Práve preto čoskoro potom, čo sa ikonická Banksyho bežiaca myš objavila na hodinách rohovej budovy medzi 14th Street a Sixth Avenue v New Yorku, odobrali ju spoločne s celými hodinami, aby nepodľahla demolácii, ktorá budovu v dohľadnom čase čaká. Teraz umelecký svet napäto čaká, na akej aukcii sa street-artový potkan objaví.

Prečo je však po Banksym taký dopyt? Ako sa stal street-art žiadaným artiklom aj na aukciách? Street-art sa vyvinul z grafiti, ktorého prvé prejavy sa začali objavovať na vlakoch a stenách domov už v 30. rokoch 20. storočia v New Yorku. Vplyv tejto kultúry bol potom mimoriadne citeľný v 70. a 80. rokoch, v období, keď mladí ľudia takýmto spôsobom reagovali na svoje sociálno-politické prostredie.

/data/MediaLibrary/articles/13162/banksy-zdroj-instagram-banksy.jpgzdroj: Instagram

Čoskoro tento fenomén získal pozornosť a rešpekt aj vo „vysokom“ umeleckom svete. Niekoľko pouličných maliarov bolo postupne označených za skutočných umelcov a ich diela začali vystavovať aj v galériách. Medzi najznámejších a v súčasnosti najdrahšie predávaných stúpencov street-artu patril americký umelec s haitskými koreňmi Jean-Michel Basquiat. Jeho sláve prospelo aj priateľstvo s Andym Warholom. Rýchlo sa tak tento mladý umelec etabloval aj na newyorskej umeleckej inštitucionálnej scéne. V súčasnosti jeho diela na aukciách dosahujú podobné sumy ako predávané obrazy Pabla Picassa alebo Francisa Bacona. Vlani bol Basquiatov obraz zachycujúci lebku predaný za viac ako 110 miliónov dolárov na aukcii v Sotheby’s.

V súčasnosti patrí k takýmto fenoménom práve anglický street-artový maliar, ktorý vystupuje pod pseudonymom Banksy. Pochádza z bristolskej undergroundovej scény a svoju skutočnú identitu si veľmi dobre stráži. Roky sa špekulovalo o tom, či ide o umelca Robina Banksa alebo o Roberta Del Naja z kapely Massive Attack. V poslednej správe z februára tohto roku sa objavila domnienka, že Banksy je s veľkou pravdepodobnosťou umelec Robin Gunningham. Práve táto aura tajuplnosti, kto sa za dielami, ktoré sú často satirické a nesú rôzne politické či kultúrne posolstvá, skrýva, láka záujem širokej verejnosti aj umeleckého sveta. Banksy vo svojich dielach kombinuje grafiti a šablónovú techniku. Často sa vyjadruje k aktuálnym problémom. V polovici marca napríklad pomaľoval celú stenu v New Yorku na protest uväznenia tureckej umelkyne a žurnalistky Zehry Doğan, ktorá je momentálne vo väzení na tri roky kvôli jednej z jej malieb.

Jeho menšie šablónovité veci na aukciách predávajú v cene približne do 100 000 amerických dolárov. Nečudo, že majiteľ hodín rohového domu v New Yorku sa rozhodol Banksyho obraz bežiaceho potkana na hodinách predať. 

/data/MediaLibrary/articles/13162/banksy-zdroj-the-new-york-times.jpgzdroj: The New York Times