Patrik Hudec
 • Patrik Hudec
 • analytik
 • +421 904 744 519
 • hudec@jtbanka.sk
Stanislav Pánis
 • Stanislav Pánis
 • analytik
 • +421 911 821 577
 • panis@jtbanka.sk
 • Akciové trhy včera masívne strácali, keď reagovali na prudký rast výnosov štátnych dlhopisov. Najviac pod tlakom bol technologický sektor.
 • 10-ročný americký výnos sa včera posunul nad 1,5 percenta a dostal sa nad dividendový výnos indexu S&P 500. Americké akcie sú tak vzhľadom k výnosom dlhopisov relatívne menej atraktívne.

Správy z finančných trhov

Akciové trhy

Americké akcie si prešli krvavým kúpeľom, ktorý zavinil strmhlavý rast výnosov dlhopisov na dlhšom konci krivky. Blue chips index Dow Jones stratil 1,75 percenta, širší index S&P zaznamenal najhorší deň od konca januára, keď sa prepadol až o 2,45 percenta. Najhlbší prepad za ostatné štyri mesiace predviedli technológie, ktorých súhrnný index Nasdaq Composite sa zrútil až o 3,52 percenta na hranicu 13 tisíc bodov. Trhy tak odignorovali solídne makrodáta z trhu práce, či objednávok tovarov dlhodobej spotreby. Optimistické očakávania oživenia ekonomiky sú už zakomponované vo vysokých valuáciách, pričom na vzdialenom horizonte sa zatiaľ nerysuje nič, čo by investorov nadchlo.

Investori sa tak zbavujú akcií, ktoré pokladajú za drahé. Aj napriek Powellovým uisteniam o akceptovaní vyššej inflácie, ktoré držali trh na uzde v posledných dňoch, sa strašiakom predsa len stáva rozbiehajúca sa inflácia, s ktorou by mohlo prísť skoršie zvyšovanie sadzieb a uťahovanie menovej politiky Fedu. Stratám sa nevyhli ani európske akcie, keď aj napriek optimizmu ohľadom oživovania európskej ekonomiky, nakoniec prevážil rast výnosov na dlhopisoch a strhla ich volatilita amerických trhov. Paneurópsky index STOXX Europe 600 odpísal 0,27 percenta, britský FTSE 100 sa znížil o 0,11 percenta a nemecký DAX poklesol o 0,69 percenta.

Dlhopisové trhy

Po slabej aukcii sedemročných dlhopisov prebehol na americkom dlhopisovom trhu krátky crash flash, kedy 10-ročný výnos vystrelil na viac ako ročné maximum 1,6 percenta. Túto hranicu však dlho neudržal a stiahol sa na 1,53 percenta, čo je aj tak o 14 bázických bodov vyššie ako v stredu. Výnosy tak naďalej tlačia nahor obavy z vyššej inflácie, ktorá by mohla utiahnuť menové kohútiky Fedu. Po vzore Ameriky vzrástli aj výnosy európskych dlhopisov a nemecká desiatka už atakuje -0,2 percenta.

Komoditné trhy

Na rastúce výnosy reagovalo negatívne zlato, ktoré stratilo dve percentá na 1770 dolárov. Ropa si zobrala oddychový deň a nepredviedla výraznejší pohyb. V očakávaní výrazného zlepšenia sa globálnej ekonomiky a tým aj dopytu po energii a palivách, sa tak drží svojich 22 mesačných maxím. V prípade Brentu to je 67 a ropy WTI 63 dolárov za barel.

Devízové trhy

S rastúcou atraktivitou amerických výnosov sa darilo doláru, ktorý aj vďaka lepším dátam z trhu práce o poklese počtu žiadostí o podporu v nezamestnanosti a rastúcim januárovým objednávkam tovarov dlhodobej spotreby posilňoval voči konkurencii. Darilo sa aj euru, a to aj napriek holubičím komentárom z ECB, podľa ktorých bude uvoľnená politika centrálnej banky naďalej pokračovať, nakoľko jej predčasný koniec by bol väčším rizikom ako jej príliš veľké trvanie a objem. Spoločnej mene pomohla aj zlepšená marcová spotrebiteľská dôvera v Nemecku a februárová ekonomická nálada v eurozóne.

