Patrik Hudec
 • Patrik Hudec
 • analytik
 • +421 904 744 519
 • hudec@jtbanka.sk
Stanislav Pánis
 • Stanislav Pánis
 • analytik
 • +421 911 821 577
 • panis@jtbanka.sk
 • Akciové trhy v defenzíve, keď medzi investormi začína prevažovať pesimizmus z druhej vlny koronavírusu, ktorá by mohla podkopať ekonomické oživovanie sa. Mínusom včera boli aj vyhlásenia amerického prezidenta Donalda Trumpa o možnom posune prezidentských volieb v novembri, či neschopnosť Kongresu dosiahnuť rýchly pokrok pri prijímaní ďalšieho fiškálneho balíčka. Na druhej strane včera po zatvorení trhov reportovali supersilné kvartálne výsledky veľké Bich Tech firmy ako Amazon, Apple, Facebook či Google, čo dáva nádej, že dnes sa Wall Street odrazí.
 • Včera boli zverejnené rýchle odhady rastu najväčšej ekonomiky Európy- Nemecka, ktorá zaznamenala rekordný medzikvartálny pokles o 10,1 percenta za druhý kvartál v dôsledku koronavírusu. Rovnako bol zverejnený aj rýchly odhad rastu najväčšej svetovej ekonomiky- Spojených štátov, ktoré takisto zaknihovali rekordnú kontrakciu rastu v druhom kvartáli o 32,9 percenta na medzikvartálnej anualizovanej báze. Obe ekonomiky by sa však mali v treťom štvrťroku vrátiť k robustnému rastu.
 • Euro sa posilnilo voči doláru k méte 119 centov, keď Európa lepšie zvláda koronavírus v ostatných týždňoch ako Spojené štáty.
 • Zlato prerušilo deväťdňovú sériu rastu a skorigovalo, najmä pre signály technickej prekúpenosti.

Správy z finančných trhov

Akciové trhy:

Americké akciové trhy končili včera v červených číslach, keď na trhoch prevážil pesimizmus z druhej vlny koronavírusu, ktorá by mohla pridusiť už začatú obnovu ekonomiky po aprílovom koronadne. Olej do ohňa negativizmu prilial aj americký prezident Donald Trump vyhláseniami o možnom odklade novembrových prezidentských volieb. Navyše zdá sa, že Kongres je zatiaľ ďaleko od kompromisu ohľadne ďalšieho fiškálneho stimulačného balíčka, pre veľké rozdiely medzi Demokratmi, ktorí ovládajú Snemovňu reprezentantov a Republikánmi, ktorí dominujú v Senáte. Technologický sektor sa posunul v závere obchodovania do zelených čísel, keď trhy špekulovali, že veľké Big Tech mená ako Apple alebo Amazon doručia po zatvorení búrz silné kvartálne hospodárske výsledky (čo sa aj naplnilo). Európske akcie takisto zatvárali v červenom, keď sentiment podkopával okrem COVIDu-19 aj najväčší medzikvartálny pokles nemeckej ekonomiky (-10,1 percenta za druhý kvartál) v histórii meraní od roku 1970.

Dlhopisové trhy:

Negatívny sentiment na trhoch a skepsa, či odraz ekonomickej aktivity bude v druhej polovici leta pokračovať súčasným solídnym tempom v dôsledku stále vysokých prírastkov denného počtu infikovaných na COVID-19, najmä v USA (hoci situácia sa zhoršuje aj v Európe) tlačili nadol výnosy bezpečne vnímaných štátnych dlhopisov USA či Nemecka, navyše rozširovali sa rizikové prirážky trhu podnikových dlhopisov.

Komoditné trhy:

Zlato prerušilo deväťdňovú sériu rastu, keď časť obchodníkov pristúpila k realizácii ziskov. Technicky sa žltý kov javí ako prekúpený. Z dlhodobého hľadiska pri negatívnych reálnych úrokových sadzbách, fiškálnych stimuloch financovaných na dlhu, neistote okolo druhej vlny koronavírusu, čínsko-americkom politickom napätí a oslabovaní sa dolára má vzácny kov priestor pre to, aby sa držal na vysokých úrovniach a ďalej rástol. Ropa stratila vyše tri percentá, keď reagovala na viaceré americké dáta signalizujúce spomaľovanie tempa ekonomického oživovania sa, negatívne navyše pôsobili aj samotné zverejnenie HDP za druhý kvartál, ktoré kleslo na medzikvartálnej anualizovanej báze o dych vyrážajúcich 32,9 percenta, čo je najviac odkedy sa dáta merajú od roku 1947.

