Predaj umenia za šesť mesiacov vzrástol vďaka aukciám o viac ako štvrtinu a aktuálne dosahuje oproti rovnakému obdobiu minulého roka takmer štyri miliardy dolárov. Tým, ako uviedla britská aukčná sieň, zatraktívnili predchádzajúci rekord vo výške 2,9 miliardy libier z roku 2015. Christie’s zároveň potvrdila, že 27 percent všetkých kupujúcich tvorili noví klienti.

Trhu dominoval najdrahší predaj, ktorý evidoval až 55 diel za viac ako 10 miliónov dolárov. Najprestížnejším dielom bol obraz Pabla Picassa „Fillette a la corbeille fleurie“, ktorý predali za neuveriteľných 115 miliónov dolárov, čo je druhá najvyššia dražobná cena diela španielskeho umelca. Táto práca bola hviezdou kolekcie Rockefeller a priniesla 835,1 milióna dolárov.

Predaj tiež posilnil kategóriu impresionizmu a moderného umenia, ktorá podľa hovorkyne Christie’s vzrástla o 86 percent na 1,3 miliardy libier. Povojnové a súčasné umenie vzrástlo o 9 percent na 661,9 milióna libier. Súkromný predaj sa tiež rozmohol a vzrástol po prudkom poklese pred rokom, pričom sa zdvojnásobil na 287 miliónov libier.

Aukčný predaj, ktorý nezahŕňa súkromné transakcie, takisto vzrástol o 20 percent na 2,65 miliardy libier. Na porovnanie spoločnosť Sotheby's, ktorá v druhom štvrťroku vykazuje výsledky na budúci mesiac, za rovnaké obdobie vydražila umelecké diela vo výške 2,8 miliardy dolárov.

Nie všetkému sa však darí tak ako spomínaným oblastiam trhu. Napríklad ázijské umenie bolo sklamaním, keď evidovalo pokles o 37 percent na 270,9 milióna libier.