Patrik Hudec
 • Patrik Hudec
 • analytik
 • +421 904 744 519
 • hudec@jtbanka.sk
Stanislav Pánis
 • Stanislav Pánis
 • analytik
 • +421 911 821 577
 • panis@jtbanka.sk
 • Wall Street včera klesala napriek stabilizácii dlhopisových výnosov. K slovu sa prihlásili obavy z vysokých valuácií.
 • Trhy predpokladajú, že OPEC+ sa dohodne tento týždeň na zvýšení produkcie.

Správy z finančných trhov

Akciové trhy

Po ostrom štarte do nového týždňa americké akcie včera výrazne zabrzdili svoj vývoj a pri stabilných výnosoch a bez zásadných správ tak skorigovali mohutný pondelkový rast, ktorý bol najsilnejší za posledných deväť mesiacov. Hlavné indexy ťahal nadol predovšetkým technologický sektor, kde panujú obavy z nadhodnotenia daných spoločností, čo spustilo výpredaj na trhu. S klesajúcou cenou ropy pod 60 dolárov patril medzi porazených dňa aj energetický sektor. Celkovo Dow Jones stratil takmer pol percenta, širší index S&P 500 odpísal 0,8 percenta a technologický Nasdaq poklesol až o 1,7 percenta. Pozitívny vývoj na európskych trhoch zatrhol začiatok obchodovania v Amerike, ktorý vymazal takmer všetky nahromadené zisky. Paneurópsky index STOXX 600 tak rovnako ako aj nemecký DAX vzrástol o 0,19 percenta, zatiaľ čo britský FTSE sa udržal vyššie o 0,38 percenta. Londýnu pomohli správy, že vládny program na udržanie zamestnanosti v čase pandémie bude predĺžený až do septembra.

Dlhopisové trhy

Výnosy štátnych dlhopisov na oboch brehoch Atlantiku pokračovali vo svojom poklese z druhej polovice minulého týždňa a americká desiatka sa tak vrátila pod úroveň 1,4 percenta. K odklonu investorov od rizika spôsobilo čínske varovanie pred bublinou ako aj hlasy z Fedu, ktoré upozorňujú na prechodný nárast inflácie nad dvojpercentný cieľ centrálnej banky. Inflácia v eurozóne za február na úrovni 0,9-percenta medziročne trhy síce neprekvapila, ale z ECB zaznelo, že bude držať financujúce podmienky priaznivé.

Komoditné trhy

Oslabovanie dolára pomohlo zlatu pozviechať sa zo svojich osemmesačných miním, keď konečne vzrástlo po šiestich sedeniach o pol percenta na 1 733 dolárov. Cena americkej ropy WTI sa prepadla pod hranicu 60 dolárov za barel, nakoľko trh očakáva, že kartel OPEC a jeho spojenci pristúpia k zvyšovaniu svojej produkcie.

Devízové trhy

Pokračujúci ústup dlhopisových výnosov a holubičia rétorika z Fedu ubrali na atraktivite dolára, ktorý oslaboval voči širokej konkurencii. Ráno voči doláru oslabilo euro na mesačné minimum, nakoľko negatívne prekvapil januárový pokles nemeckých maloobchodných tržieb. Napriek očakávanej inflácii v eurozóne sa s odrazom na európskych akciových trhoch nakoniec euro prepracovalo do plusu a voči doláru posilnilo o 0,33 percenta na 1,207 USD.

Dôležité ekonomické správy

 • Miera nezamestnanosti v Nemecku ostala za február nezmenená na úrovni 6,0 percenta a počet nezamestnaných narástol o 9-tisíc na 2,9 milióna. Na prvý pohľad sa zdá, že krajina zvláda predlžovanie lockdownov relatívne dobre. Problém sa však skrýva pod povrchom, keď veľa ľudí bolo nútených prejsť na skrátené úväzky, čo štatistiky nezamestnanosti nezachycujú.
 • Z eurozóny dorazil flashový odhad inflácie za február, ktorá si na medziročnej úrovni udržala januárové tempo 0,9 percenta pri spomalení tempa jadrovej inflácie na 1,1 percenta z 1,4 percenta. Stoja za tým najmä vyššie ceny energií a narušené dodávateľské reťazce.