Devízové trhy:

Predajný tlak na dolár sa zintenzívnil po tom, ako americký prezident Donald Trump začal špekulovať o odložení prezidentských volieb z novembrového termínu na neskôr. Doláru už dlhšie škodia vysoké denné prírastky novoinfikovaných na COVID-19 v Spojených štátoch (čo vyvoláva obavy o udržateľnosť tempa ekonomického oživovania sa), kým ostatné časti vyspelého sveta situáciu okolo pandémie zvládajú lepšie. Vzájomný výmenný kurz eura voči americkému doláru sa tak posunul až k méte 119 dolárových centov k 22-mesačný maximám.

Dôležité ekonomické správy:

 • Hlavným štvrtkovým makrozverejnením v Európe bol rýchly odhad rastu HDP z Nemecka za druhý kvartál, ktorý klesol na medzikvartálnej báze o 10,1 percenta (čo je rekordné číslo odkedy sa meria HDP po kvartáloch v Nemecku od roku 1970) po 2,0 percentom poklese za prvé tri mesiace roka. Na medziročnej báze kleslo HDP o 11,7 percenta po 2,3 percentom poklese v prvom štvrťroku. Nemecké HDP tak klesá už tri kvartáli v rade, keď sa ekonomika už dlhšie pohybovala na hrane recesie ešte pred vypuknutím pandémie koronavírusu. Len pre porovnanie,  za prvý kvartál 2009 (čo bolo dno počas finančnej krízy 2008-2009) kleslo nemecké HDP na medzikvartálnej báze o 4,7 percenta. Ide teda o najhlbšiu povojnovú kontrakciu v Nemecku, ktorá by však mala byť zároveň najkratšou, keďže všetky predstihové ukazovatele hovoria, že v treťom kvartáli sa ekonomika vráti k rastu po odstraňovaní reštrikcií okolo COVIDu-19. Okrem toho z Nemecka dorazil aj rýchly odhad inflácie za júl, ktorá sa na medziročnej báze prudko spomalila na -0,1 percenta z júnových 0,9 percenta. Harmonizovaná inflácia vykázala nulový rast po júnovom raste o 0,8 percenta na medziročnej báze.
 • Z eurozóny okrem toho dorazili čísla ekonomického sentimentu za júl, ktorý ukázal zlepšenie sa už tretí mesiac po sebe, keď narástol na 82,3 bodu z júnových 75,8 bodu. Miera nezamestnanosti v eurozóne v júni mierne narástla na 7,8 percenta z májových 7,7 percenta. Na rozdiel od Spojených štátov raketovo nevyskočila, keď trh práce nie je tak flexibilný v Európe, navyše vlády robili všemožné opatrenia na záchranu pracovných miest. Separátne miera nezamestnanosti v Nemecku za júl stagnovala na 6,4 percentách, pričom zmena zamestnanosti dosiahla -18-tisíc ľudí (teda nastala tvorba pracovných miest), hoci konsenzus trhu očakával, že ich príde o prácu 43- tisíc.
 • Zo Spojených štátov takisto dorazili čísla prvého rýchleho odhadu rastu HDP za druhý kvartál, ktoré ukázali na 32,9 percentnú medzikvartálnu anualizovanú kontrakciu, čo je rekordné číslo, pod ktoré sa podpísali všetky zložky ekonomiky: padajúca spotreba domácností,  investície, zásoby, zahraničný obchod ako aj vládna spotreba. Okrem toho boli v USA zverejnené pravidelné týždenné dáta nových a pokračujúcich žiadosti o podporu v nezamestnanosti, ktoré prestali zásadnejšie klesať, čo signalizuje chladnutie tempa oživovania sa americkej ekonomiky, ktorá začína trpieť druhou vlnou koronavírusu. 