Dôležité ekonomické správy

 • Akciové trhy prechádzajú v ostatných dňoch korekciou v dôsledku rastu dlhodobých úrokových sadzieb a obáv, že vyššia inflácia v dôsledku oživovania sa ekonomík pri masívnej fiškálnej a monetárnej stimulácii by mohla viesť k skorému sprísňovaniu menovej politiky. Investori akoby neverili v guidance americkej centrálnej banky o tom, že ju ponechá trpezlivo uvoľnenú a spomaľovanie tempa nákupu dlhopisov, ktoré nie je na programe dňa, bude komunikovať v dostatočnom predstihu. Obrat vo vývoji trhov nastal po utorkovom vystúpení šéfa Fedu Jaya Powella v Kongrese, s jasným holubičím slovníkom o potrebe udržania menovej politiky uvoľnenej až kým sa nedostavia jasné signály ekonomického zlepšenia, pričom bude prehliadať aj dočasný odraz inflácie. Powell znova zdôraznil, že trh práce je ďaleko od cieľových úrovní Fedu a bude potrebné prejsť dlhú cestu pred tým, ako bude dosiahnutá plná zamestnanosť. Jednoducho sa snažil presvedčiť trhy, že ani oživenie ekonomiky a s ním spojené vyššie inflačné tlaky nemusia znamenať automaticky zvyšovanie sadzieb. Odraz akcií však vydržal len doslova pár dní a včera po ďalšom prudkom raste výnosovej krivky v USA sa obnovili masívne výpredaje. Myslíme si, že trhy sa neopodstatnene zľakli vyšších sadzieb a inflácie. Rastúce úrokové sadzby v dôsledku zlepšovania sa makrodát v takto skorej fáze biznis cyklu sú takmer vždy späté s rastúcim akciovým trhom, ktorý ženie nahor rast firemných ziskov. Navyše neveríme, že by sa inflácia mala vymknúť z pod kontroly, špeciálne keď v ostatných troch dekádach ostávala mimoriadne nízka. Očakávame preto pokračovanie rely a obnovu prepisovania historických rekordov na Wall Street pri ďalšom poklese volatility, špeciálne pri záporných reálnych sadzbách.
 • Včera mali vystúpenie James Bullard a Esther Georgeová z Fedu. Obaja podotkli, že odraz úročenia dlhopisov je výsledkom rastúceho optimizmu ohľadne ekonomickej obnovy.
 • Včerajšie makrodáta na oboch brehoch Atlantiku ukázali, že ekonomika sa odráža. Jednak ekonomický sentiment eurozóny za február narástol na 93,4 bodu z 91,5 bodu v januári, čo je lepšie ako konsenzus na úrovni 92,0 bodu, pričom sa zlepšila nálada v priemysle, službách aj spotrebiteľská dôvera. V USA objednávky tovarov dlhodobej spotreby v januári rástli medzimesačne o 3,4 percenta, čo výrazne prekonalo konsenzus na úrovni 1,1 percenta. Navyše prišlo aj k výraznému zlepšeniu sa pracovného trhu. Nové žiadosti o podporu v nezamestnanosti klesli na 730-tisíc z 841-tisíc v predchádzajúcom reportovacom týždni. Pokračujúce žiadosti klesli na 4,42-milióna z 4,52-milióna. Silný je aj realitný trh, kde nedokončené predaje domov v januári rástli medziročne o 13 percent.

Kľúčové očakávané udalosti

 • Dnes budú zverejnené januárové inflačné dáta zo Spojených štátov podľa PCE.
 • Okrem toho bude zverejnené finálne číslo spotrebiteľskej dôvery podľa Michiganskej univerzity za február.
 • Zaujímavé vystúpenie bude mať Isabel Schnabel z ECB ohľadne menovej a fiškálnej politiky v prostredí nízkych úrokových sadzieb.

