverejnená bola aj zápisnica Fedu z posledného zasadnutia, nepriniesla však žiadne nové informácie, ktoré by mohli ozrejmiť pokračovanie monetárnej politiky Americkej centrálnej banky. Dolár zároveň len mierne zosilnel voči košu hlavných zahraničných mien, pričom dolárový index sa stále nachádza v blízkosti najnižších úrovni od októbra minulého roku. Obchodníci sú totiž ohľadne rýchleho zvyšovania sadzieb Fedom skeptickí.