Najväčšou jachtou na svete je v súčasnosti Azzam. Loď postavili v roku 2013 v Nemecku pre Chalífa bin Saída al Nahjána, prezidenta Spojených arabských emirátov. Má dĺžku 180 metrov a tonáž 13 138 ton. Poháňajú ju dva dieselové motory a dve plynové turbíny s celkovým výkonom 94 000 koní. Dosahuje rýchlosť 30 uzlov (56 km/h) a jej zvláštnosťou je hlavný salón. Má dĺžku 29 metrov a šírku 18 metrov, pričom celý priestor je otvorený a bez podporných stĺpov. To je pri lodi nezvyčajné a vyžaduje si spevnenú konštrukciu trupu. Jachta má vo výbave tiež vlastnú miniponorku a systém na ochranu proti raketám. Cena sa odhaduje na 600 miliónov dolárov.

/data/MediaLibrary/articles/14783/jachta-1.jpgzdroj: Chulhun Design

Kolos za 800 mil. dolárov

Známy výrobca jácht Palmer Johnson so sídlom v Monaku teraz oznámil plány na ešte väčšiu jachtu. Projekt s názvom Valkyrie má dĺžku až 229 metrov. Stúpla, samozrejme, tiež cena. Realizácia tohto projektu by stála 800 miliónov dolárov. Plávajúci kolos má vlastné kasíno, kiná, reštaurácie aj umeleckú galériu. Na palube je miesto pre 52 hostí a 92 členov posádky. Jedna z palúb je určená výhradne pre majiteľa lode. Rýchlosť by mala dosahovať 25 uzlov (46 km/h).

Výnimočné tvary

V rámci štúdia na projekte pracoval juhokórejský dizajnér Chulhun Park. Ide teda o výsledok spolupráce výrobcu jácht Palmer Johnson a londýnskej školy Royal College of Art. „Trvalo mi osem mesiacov navrhnúť ju. Snažil som sa upraviť povrch a vytvoriť tvary, ktoré nepoužívajú rovné línie. Keď som sa rozhodol stať sa jachtovým dizajnérom, uvedomil som si, že väčšina jácht je biela a paluby má naukladané ako svadobné torty. Preto som chcel navrhnúť jedinečnú jachtu, ktorá sa bude vo flotile vynímať,“ povedal Park.

Návrhár hovorí, že už dostal niekoľko zaujímavých ponúk, ale ani jeden kontrakt zatiaľ nebol podpísaný. V prípade, že Valkyrie postavia, ako materiál použijú hliník a špeciálne materiály z uhlíkových vlákien.

/data/MediaLibrary/articles/14783/jachta-2.jpgzdroj: Chulhun Design