Spoločnosť Virgin Galactic, ktorá je súkromným biznisom miliardára Richarda Bransona a ako jedna z prvých spoločností ponúka súkromné lety do vesmíru, sa podľa najnovších správ pripravuje na obnovenie predaja leteniek pre budúce vesmírne lety. Snaží sa tak udržať dynamiku komerčných služieb a záujem, a to na pozadí rastúcich strát projektu.

Firmu Virgin Galactic založil Richard Branson ešte pred viac ako dekádou a odvtedy sa snažila dostať komerčné lety do vesmíru na klientsku úroveň. Kým vtedy za budúce letenky požadovala takmer štvrť milióna dolárov, najnovšia záloha je vo výške tisíc dolárov. Nové zálohy majú byť vratné.

Firma nateraz nešpecifikovala, kedy obnoví predaj miesteniek, v akom počte a za akú cenu. Argumentuje tým, že po letoch je údajne veľký dopyt, a preto budúce lety budú mať vyššiu cenovku než tie úvodné.

Plán začať znova prijímať zálohy podčiarkuje snahu spoločnosti ukázať najmä Wall Streetu, že bohatých klientov jedinečnej atrakcie bude pribúdať. Cieľom je urobiť vesmírny turizmus skutočnosťou.

Na to zatiaľ investori reagovali dobre. Ceny akcií spoločnosti sa od uvedenia na burzu viac ako strojnásobili, hoci predstavenie výsledkov firmy nedávno prinieslo na trh ich pokles. Aj preto zostávajú akcie tejto firmy stále veľmi špekulatívnou činnosťou.

Virgin Galactic totiž vykázala vo štvrtom štvrťroku minulého roka čistú stratu 72,8 milióna dolárov oproti strate 45,7 milióna dolárov o rok skôr. Jej tržby zároveň poklesli o 59 percent na úroveň 529-tisíc dolárov a firma disponovala hotovosťou 480 miliónov dolárov.

Treba však dodať, že lety sa ešte neuskutočňujú na pravidelnej báze a doteraz firma najmä testovala svoj vesmírny klzák.