Indícií, ktoré tomu nasvedčujú, síce nie je mnoho, ale doterajšie najväčšie zľavy aplikované na luxusné nehnuteľnosti naznačujú, že trh v tomto segmente už mohol dosiahnuť svoj vrchol. Dôvodom podľa analytikov je najmä nižší dopyt, čo už unavuje predajcov držať ceny luxusných nehnuteľností v rekordnej výške, a preto chcú predávať aj so zľavou.

Nový trend

Cena nehnuteľností, ktoré sa na začiatku roka predávali za viac ako štyri milióny dolárov, poklesla doteraz o zhruba desať percent, čo je podľa realitných maklérov najviac od roku 2012. A to je zatiaľ len aktuálna ponuka, ktorá sa môže zmeniť až v momente zrealizovania predaja, zľava teda môže byť ešte väčšia. Začína to byť určitý trend, ktorý naznačuje, že trh v New Yorku je už predražený.

Majitelia, ktorí aktuálne predávajú, sami totiž pripúšťajú, že trh s luxusným bývaním na Manhattane je preplnený aj v ponuke, preto sú kupujúci, pokiaľ ide o cenu, citliví. Je to nová realita, s ktorou sa budú musieť trh a metropola vyrovnať. Dlhoročne totiž trh v tomto meste rástol, pričom sa darilo tak novým, ako starším nehnuteľnostiam, čo podporovali aj mnohé televízne šou prezentujúce metropolu a realitný trh.

Veľký prepad cien

Tento rok sa pritom má na trh dostať ďalších takmer päťtisíc nových bytov, pričom takmer polovica z nich bude mať cenu luxusných nehnuteľností, uvádza agentúra Corcoran Sunshine Marketing Group. To je navyše k viac ako trom tisíckam uvedeným na trhu vlani. Treba povedať, že apartmány sa stále darí aj predávať. Tento rok ich boli necelé tri stovky, ale to nie je dostatočne veľa k ponuke. Zároveň je to o 17 percent menej ako v rovnakom období vlani, pričom v priemere je ponuka takýchto realít na trhu takmer rok a pol.

Za všetko hovorí niekoľko prípadov, napríklad predaj apartmánu na Central Part West, ktorý po prvý raz uviedli do ponuky v polovici roka 2016 za štyridsať miliónov dolárov a doteraz sa jeho cena znížila na 27,5 milióna dolárov