Do hry prichádza viacero faktorov, ako nasýtenosť trhu, predimenzovanosť a celkový dopyt po luxusných realitách. Hodnota luxusných realít sa po svete mení priebežne, ale určitý trend možno badať. V priemere cena nehnuteľností tohto segmentu v treťom štvrťroku vzrástla len o 2,7 percenta, čo je najslabšia výkonnosť za ostatných šesť rokov.

Ostrovnému štátu Singapur sa však v ostatnom období darí zvyšovať svoju popularitu pre bonitných klientov v oblasti realít a zvyšuje sa dopyt po tomto type bývania. Dokonca v tomto smere predbehol už aj Hong Kong. Vyplýva to zo štúdie spoločnosti Knight Frank a indexu Prime Global Cities Index.

Štúdia dodáva, že rast cien luxusných nehnuteľnosti v tomto ostrovnom štáte v istom smere spôsobila aj nižšia dostupnosť luxusných nehnuteľností, a aj vďaka tomu Singapur zaznamenal až 13 percentný nárast cien v tomto segmente. Hong Kong naproti tomu poklesol až na 14. miesto, pričom rast cien bol viac ako päťpercentný.

/data/MediaLibrary/articles/14339/1x-1.jpgzdroj: Sotheby´s

Zmeny neobišli ani európske metropoly. Mnohým sa stále pomerne dobre darí držať si klientelu v tomto segmente a zároveň priťahovať novú. Dobre sa darilo mestám rôznej lokality a charakteru. Medzi prvých päť celosvetovo sa dokonca zaradili Edinburg a Madrid. Pomerne výrazný nárast cien zaznamenali aj metropoly Paríž a Berlín s viac ako päťpercentným rastom cien.

Na druhej strane pokles zaznamenali Dubaj či Londýn, ktorý dopláca na blížiaci Brexit. Najväčší pokles však postihol kanadský Vancouver, kde ceny nehnuteľností klesli o viac ako desať percent, čo štúdia pripisuje nízkemu dopytu a predaju luxusných realít.

Do istej miery podobný vývoj zaznamenáva aj New York, hoci stále sa považuje za top lokalitu pre bonitnú klientelu. Luxusné nehnuteľnosti tu čoraz ťažšie nachádzajú svojich kupcov, pričom buď musia zostávať v ponuke oveľa dlhšie než predtým alebo musia isť s cenami nižšie.

/data/MediaLibrary/articles/14339/800x-1.jpgzdroj: Sotheby´s

Platí to najmä pre superluxusné penthousy v desiatkach miliónov dolárov. Najnovšia rezidencia tohto typu v ponuke už medzičasom musela poklesnúť o päťnásť percent zo 74 miliónov na 62 miliónov dolárov. Penthouse v blízkosti Madison Square Park tak dopláca na presýtenosť trhu v tejto metropole.

"Sledujeme nové trhové podmienky a prispôsobujeme tomu aj ceny top luxusných rezidencií, aby boli atraktívnejšie a cenovo výhodnejšie," uviedla pre Bloomberg Nikki Fieldová zo spoločnosti Sotheby's International Realty, ktorý uvádza na trh nehnuteľnosť.

Podľa nej dopyt po novom developmente na Manhattane sa stále v prevažnej miere zameriava na globálnu elitu a v ostatných rokoch sa spomalil.