V celkovo konštruktívnom prostredí mierne rástli výnosy štátnych dlhopisov na oboch brehoch Atlantiku a, naopak, strácal dolár, ktorý voči konkurencii poklesol na dvaapolročné minimá, keď investori obracajú svoju pozornosť na rizikovejšie meny. Z oslabovania dolára ťaží aj zlato, ktoré sa momentálne nachádza na šesťtýždňových maximách, tesne pod 1 900-dolárovou hranicou. Ropa v nádeji z oživujúceho sa globálneho dopytu po energii a palivách posúva svoje deväťmesačné maximá nad 50-dolárovú hranicu.

Akciové trhy

V predvianočnom týždni panovala na trhu konštruktívna nálada ťahaná úspešným vývojom vakcíny a jej postupnou distribúciou do sveta, keď sa proti covidu začalo očkovať vo Veľkej Británii aj v USA a štáty Európskej únie by sa mali pridať hneď po Vianociach. K rely amerických akcií na nové maximá prispeli aj vyhliadky schválenia fiškálnej 900-miliardovej pomoci americkej ekonomike v Kongrese a neúnavná pomoc Fedu, ktorý na svojom poslednom tohtoročnom zasadnutí opätovne uistil investorov, že aj naďalej bude vykonávať uvoľnenú monetárnu politiku, pričom úrokové sadzby by mal držať na svojich minimách minimálne do roku 2023. Tieto fundamenty pretlačili aj rastúcu novú vlnu pandémie koronavírusu, ktorá na Západe opäť naberá na sile a rekordne pribúdajú nové prípady nákazy. Darilo sa aj akciám v Európe, ktoré posilnili k 10-mesačným maximám, keď sa európskym lídrom podarilo odblokovať a schváliť úniový rozpočet na najbližšie sedemročné obdobie a predstihové ukazovatele naznačujú oživovanie ekonomickej aktivity hlavne vo výrobnom sektore. Optimizmus čiastočne tlmí neistota okolo brexitu, keď na uzavretie obchodnej dohody medzi Britániou a EÚ už nezostáva skoro žiadny čas. Sumárne blue chips index Dow Jones stúpol o 0,44 percenta, S&P 500 o 1,25 percenta a Nasdaq Composite až o 3,05 percenta, čím potvrdil najlepšiu výkonnosť technológií v tomto roku. S brexitovou neistotou klesal britský benchmark FTSE 100, ktorý stratil 0,27 percenta. Ostatným indexom sa inak darilo, paneurópsky index STOXX Europe 600 pridal 1,48 percenta a nemecký DAX až 3,94 percenta, ťahaný predovšetkým automobilkami.

Dlhopisové trhy

S holubičím Fedom, ktorý ponechal svoju menovú politiku extrémne uvoľnenú, a fiškálnym optimizmom, že peniaze do ekonomiky okrem centrálnej banky naleje aj americká vláda, prudko vzrástli výnosy amerických štátnych dlhopisov, ktoré nasledovali aj výnosy v eurozóne. Americký 10-ročný výnos vzrástol o päť bázických bodov na 0,95 percenta a nemecká desiatka rovnakým tempom na -0,58 percenta.

Komoditné trhy

Zlato na pozadí slabého dolára neúnavne rástlo k šesťtýždňovým maximám pod 1 900-dolárovou hranicou. S rizikovým apetítom sa darilo rope, ktorá sa pohybuje na 9-mesačných maximách nad 50-dolárovou métou. Investori sa spoliehajú na prudké budúcoročné oživenie globálnej ekonomiky, ktoré by malo nakopnúť dopyt po energii a palivách. Zisky komodity priživila aj výrazná redukcia amerických zásob v minulom týždni o tri milióny barelov. Obe hlavné ropné zmesi si v priemere pripísali okolo piatich percent a WTI sa dostala nad 49 dolárov a Brent až 52 dolárov, čo je najviac od začiatku pandémie.

Devízové trhy

Americký dolár naďalej oslaboval a voči konkurencii po prvýkrát od apríla 2018 poklesol dolárový index pod úroveň 90 bodov. Pozornosť investorov sa sústredí na rokovania o nových opatreniach na podporu americkej ekonomiky a posun v rozhovoroch o budúcej podobe obchodných vzťahov medzi EÚ a Britániou. Nádej na úspech v oboch prípadoch a očkovanie proti covidu zvyšuje záujem investorov o rizikovejšie meny a, naopak, podkopáva práve dolár. Tomu uškodila aj zhoršujúca sa situácia na americkom trhu práce a prepad maloobchodných tržieb naznačujúci slabnúcu kondíciu amerických spotrebiteľov pred Vianocami. Protipólom k doláru je euro, ktorému neuškodili ani pretrvávajúce deflačné tlaky v eurozóne, keď aj napriek druhej vlne pandémie a opätovne zavádzaným karanténnym opatreniam sa oživuje ekonomická aktivita na kontinente.