Stala sa ním Beth Mosesová, zamestnankyňa spoločnosti Virgin Galactic a hlavná inštruktorka astronautov projektu. Pridala sa tak k dvom pilotom posádky, aby odskúšali ďalší let s reálnym pasažierom na palube. Mosesovej zablahoželal na sociálnej sieti aj majiteľ Virginu a otec celého projektu podnikateľ Richard Branson. Virgin Galactic vyhlásil, že stroj pri skúšobnom lete dosiahol počas výstupu nadmorskú výšku takmer deväťdesiat kilometrov, rýchlosť Mach 3.

Spoločnosť Virgin Galactic má v úmysle začať cestovať na hranicu kozmu s prvými zákazníkmi už tento rok, a to aj v závislosti od údajov z letových testov. Zakladateľ Virgin Richard Branson dodal, že bude medzi prvými zákazníkmi, ktorí poletia na palube. Podľa Bransona je dôležité nateraz pokračovať v úspešných skúšobných letoch aj so širšou posádkou. Piloti budú naďalej pracovať s vesmírnym lietadlom SpaceShipTwo (SS2) a s raketou spoločnosti Virgin Galactic; bude spustená vo výške približne 15 kilometrov, prostredníctvom prúdového motora zrýchli na požadovanú rýchlosť viac ako dvetisíc míľ za hodinu v priebehu ôsmich sekúnd a dostane sa na nízku dráhu na hranici vesmíru.

/data/MediaLibrary/articles/14903/1x-1.jpgzdroj: Virgin Galactic

Dodal, že ak všetko pôjde s testovacími pilotmi a s ďalším pasažierom tak dobre, ako to bolo teraz v prípade tretieho človeka na palube, čoskoro sa testovacím pasažierom stane aj on sám. Nakoniec sa dostanú na rad tiež turisti, ktorí si za služby zaplatili. „Nebude mi to dovolené, pokým skúsení piloti let niekoľkokrát nezopakujú, ale nedovolil by som vesmírnym turistov cestovať do vesmíru, keby som to sám nevyskúšal,“ povedal Branson. Pochybnosti ľudí z celého sveta však zrejme prelomia až prvotné úspešné lety, keďže projekt má dlhoročné meškanie. Branson totiž predpokladal, že tento míľnik sa podarí dosiahnuť už pred rokmi, a preto je prirodzené, že mnohí sú ešte vždy aj dnes skeptickí.

„Všetko okolo vesmíru je náročné. Je to pre nás neprirodzené a pomerne nebezpečné prostredie. Aj preto existuje obrovské množstvo premenných a prekážok, ktoré sa nám darilo v ostatných rokoch postupne prekonávať,“ naznačil ešte koncom minulého roka Richard Branson. Spoločnosť zároveň pred skutočnými komerčnými letmi s turistami presunie prevádzku z Kalifornie na Spaceport America v Novom Mexiku.

Beth Mosesová mala na skúšobný let všetky predpoklady, keďže sama je inštruktorkou a bývalou inžinierkou NASA, kde pracovala na programe Medzinárodnej vesmírnej stanice. Jej práca v spoločnosti Virgin spočíva v tom, že pomáha zákazníkom pripraviť sa na ťažkosti s vesmírnou mikrogravitáciou. Spoločnosť, ktorá plánuje prepraviť turistov do vesmíru, uvádza, že budúci vesmírni turisti absolvujú dvojdňový prípravný kurz v areáli v Novom Mexiku.