Mulan je akčný remake animovaného hitu. Pôvodne sa mal objaviť v auguste, ale to už museli štúdiá posunúť pre uzavretie kín. Teraz jeho uvedenie odložili definitívne. Spôsobil to nárast počtu prípadov koronavírusu v USA a celosvetové dosahy na filmový priemysel. „Začalo byť jasné, že nič nie je vytesané do kameňa, pokiaľ ide o to, ako uvádzať filmy do kín počas tejto svetovej zdravotnej krízy,“ povedal hovorca spoločnosti Disney. „Dnes to znamená prerušenie našich plánov na uvedenie Mulan, kým posudzujeme, ako najefektívnejšie predstaviť tento film publiku na celom svete,“ dodal.

Panovali nádeje, že Mulan pomôže opätovne naštartovať záujem o kiná na konci leta. No spolu s ďalšími odkladmi premiér je to najnovšia rana pre prevádzkovateľov kinosál. Niekde ich znovu otvárajú – napríklad v Británii od 4. júla a v Číne, kde boli zavreté 6 mesiacov, otvorili časť kín tento týždeň. V USA je však situácia komplikovanejšia. V New Yorku a v Los Angeles, ktoré predstavujú dva najväčšie trhy v rámci Spojených štátov, nemajú stanovený žiadny konkrétny plán na otvorenie kín.

Ďalšie odklady

Kým Mulan je odložený na neurčito, Disney zároveň oznámil, že Avatar 2 príde do kín v decembri 2022 a pokračovanie Star Wars v decembri 2023. Oba filmy tak boli posunuté o rok. Najmä Avatar 2 bol veľmi očakávaný. Prvý diel Jamesa Camerona z roku 2009 sa stal druhým najlepšie zarábajúcim filmom v dejinách.

V decembri tohto roka chcel Disney uviesť do kín historický film Ridleyho Scotta Posledný súboj s Mattom Damonom a Benom Affleckom. Jeho premiéra bola odložená na október 2021. Disney, samozrejme, nie je jediná spoločnosť, ktorá musí takto postupovať. Warner Bros sa chystal v auguste predstaviť thriller Tenet režiséra Christophera Nolana a tiež ho musel odložiť. Už v apríli mala mať premiéru najnovšia bondovka No Time to Die, ale museli ju posunúť - zatiaľ na november, ale zdá sa, že aj tento dátum môže byť ohrozený.