Akciové trhy

Akciové trhy sa po zaváhaní z úvodných dní roka pre nervózne udalosti na Blízkom východe okolo Iránu vrátili k rastu. Americký index S&P 500 aj paneurópsky STOXX 600 prepisovali historické maximá. Zdá sa totiž, že otvorená vojna medzi Washingtonom a Teheránom nemá vysokú pravdepodobnosť a aj odvetná reakcia iránskeho režimu formou raketových útokov na americké základne za zabitie svojho generála Kasíma Sulejmániho bola skôr symbolická. Rally akcií stále profituje z uzavretia „fázy jeden“ obchodnej dohody medzi Spojenými štátmi a Čínou, čo výrazne odstraňuje biznisovú neistotu a zlepšuje prospekty rastu svetovej ekonomiky. Signály zlepšenia pritom možno už badať vo viacerých predstihových ukazovateľoch. Ruka v ruke by sa mal vďaka tomu zrýchliť aj rast firemných ziskov. V prípade Wall Street sa očakáva po minuloročnej stagnácii rast na úrovni približne 10 percent v tomto roku. Navyše býčiu náladu podporujú lacné peniaze, akomodatívna menová politika centrálnych bánk, keď bilancia Fedu rastie rýchlejšie ako počas kvantitatívneho uvoľňovania.

Dlhopisové trhy

Ochota investorov podstupovať riziko, keď nepredpokladajú ďalšiu eskaláciu napätia medzi Teheránom a Washingtonom, sa premietala do rastu výnosov štátnych dlhopisov, ako aj cien podnikových dlhopisov, teda do všeobecnej kompresie rizikových prirážok. Desaťročný americký výnos sa vrátil nad 1,8 percenta a nemecký s rovnakou splatnosťou stúpol na –0,2 percenta.

Komoditné trhy

Ústup nervozity okolo Iránu vrátil cenu ropy WTI pod 60 dolárov a brentu pod 65 dolárov, čo predstavuje takmer 10-percentný pokles tohtoročných maxím a zrejme zaznamená prvý stratový týždeň od novembra. Riziko narušenia dodávok komodity z Blízkeho východu pokleslo. Navyše OPEC signalizoval, že ak by na trhu predsa len nastali turbulencie, je pripravený reagovať rastom ťažby s cieľom zastabilizovať ceny. Zlato sa udržalo vysoko nad 1 500-dolárovou métou, no oproti sedemročnému vrcholu nad 1 600 dolármi zo začiatku roka kleslo o vyše tri percentá. Trhy veria, že vojna v Iráne nehrozí a globálna ekonomika sa zlepšuje. Na druhej strane, nákupy žltého kovu niektorými centrálnymi bankami a prebytok úspor vo svete pri záporných reálnych úrokových sadzbách môžu zlatu poskytovať podporu a chrániť ho od hlbších poklesov.

Devízové trhy

Znížená averzia k riziku sa prejavila aj v oslabovaní devízových bezpečných prístavov, ako je japonský jen a švajčiarsky frank. Súčasne v ostatných dňoch vidieť prvé nesmelé náznaky odklonu od dolára ako bezpečného prístavu, keď by mala byť čoskoro podpísaná „fáza jeden“ sino-americkej obchodnej dohody pri zlepšovaní prospektov globálnej ekonomiky a pri ústupe rôznych geopolitických rizík.