Kľúčové očakávané udalosti

 • Už ráno bol zverejnený súkromný prieskum nálady v čínskej ekonomike podľa Caixin PMI za február. Viac menej potvrdil spomalenie tempa expanzie, čo signalizovali štátne PMI dáta. PMI Composite klesol na 51,7 bodu z januárových 52,2 bodu. Je však možné, že vychýlenia boli spôsobené najmä sviatkami čínskeho nového roka. Vo všeobecnosti možno konštatovať, že čínska ekonomika ďalej rastie, a koronašok už dávnejšie prekonala.
 • V Európe budú zverejnené finálne čísla PMI služieb a PMI Composite za február, ktoré by mali naznačiť kontrakciu aktivity. Výroba je na trojročných maximách, no náladu výrazne zhoršujú služby v dôsledku pokračovania lockdownov a reštrikcií súvisiacich s bojom proti koronavírusu.
 • Z USA dorazia takisto februárové finálne dáta PMI služieb a kompozitný ukazovateľ PMI, ktoré by mali naznačovať veľmi svižné tempo rastu ekonomiky. Okrem toho bude v USA zverejnený aj report sentimentu podľa prieskumu ISM v nevýrobnom sektore za február. Z trhu práce bude zverejnená zmena zamestnanosti v súkromnom sektore podľa ADP za minulý mesiac. A napokon večer bude publikovaná Béžová kniha Fedu, ktorá bude informovať o ekonomickom vývoji v jednotlivých regiónoch.

Zaujalo nás

Najrýchlejšie rastúce startupy v Európe

Server Financial Times vydal už po piaty krát svoj rebríček najrýchlejšie rastúcich európskych firiem. Zoznam obsahuje rovných tisíc startupov naprieč kontinentom. Z dôvodu pandémie koronavírusu, brexitu, či inej udalosti však až polovici firiem klesali zisky, či tržby. Číslo jedna v rebríčku obsadila britská energetická spoločnosť Bulb Energy, ktorá sa zameriava na zelené zdroje energie. Tá vzrástla o úctyhodných 1 159 percent podľa hodnotenia CAGR (zložená ročná miera rastu). Striebornú pozíciu obsadil lotyšský fintech Sun Finance, ktorý vzrástol o 752 percent. Pomyselný bronz si odnáša britská skupina Everflow, ktorá je jedným z popredných poskytovateľov pitnej vody v krajine. Medzi tisícku najrýchlejšie rastúcich firiem v Európe sa dostali aj dvaja slovenskí zástupcovia. Na 93. mieste je technologická spoločnosť itrinity, ktorá poskytuje softwérové riešenia pre online marketing. 804. priečku obsadila spoločnosť Phobos, ktorá podniká v automobilovom sektore.

 

Slovníček pojmov

Bázický bod (bps)
100 bázických bodov = 1,00 %; najčastejšie sa používa pri zmenách úrokových sadzieb; skratka bps (anglicky basis points)
Book value účtovná hodnota
hodnota spoločnosti pripadajúca akcionárom; Book value = Aktíva – Záväzky spoločnosti
BRICS
skratka pre spoločenstvo piatich najväčších rozvojových krajín: Brazília, Rusko, India, Čína, Juhoafrická republika
CAGR priemerná ročná miera rastu
za určité obdobie (napr. CAGR 2001- 2009) (anglicky: Compound Annual Growth Rate)
CAPEX investičné výdavky
obvykle na nadobudnutie dlhodobého majetku (stroje, nehnuteľnosti) (anglicky: CAPital EXpenditures)
Continuiing Claims
pokračujúce žiadosti o podporu v nezamestnanosti
CPI
index spotrebiteľských cien (anglicky: Consumer Price Index)
ECB
Európska centrálna banka (anglicky European Central Bank)
FED
americká centrálna banka (anglicky: Federal Reserve System)
GDP
– hrubý domáci produkt - HDP (anglicky: Gross Domestic Product)
Industrial Production
priemyselná výroba
Initial Jobless Claims
nové žiadosti o podporu v nezamestnanosti
m/m
medzimesačná zmena (anglicky: month on month)
MMF
Medzinárodný menový fond (anglicky: International Monetary Fund)
New Home Sales
predaje nových domov
Non-farm payrols
tvorba pracovných miest mimo poľnohospodárskeho sektora v USA
OPEC
Organizácia krajín exportujúcich ropu (anglicky: Organization of Petroleum Exporting Countries)
PMI
– Index nákupných manažérov, Manufacutring – vo výrobe, Services – v službách [taktiež ako non-manufacturing] (anglicky: Purchasing Managers Index)
q/q
medzikvartálna zmena (anglicky: quarter on quarter)
UoM Confidence
– index spotrebiteľskej nálady od University of Michigan
w/w
medzitýždenná zmena (anglicky: week on week)
ytd
obdobie počnúc 1. januárom tohto roka až po dnešný deň (anglicky: year to date)

Disclaimer

Sme zodpovedná firma a myslíme si, že každý z nás by mal prispieť k tomu, aby sme sa s hrozbou koronavírusu vyrovnali čím skôr. Preto naši zamestnanci až do odvolania pracujú z domu, čím plne rešpektujeme odporúčania štátnych orgánov. Z tohto dôvodu Vám budeme dočasne posielať Ranný prehľad trhov v takejto zjednodušenej podobe, ktorá Vám však naďalej prinesie všetky potrebné informácie z diania na svetových trhoch. Ďakujeme za porozumenie.

