Akciové trhy

Akciové trhy počas celého týždňa robustne rástli vďaka pokračujúcemu uvoľňovaniu ekonomík a stabilizácii pandémie na Západe. K optimizmu prispeli aj zlepšujúce sa makrodáta, ktoré signalizujú odraz ekonomík po koronakríze a nádej na vynájdenie vakcíny proti vírusu. Konštruktívnu náladu nedokázalo výraznejšie vykoľajiť ani rastúce napätie medzi USA a Čínou kvôli Hongkongu, kde sa opäť objavil nesúhlas s novým čínskym zákonom o národnej bezpečnosti, ktorý by mal okresať pomerne vysokú samostatnosť regiónu. Celý čas sa čakalo, ako zareaguje americký prezident Donald Trump, ktorý trhy milo prekvapil, keď nielenže neohrozil prvú fázu obchodnej dohody, ale ani neuvalil výraznejšie sankcie na svojho rivala. Naopak, ukončil politické výnimky, ktoré Spojené štáty poskytovali Hongkongu na úkor pevninskej Číny.

Európske akcie sa niesli na vlne optimizmu, ktorý podporili plány Európskej komisie vyčleniť balík pomoci v hodnote až 750 miliárd eur vo forme priamych grantov a pôžičiek na záchranu ekonomík krajín EÚ, ktorým chce zabrániť najhlbšej recesii v histórii v dôsledku pandémie koronavírusu. Celkovo blue chips akciový index Dow Jones získal 3,75 percenta na 25 383 bodov, širší index S&P 500 prekonal prvýkrát od marca psychologickú hranicu 3 000 bodov, keď pridal 3,01 percenta na 3 044 bodov, a technologický index Nasdaq Composite pridal len 1,77 percenta a uzatváral na 9 489 bodoch. Paneurópsky index STOXX Europe 600 získal tri percentá a nemecký DAX 30 až 4,6 percenta. Darilo sa aj emerging trhom, keď index MSCI Emerging Markets vzrástol takmer o 2,8 percenta.

Dlhopisové trhy

Výnosy amerických štátnych dlhopisov zostali stabilné, keď na jednej strane ich nahor tlačili signály oživovania ekonomík vo svete, na druhej strane však mali investori skepsu, aká rýchla bude obnova, a zároveň centrálne banky tlačia cez kvantitatívne uvoľňovanie výnosy smerom nadol. Nemecké dlhopisy reagovali na plán Európskej komisie na obnovu ekonomiky Európskej únie spoločnou emisiou dlhu rastom svojich výnosových kriviek, ale naopak sa znížili rizikové prirážky dlhopisov južanských krajín ako Taliansko, Francúzsko a Španielsko, ktoré majú byť hlavnými prijímateľmi pomoci.

Komoditné trhy

Zlato sa v závere týždňa odrazilo z 1 700-dolárovej hranice pri raste napätia medzi Čínou a Spojenými štátmi okolo Hongkongu a dlhodobému napätiu okolo čínskej zodpovednosti za koronavírus, ako aj pre pretrvávajúce obchodné spory a masívne menové a fiškálne stimuly vo svete. S poklesom ťažby a oživovaním dopytu naďalej rástla ropa, ktorá sa už plne spamätala z aprílového kolapsu cien. Ešte výraznejším ziskom bránilo Rusko, ktoré údajne zvažuje od júla zmierniť svoje obmedzenie ťažby, na ktorom sa dohodlo v rámci dohody OPEC+. Americká ľahká ropa WTI vzrástla takmer o 7 percent na 35,49 dolára za barel. Slabší výtlak zaznamenal severomorský benchmark, ropa Brent, ktorá sa ustálila na 35 dolároch za barel.

Devízové trhy

Z optimizmu investorov ťažilo euro a rizikovejšie meny, čo sa prejavilo na prudkom oslabovaní dolára, voči ktorému sa euro vyšplhalo na najvyššie priečky od marca, keď prekonalo 200-dňový kĺzavý priemer nad hranicou 111 dolárových centov. Spoločná európska mena benefituje z plánu Európskej komisie na obnovu ekonomiky Európskej únie, ktorá má prostredníctvom grantov a pôžičiek v hodnote 750 miliárd eur pomôcť zachrániť hlavne slabé južanské krajiny, čo znižuje pravdepodobnosť ich bankrotu či dokonca rozpadu eurozóny.