Malá žltá glazovaná nádoba ležala viac ako desaťročie odložená v škatuli v garáži. Majiteľ dokonca zvažoval, že všetko venuje dobročinnému výpredaju, aby sa zbavil starých rároh. Keď však prišli pandemické obmedzenia, rozhodol sa využiť čas na upratovanie. A vtedy dal nádobu, o ktorej si myslel, že je to čajník, oceniť starožitníkovi.

Ukázalo sa, že je to 250-ročná čínska karafa na víno. Pochádza z obdobia vlády cisára Čchien-lunga, ktorý panoval v rokoch 1735 až 1796. Je celkom možné, že ju používal osobne sám cisár. V súčasnosti sú známe len tri podobné kúsky – dva sú v Pekingu a jeden na Taiwane. Keď sa teda objavil štvrtý, vyvolal veľký záujem bohatých čínskych zberateľov. V aukčnom dome Hansons sa predala anonymnému kupcovi z Číny za 468 000 libier.

V anonymite si želal ostať aj pôvodný majiteľ. Je známe len to, že má 51 rokov a pochádza z grófstva Derby. „Chceli sme to už všetko poslať charitatívnemu obchodu. Potom však prišla karanténa. Vždy som si myslel, že ten čajník je výnimočný. Moja mama ho vystavovala vo vitríne. Myslím, že ho priniesol domov môj dedko, ktorý počas vojny bojoval na Ďalekom východe,“ povedal pre britské médiá.

/data/MediaLibrary/articles/18136/vaza.jpgZdroj: Hansons