V súčasnej dobe a situácii našli doteraz nevídaný dopyt po webových službách. Násobne vyššie počty používateľov a najmä ľudí pracujúcich z domu spôsobili obrovský dopyt najmä po nových technológiách na zdieľanie video hovorov. Je to aj prípad spoločnosti a platformy Zoom, za ktorou stojí Eric Yuan.

Zo súčasného stavu neprofitujú len internetoví giganti typu Amazon či streamingové služby ako Netflix, ale po novom aj spoločnosť Zoom Video Communications.

Platforma tejto spoločnosti už niekoľko týždňov zjednodušuje miliónom ľudí štúdiá, komunikáciu s rodinou, kolegami z práce či so šéfmi. Napriek tomu, že nejde o novú a prevratnú technológiu, zažíva Zoom skutočnú obrodu až teraz.

Podobné služby tu existovali aj doteraz, ale Zoom rovnako ako mnohé iné populárne značky dokázal využiť súčasný potenciál. A na ten si musel zakladateľ firmy nejaký čas počkať.

Prvýkrát sa o Zoome Eric Yuan zmienil, keď bol prvák na vysokej škole v Číne. Za priateľkou, ktorá je dnes jeho manželkou, dochádzal v najľudnatejšej krajine sveta vlakom až desať hodín. Premýšľal, aké iné spôsoby by ich dokázali zblížiť bez toho, aby musel absolvovať cestu. Aj tieto úvahy sa stali základom pre to, aby v budúcnosti vytvoril Zoom.

Po príchode do Spojených štátov, kam Yuan dostal víza až na deviaty pokus, sa zamestnal v spoločnosti WebEx v Silicon Valley. Jeho kariéra tu však nemala dlhú životnosť, keďže firmu odkúpila skupina Cisco. Napriek tomu sa Yuanovi podarilo posunúť míľovými krokmi do pozície podnikového viceprezidenta pre riadenie softvéru a spoluprácu s klientmi.

Ich požiadavky a potreby viedli k tomu, že sa Eric Yuan rozhodol vytvoriť vlastnú platformu, ktorá by dokázala reflektovať na moderné požiadavky a nároky bežných ľudí, nielen podnikateľov či konferenčné nároky firiem.

V roku 2011 sa rozhodol, že je načase, aby sa video komunikačné riešenie, ktoré si predstavoval už od vysokoškolských čias, stalo skutočnosťou. Platformu Zoom spustili v roku 2012 so štyridsiatimi zamestnancami. Už po piatich rokoch uskutočnili na platforme 20 miliárd minút prenosov za rok. Súčasné čísla si zrejme ešte nevie predstaviť ani samotný zakladateľ.

Iné čísla však hovoria o jeho úspechu už teraz. Rast akcií jeho spoločnosti v ostatných týždňoch a mesiacoch znamenal, že hodnota majetku zakladateľa spoločnosti vzrástla za necelé tri mesiace zhruba o štyri miliardy dolárov.

A tým sa to končiť nemusí, čoraz viac investorov vidí potenciál v podobných spoločnostiach a platformách aj do budúcnosti, po takzvanej koronakríze. Sú presvedčení, že nové fungovanie ľudí v istom smere zmení a naučí ich viac využívať technológie a internet, než sa presúvať z miesta na miesto, ako to robil kedysi zakladateľ dnes úspešnej firmy.