Akciové trhy

Akciové trhy na oboch stranách Atlantiku prelamovali v minulom týždni historické rekordy, keď investori neveria, že koronavírus bude predstavovať zásadnejší problém pre svetovú ekonomiku. Očakáva sa, že výrazne podkope jej rast v prvom kvartáli, no v nasledujúcich štvrťrokoch by podstatná časť výpadkov mala byť dobehnutá. Plusom pre trhy boli kroky čínskej centrálnej banky, ktorá naliala na trhy likviditu, aby im uľavila zo stresu, ktorý vyvolal vírus. Navyše obchodníci očakávajú ďalšie uvoľňovanie menových podmienok v Číne. Rely dostala podporu aj od čínskeho zníženia dovozných ciel na americké tovary na polovicu v celkovom objeme 75 miliárd dolárov. Konštruktívne pôsobili aj predstihové makrodáta v podobe prieskumov PMI za január. Tie síce boli zbierané ešte pred vypuknutím koronavírusu, no ukazujú, že globálna ekonomika pokračovala v oživovaní. Dáta za február budú zrejme horšie, no nebude to v dôsledku fundamentov samých osebe, ale pôjde len o dočasný negatívny vplyv vírusu. Široký americký index S&P 500 rástol na týždennej báze o 3,2 percenta, paneurópsky index STOXX 600 si polepšil o 3,3 percenta pri 5,2-percentnom zisku čínskych akcií meraných indexom Shanghai Composite.

Dlhopisové trhy

Správy, že tempo šírenia koronavírusu sa začína spomaľovať a nemal by mať moc vykoľajiť globálne ekonomické oživenie, viedli k poklesu averzie voči riziku na trhoch, k rastu výnosov štátnych dlhopisov a ku kompresii rizikových prirážok podnikových dlhopisov. Pokles cien štátnych dlhopisov v Európe však bol limitovaný slabými dátami z nemeckého priemyslu, ktoré zatiaľ nepotvrdzujú zlepšovanie predstihových ukazovateľov. 10-ročný americký výnos sa posunul nahor o osem bázických bodov na 1,58 percenta a nemecký benchmark s rovnakou splatnosťou o päť bázických bodov na -0,4 percenta.

Komoditné trhy

Pokles nervozity okolo koronavírusu dostal pod tlak ceny zlata ako bezpečného prístavu, ktoré kleslo o 1,2 percenta a v piatok končilo na méte 1 570 dolárov. Ropa sa konsoliduje na úrovni 13-mesačných miním okolo 50-dolárovej méty benchmarku WTI a 54 dolárov pri brente, keď Čína hlási zhruba 20-percentný pokles spotreby komodity pre rôzne reštriktívne opatrenia vrátane zavretia tovární a obmedzenia cestovania, aby dostala pod kontrolu koronavírus. OPEC a s ním spolupracujúce krajiny dokonca zvažujú ďalšie škrty ťažby s cieľom vybalansovať trh, ktorý trpí vysokým stavom zásob.

Devízové trhy

Dolár sa dostal na štvormesačné maximá voči košu hlavných svetových mien, pričom kurz eura klesol pod 110- dolárových centov. Stoja za tým jednak solídne makrodáta z USA, najmä z trhu práce, a na druhej strane existuje neistota, ako veľmi negatívne ovplyvní koronavírus oživovanie globálnej ekonomiky, pričom dopad na regióny mimo USA by mohol byť dočasne väčší ako na samotnú Ameriku. Euru pritom škodili aj mimoriadne slabé čísla z nemeckého priemyslu, jednak v podobe podnikových objednávok, ako aj samotnej produkcie za december.