Zaujalo nás

Trpezlivosť sa vypláca

Investovanie je plné psychologických nástrah, ktoré môžu ovplyvniť finálne zhodnotenie. Dokonalým príkladom trpezlivého investora, ktorý „vyhral jackpot“, je príbeh muža, ktorý sa nenechal zlákať predchádzajúcim rastovým šialenstvom bitcoinu, ale najznámejšiu kryptomenu držal celých 10 rokov. Jednoducho si počkal a z nuly tak zarobil na 100 virtuálnych minciach päť miliónov dolárov.

 

Slovníček pojmov

Bázický bod (bps)
100 bázických bodov = 1,00 %; najčastejšie sa používa pri zmenách úrokových sadzieb; skratka bps (anglicky basis points)
Book value účtovná hodnota
hodnota spoločnosti pripadajúca akcionárom; Book value = Aktíva – Záväzky spoločnosti
BRICS
skratka pre spoločenstvo piatich najväčších rozvojových krajín: Brazília, Rusko, India, Čína, Juhoafrická republika
CAGR priemerná ročná miera rastu
za určité obdobie (napr. CAGR 2001- 2009) (anglicky: Compound Annual Growth Rate)
CAPEX investičné výdavky
obvykle na nadobudnutie dlhodobého majetku (stroje, nehnuteľnosti) (anglicky: CAPital EXpenditures)
Continuiing Claims
pokračujúce žiadosti o podporu v nezamestnanosti
CPI
index spotrebiteľských cien (anglicky: Consumer Price Index)
ECB
Európska centrálna banka (anglicky European Central Bank)
FED
americká centrálna banka (anglicky: Federal Reserve System)
GDP
– hrubý domáci produkt - HDP (anglicky: Gross Domestic Product)
Industrial Production
priemyselná výroba
Initial Jobless Claims
nové žiadosti o podporu v nezamestnanosti
m/m
medzimesačná zmena (anglicky: month on month)
MMF
Medzinárodný menový fond (anglicky: International Monetary Fund)
New Home Sales
predaje nových domov
Non-farm payrols
tvorba pracovných miest mimo poľnohospodárskeho sektora v USA
OPEC
Organizácia krajín exportujúcich ropu (anglicky: Organization of Petroleum Exporting Countries)
PMI
– Index nákupných manažérov, Manufacutring – vo výrobe, Services – v službách [taktiež ako non-manufacturing] (anglicky: Purchasing Managers Index)
q/q
medzikvartálna zmena (anglicky: quarter on quarter)
UoM Confidence
– index spotrebiteľskej nálady od University of Michigan
w/w
medzitýždenná zmena (anglicky: week on week)
ytd
obdobie počnúc 1. januárom tohto roka až po dnešný deň (anglicky: year to date)

Disclaimer

Sme zodpovedná firma a myslíme si, že každý z nás by mal prispieť k tomu, aby sme sa s hrozbou koronavírusu vyrovnali čím skôr. Preto naši zamestnanci až do odvolania pracujú z domu, čím plne rešpektujeme odporúčania štátnych orgánov. Z tohto dôvodu Vám budeme dočasne posielať Ranný prehľad trhov v takejto zjednodušenej podobe, ktorá Vám však naďalej prinesie všetky potrebné informácie z diania na svetových trhoch. Ďakujeme za porozumenie.

