Makrodáta priali akciám

Európske akciové trhy vstupovali do minulého týždňa so ziskom, keď im v raste pomáhali solídne makrodáta spolu s holubičím slovníkom predstaviteľov FED-u. Tie sa im podarilo udržať až do konca týždňa. Európske akcie merané indexom Stoxx 600 si tak polepšili o 1,2 percenta. Darilo sa aj nemeckému indexu DAX, ktorý bol pod tlakom prehlbujúceho sa emisného škandálu Volkswagenu, kde vyšli najavo správy, že automobilka našla nezrovnalosti v emisiách oxidu uhličitého pri benzínových motoroch, no aj napriek tomu sa indexu podarilo zatvoriť v pluse 1,3 percenta. So ziskom zatvoril aj francúzsky index CAC40 (+1,8 percenta), nedarilo sa však britskému FTSE 100, ktorému neprial prekvapujúco holubičí slovník.

Rástli aj americké akciové trhy, ktorým pomohla prebiehajúca výsledková sezóna, ako aj robustné makrodáta. Tie boli zvýraznené predovšetkým v piatok, keď lepší ako očakávaný októbrový report Nonfarm Payrols z amerického trhu práce zvýšil pravdepodobnosť zvyšovania sadzieb FED-om už v decembri. Hlavný index S & P 500 zosilnel o necelé percento, pričom index Dow Jones si pripísal 1,4 percenta a technologický NASDAQ, ktorý podporili výsledky technologických firiem, si polepšil najviac, a to o bezmála dve percentá.

Výnosy prudko rástli

Solídne makrodáta na čele s piatkovým americkým reportom Nonfarm Payrolls spolu s optimistickou náladou tlačili ceny dlhopisov nadol. V Európe síce na výnosy tlačia očakávania zo zintenzívnenia uvoľnenej menovej politiky, vymazával ich však rast výnosov amerického dlhu, kde výnosy v raste podporovali očakávania zo zvyšovania sadzieb FED-om ešte v tomto roku. Výnosy nemeckých, ako aj amerických 10-ročných dlhopisov si polepšili zhodne o 18 bázických bodov, pričom výnos tých amerických stúpol už na 2,33 percenta, čo je najviac od júla. Výnosy najviac vzrástli pri dlhopisoch periférnych krajín eurozóny ako Španielsko (+25 bps) a Taliansko (+31 bps).

Zlatu nepraje silný dolár

Zlato malo za sebou týždeň plný oslabení a kleslo už na svoje trojmesačné minimá. Okrem toho si žltý kov pri ôsmich dňoch oslabení po sebe pripísal najhorší týždeň od roku 2013, keď odpísal 4,6 percenta. Zlatu na jednej strane nepraje silnejúci dolár, ktorý podporujú stávky na zvyšovane sadzieb FED-om už na jeho decembrovom zasadnutí, a na druhej strane je to celkovo sa zlepšujúca ekonomická situácia (robustné makrodáta) a s tým spojený rast akcií.

Nedarilo sa ani rope, ktorá síce začiatkom týždňa silnela, no už typická volatilita pre toto čierne zlato ho následne oslabila pod tlakom silnejúceho dolára, ako aj nárastu zásob ropy v USA. Posilnenie dolára bolo najviac citeľné v piatok a jeho negatívny vplyv na ropu prevážil aj nad reportom spoločnosti Baker Hughes o tom, že počet aktívnych ropných súprav V USA klesá už 10-týždeň po sebe.

Euro naďalej padá

Solídne americké makrodáta spolu s jastrabím slovníkom predstaviteľov FED-u, a teda aj s nárastom očakávaní na zvyšovanie sadzieb Americkou centrálnou bankou ešte v tomto roku, poslali dolár voči kosu svetových mien na viac ako šesťmesačné maximá. Divergencia menových politík FED-u a ECB sa tak stupňuje, keď sa špekuluje, že ECB by zas v decembri mohla pristúpiť na ďalšie uvoľnenie menovej politiky. Euro voči doláru tak minulý týždeň zoslablo o 2,5 percenta a kleslo sa už na hodnotu 107,4 dolárového centa.

Európska mena začiatkom týždňa slabla voči britskej libre, ktorú podporuje solídny stav ekonomiky. Štvrtkové zasadnutie britskej centrálnej banky Bank of England však prekvapilo holubičím slovníkom, ako aj okresaním výhľadu ekonomického rastu, pričom banku trápi nízka inflácia, čo oslabilo libru. Libra nakoniec voči euru uzavrela takmer bez zmeny.