Kľúčové očakávané udalosti:

 • Už ráno boli zverejnené júnové maloobchodné tržby z Nemecka, ktoré prekonali očakávania, keď na medziročnej báze rástli 5,9-percentným tempom, pri očakávaní 3,0-percentnej dynamiky.
 • Dnes o 11:00 bude zverejnený rýchly odhad rastu ekonomiky eurozóny za druhý kvartál, kde konsenzus očakáva pokles o 15,0 percenta na medziročnej báze a o 12,0 percenta na medzikvartálnej báze. Okrem toho z eurozóny dorazí aj rýchly odhad inflácie za júl.
 • V Spojených štátoch budú tiež zverejnené inflačné čísla, no ešte za jún podľa PCE indexov. Okrem toho budú zverejnené dáta osobných príjmov a osobnej spotreby za jún. Pozorne budú sledované aj čísla aktivity v spracovateľskom sektore v regióne Chicaga- Chicago PMI za júl. A napokon bude publikovaná aj finalizácia júlovej spotrebiteľskej dôvery podľa Michiganskej univerzity.

Zaujalo nás:

Akcie Applu budú prístupnejšie pre malých investorov

Technologický gigant Apple oznámil včera večer okrem silných kvartálnych výsledkov (za fiškálny tretí kvartál) napriek koronašoku aj stock –split 1:4, teda, zvýšenie počtu akcií v pomere 4:1. Inak povedané, každý akcionár dostane (technicky na konci augusta) dodatočné tri akcie za každú jednu čo už vlastní. Cieľom je znížiť nominálnu hodnotu akcie na burze, aby bola prístupnejšia menším investorom (inak sa fundamentálne ohľadne firmy nič nemení). Aktuálne, pred splitom, sa cena akcie pohybovala okolo 380 dolárov, split 4:1 ju zníži teda pod 100 dolárov (za inak nezmenených okolností). Ide už o piaty stock split odkedy sa Apple verejne obchoduje. Posledný bol v roku 2014 pomerom 7:1, keď sa akcia obchodovala za 600 dolárov. Ide v zásade o prejav dobrého hospodárenia firmy a veľkého rastu jej trhovej kapitalizácie.

Slovníček pojmov

Bázický bod (bps)
100 bázických bodov = 1,00 %; najčastejšie sa používa pri zmenách úrokových sadzieb; skratka bps (anglicky basis points)
Book value účtovná hodnota
hodnota spoločnosti pripadajúca akcionárom; Book value = Aktíva – Záväzky spoločnosti
BRICS
skratka pre spoločenstvo piatich najväčších rozvojových krajín: Brazília, Rusko, India, Čína, Juhoafrická republika
CAGR priemerná ročná miera rastu
za určité obdobie (napr. CAGR 2001- 2009) (anglicky: Compound Annual Growth Rate)
CAPEX investičné výdavky
obvykle na nadobudnutie dlhodobého majetku (stroje, nehnuteľnosti) (anglicky: CAPital EXpenditures)
Continuiing Claims
pokračujúce žiadosti o podporu v nezamestnanosti
CPI
index spotrebiteľských cien (anglicky: Consumer Price Index)
ECB
Európska centrálna banka (anglicky European Central Bank)
FED
americká centrálna banka (anglicky: Federal Reserve System)
GDP
– hrubý domáci produkt - HDP (anglicky: Gross Domestic Product)
Industrial Production
priemyselná výroba
Initial Jobless Claims
nové žiadosti o podporu v nezamestnanosti
m/m
medzimesačná zmena (anglicky: month on month)
MMF
Medzinárodný menový fond (anglicky: International Monetary Fund)
New Home Sales
predaje nových domov
Non-farm payrols
tvorba pracovných miest mimo poľnohospodárskeho sektora v USA
OPEC
Organizácia krajín exportujúcich ropu (anglicky: Organization of Petroleum Exporting Countries)
PMI
– Index nákupných manažérov, Manufacutring – vo výrobe, Services – v službách [taktiež ako non-manufacturing] (anglicky: Purchasing Managers Index)
q/q
medzikvartálna zmena (anglicky: quarter on quarter)
UoM Confidence
– index spotrebiteľskej nálady od University of Michigan
w/w
medzitýždenná zmena (anglicky: week on week)
ytd
obdobie počnúc 1. januárom tohto roka až po dnešný deň (anglicky: year to date)

