Najnovšie Musk na svojom twitteri zverejnil fotku, ktorá dokumentuje postup prác na prototype vesmírnej lode. Tá sa donedávna volala BFR, čo je skratka Big Falcon Rocket. Po novom sa však vesmírna loď volá jednoducho Starship. Ide o druhý stupeň plavidla. Jeho prvý stupeň sa volá Super Heavy a ide o ťažkú raketu, ktorej jedinou úlohou je vyniesť loď mimo dosah zemskej gravitácie. Potom sa stupne od seba oddelia a ten prvý sa vráti na Zem. Starship poletí s posádkou ďalej k iným planétam.

Musk tiež napísal niekoľko podrobností o vesmírnej lodi. Stavajú ju z nehrdzavejúcej ocele. „Úplnú technickú prezentáciu Starship urobím po tom, čo prototyp, ktorý staviame v Texase, poletí. Takže dúfam, že v marci alebo v apríli,“ dodal miliardár. Tým naznačil aj plánovaný čas prvého testovacieho letu. Musk, ktorý má 47 rokov a odhadovaný majetok vyše 22 miliárd dolárov, tiež opätovne podnietil špekulácie o tom, že na Mars poletí aj on sám. Okrem posádky tam totiž loď vezme aj platiacich vesmírnych turistov. Musk povedal, že by tam letel, aj keby to znamenalo, že tam umrie.

/data/MediaLibrary/articles/14571/mars-1.jpgzdroj: Twitter

Kedy poletia?

Prvý let k Marsu bez posádky je naplánovaný na rok 2022. O rok má prísť súkromná misia s turistami, ktorá však červenú planétu iba obletí. V roku 2024 má Starship s ľudskou posádkou na Marse aj pristáť.

Celková výška rakety je 118 m a priemer je 9 metrov. Má hmotnosť 4 400 ton a na Mars unesie 100 ton nákladu. Väčšinu hmotnosti, vyše 3 000 ton, tvorí nosný prvý stupeň, ktorý je vysoký 63 m. Druhý stupeň má 55 metrov a plánujú ho vyrábať v troch verziách. Prvá je určená na dopravu posádky medzi vesmírnymi telesami. Druhá je tankovacia na dopĺňanie paliva iným lodiam na obežnej dráhe. Tretia je určená na