Tento dokument pripravila J&T BANKA, a. s., pobočka zahraničnej banky, a môže byť reprodukovaný len s jej predchádzajúcim písomným súhlasom, pričom akýkoľvek neoprávnený zásah sa zakazuje. Dokument podlieha ochrane podľa zákona č. 185/2015 Z. z. Autorský zákon v znení neskorších predpisov. Vzhľadom na informatívny charakter informácií v tomto dokumente, tieto nie sú právne záväzné a J&T BANKA, a. s., pobočka zahraničnej banky za ne nezodpovedá a neoveruje ich. Okrem informácií môže tento dokument obsahovať alebo obsahuje názory autorov, ktoré sa nemusia nevyhnutne zhodovať s názormi J&T BANKY, a. s., pobočky zahraničnej banky. Informácie a názory obsiahnuté v tomto dokumente boli získané zo zdrojov, ktoré boli považované za spoľahlivé, ale J&T BANKA, a. s., pobočka zahraničnej banky, neručí za ich správnosť a úplnosť. J&T BANKA, a. s., pobočka zahraničnej banky, nezodpovedá za prípadné škody alebo iné ujmy, ktoré môžu vzniknúť klientom alebo tretím osobám, ak sa rozhodnú využiť informácie obsiahnuté v tomto dokumente.

Tento dokument nemôže byť považovaný za náhradu poskytovania individuálneho investičného poradenstva. Investori musia uskutočňovať vlastné posúdenie vhodnosti a primeranosti investície do akéhokoľvek v tomto dokumente uvedeného finančného nástroja, založené na jeho podstate a rizikách spojených s príslušným finančným nástrojom, ich vlastnej investičnej stratégii a ich osobných pomeroch a finančnej situácii. Tento dokument ani akákoľvek jeho časť nie je investičným odporúčaním alebo priamym osobným odporúčaním; tento dokument ani akákoľvek jeho časť nie je návrhom, odporučením ani podkladom na uzavretie akejkoľvek zmluvy alebo dojednanie záväzku akéhokoľvek druhu, ani sa naň nemožno spoliehať v súvislosti s uzavretím akejkoľvek zmluvy alebo dojednaním akéhokoľvek záväzku a nemá za cieľ pôsobiť ako presviedčanie alebo odporúčanie na uzavretie akejkoľvek zmluvy alebo dojednanie záväzku akéhokoľvek druhu. Upozorňujeme, že s investíciou do finančných nástrojov sú spojené riziká, ktoré závisia od zvolenej investičnej stratégie. Rovnako aj s niektorými klasickými bankovými produktmi sa spája určité riziko. Typicky môže ísť o vkladové produkty, pri ktorých je výnos odvodený od hodnoty podkladového aktíva – finančného nástroja. Upozorňujeme Vás na riziká pri niektorých produktoch alebo finančných nástrojoch. Pre bližšie informácie sa prosím informujte na stránke banky https://www.jtbanka.sk/uzitocne-informacie/disclaimer/ alebo nás kontaktujte. Dôrazne upozorňujeme investorov, aby kontaktovali svojich vlastných investičných poradcov za účelom poskytnutia potrebných upozornení, vysvetlení a individuálneho investičného poradenstva.

Tento dokument slúži len na informačné účely a (i) nepredstavuje žiadnu ponuku na predaj alebo upísanie alebo výzvu na podávanie návrhov na kúpu alebo upísanie akýchkoľvek finančných nástrojov alebo cenných papierov (ii) nie je akoukoľvek ich propagáciou. Investičné možnosti uvádzané v tomto dokumente nemusia byť vhodné a primerané pre určitých konkrétnych investorov, a to v závislosti na ich špecifických investičných cieľoch a časovom horizonte investície alebo v súvislosti s ich celkovou finančnou situáciou. Investície do finančných nástrojov sú spojené s rizikom a hodnota investície a výnos z nej plynúci môže rásť alebo klesať, a to aj v dôsledku menových výkyvov. Výkonnosť v minulosti nie je spoľahlivým ukazovateľom pre budúce výkonnosti. Akékoľvek predpovede o výkonnosti v budúcnosti nie sú spoľahlivým ukazovateľom výkonnosti v budúcnosti. Na tento dokument sa nemožno spoliehať ako na vysvetlenie všetkých rizík spojených s investovaním do finančných nástrojov, nástrojov peňažného trhu, investičných nástrojov alebo cenných papierov tu uvedených. V prípade akýchkoľvek otázok alebo pochybností nás prosím kontaktujte.

Zdroj dát v tomto dokumente je Bloomberg L.P., pokiaľ nie je uvedené inak.