Disclaimer

Tento dokument pripravila J&T BANKA, a. s., pobočka zahraničnej banky, a môže byť reprodukovaný len s jej predchádzajúcim písomným súhlasom, pričom akýkoľvek neoprávnený zásah sa zakazuje. Dokument podlieha ochrane podľa zákona č. 185/2015 Z. z. Autorský zákon v znení neskorších predpisov. Vzhľadom na informatívny charakter informácií v tomto dokumente, tieto nie sú právne záväzné a J&T BANKA, a. s., pobočka zahraničnej banky za ne nezodpovedá a neoveruje ich. Okrem informácií môže tento dokument obsahovať alebo obsahuje názory autorov, ktoré sa nemusia nevyhnutne zhodovať s názormi J&T BANKY, a. s., pobočky zahraničnej banky. Informácie a názory obsiahnuté v tomto dokumente boli získané zo zdrojov, ktoré boli považované za spoľahlivé, ale J&T BANKA, a. s., pobočka zahraničnej banky, neručí za ich správnosť a úplnosť. J&T BANKA, a. s., pobočka zahraničnej banky, nezodpovedá za prípadné škody alebo iné ujmy, ktoré môžu vzniknúť klientom alebo tretím osobám, ak sa rozhodnú využiť informácie obsiahnuté v tomto dokumente.

Tento dokument nemôže byť považovaný za náhradu poskytovania individuálneho investičného poradenstva. Investori musia uskutočňovať vlastné posúdenie vhodnosti a primeranosti investície do akéhokoľvek v tomto dokumente uvedeného finančného nástroja, založené na jeho podstate a rizikách spojených s príslušným finančným nástrojom, ich vlastnej investičnej stratégii a ich osobných pomeroch a finančnej situácii. Tento dokument ani akákoľvek jeho časť nie je investičným odporúčaním alebo priamym osobným odporúčaním; tento dokument ani akákoľvek jeho časť nie je návrhom, odporučením ani podkladom na uzavretie akejkoľvek zmluvy alebo dojednanie záväzku akéhokoľvek druhu, ani sa naň nemožno spoliehať v súvislosti s uzavretím akejkoľvek zmluvy alebo dojednaním akéhokoľvek záväzku a nemá za cieľ pôsobiť ako presviedčanie alebo odporúčanie na uzavretie akejkoľvek zmluvy alebo dojednanie záväzku akéhokoľvek druhu. Upozorňujeme, že s investíciou do finančných nástrojov sú spojené riziká, ktoré závisia od zvolenej investičnej stratégie. Rovnako aj s niektorými klasickými bankovými produktmi sa spája určité riziko. Typicky môže ísť o vkladové produkty, pri ktorých je výnos odvodený od hodnoty podkladového aktíva – finančného nástroja. Upozorňujeme Vás na riziká pri niektorých produktoch alebo finančných nástrojoch. Pre bližšie informácie sa prosím informujte na stránke banky https://www.jtbanka.sk/uzitocne-informacie/disclaimer/ alebo nás kontaktujte. Dôrazne upozorňujeme investorov, aby kontaktovali svojich vlastných investičných poradcov za účelom poskytnutia potrebných upozornení, vysvetlení a individuálneho investičného poradenstva.

Tento dokument slúži len na informačné účely a (i) nepredstavuje žiadnu ponuku na predaj alebo upísanie alebo výzvu na podávanie návrhov na kúpu alebo upísanie akýchkoľvek finančných nástrojov alebo cenných papierov (ii) nie je akoukoľvek ich propagáciou. Investičné možnosti uvádzané v tomto dokumente nemusia byť vhodné a primerané pre určitých konkrétnych investorov, a to v závislosti na ich špecifických investičných cieľoch a časovom horizonte investície alebo v súvislosti s ich celkovou finančnou situáciou. Investície do finančných nástrojov sú spojené s rizikom a hodnota investície a výnos z nej plynúci môže rásť alebo klesať, a to aj v dôsledku menových výkyvov. Výkonnosť v minulosti nie je spoľahlivým ukazovateľom pre budúce výkonnosti. Akékoľvek predpovede o výkonnosti v budúcnosti nie sú spoľahlivým ukazovateľom výkonnosti v budúcnosti. Na tento dokument sa nemožno spoliehať ako na vysvetlenie všetkých rizík spojených s investovaním do finančných nástrojov, nástrojov peňažného trhu, investičných nástrojov alebo cenných papierov tu uvedených. V prípade akýchkoľvek otázok alebo pochybností nás prosím kontaktujte.

Zdroj dát v tomto dokumente je Bloomberg L.P., pokiaľ nie je uvedené inak.