Tento dokument pripravila J&T BANKA, a. s., pobočka zahraničnej banky, a môže byť reprodukovaný len s jej predchádzajúcim písomným súhlasom, pričom akýkoľvek neoprávnený zásah sa zakazuje. Dokument podlieha ochrane podľa zákona č. 185/2015 Z. z. Autorský zákon v znení neskorších predpisov. Vzhľadom na informatívny charakter informácií v tomto dokumente, tieto nie sú právne záväzné a J&T BANKA, a. s., pobočka zahraničnej banky za ne nezodpovedá a neoveruje ich. Okrem informácií môže tento dokument obsahovať alebo obsahuje názory autorov, ktoré sa nemusia nevyhnutne zhodovať s názormi J&T BANKY, a. s., pobočky zahraničnej banky. Informácie a názory obsiahnuté v tomto dokumente boli získané zo zdrojov, ktoré boli považované za spoľahlivé, ale J&T BANKA, a. s., pobočka zahraničnej banky, neručí za ich správnosť a úplnosť. J&T BANKA, a. s., pobočka zahraničnej banky, nezodpovedá za prípadné škody alebo iné ujmy, ktoré môžu vzniknúť klientom alebo tretím osobám, ak sa rozhodnú využiť informácie obsiahnuté v tomto dokumente.

Tento dokument nemôže byť považovaný za náhradu poskytovania individuálneho investičného poradenstva. Investori musia uskutočňovať vlastné posúdenie vhodnosti a primeranosti investície do akéhokoľvek v tomto dokumente uvedeného finančného nástroja, založené na jeho podstate a rizikách spojených s príslušným finančným nástrojom, ich vlastnej investičnej stratégii a ich osobných pomeroch a finančnej situácii. Tento dokument ani akákoľvek jeho časť nie je investičným odporúčaním alebo priamym osobným odporúčaním; tento dokument ani akákoľvek jeho časť nie je návrhom, odporučením ani podkladom na uzavretie akejkoľvek zmluvy alebo dojednanie záväzku akéhokoľvek druhu, ani sa naň nemožno spoliehať v súvislosti s uzavretím akejkoľvek zmluvy alebo dojednaním akéhokoľvek záväzku a nemá za cieľ pôsobiť ako presviedčanie alebo odporúčanie na uzavretie akejkoľvek zmluvy alebo dojednanie záväzku akéhokoľvek druhu. Upozorňujeme, že s investíciou do finančných nástrojov sú spojené riziká, ktoré závisia od zvolenej investičnej stratégie. Rovnako aj s niektorými klasickými bankovými produktmi sa spája určité riziko. Typicky môže ísť o vkladové produkty, pri ktorých je výnos odvodený od hodnoty podkladového aktíva – finančného nástroja. Upozorňujeme Vás na riziká pri niektorých produktoch alebo finančných nástrojoch. Pre bližšie informácie sa prosím informujte na stránke banky https://www.jtbanka.sk/uzitocne-informacie/disclaimer/ alebo nás kontaktujte. Dôrazne upozorňujeme investorov, aby kontaktovali svojich vlastných investičných poradcov za účelom poskytnutia potrebných upozornení, vysvetlení a individuálneho investičného poradenstva.

Tento dokument slúži len na informačné účely a (i) nepredstavuje žiadnu ponuku na predaj alebo upísanie alebo výzvu na podávanie návrhov na kúpu alebo upísanie akýchkoľvek finančných nástrojov alebo cenných papierov (ii) nie je akoukoľvek ich propagáciou. Investičné možnosti uvádzané v tomto dokumente nemusia byť vhodné a primerané pre určitých konkrétnych investorov, a to v závislosti na ich špecifických investičných cieľoch a časovom horizonte investície alebo v súvislosti s ich celkovou finančnou situáciou. Investície do finančných nástrojov sú spojené s rizikom a hodnota investície a výnos z nej plynúci môže rásť alebo klesať, a to aj v dôsledku menových výkyvov. Výkonnosť v minulosti nie je spoľahlivým ukazovateľom pre budúce výkonnosti. Akékoľvek predpovede o výkonnosti v budúcnosti nie sú spoľahlivým ukazovateľom výkonnosti v budúcnosti. Na tento dokument sa nemožno spoliehať ako na vysvetlenie všetkých rizík spojených s investovaním do finančných nástrojov, nástrojov peňažného trhu, investičných nástrojov alebo cenných papierov tu uvedených. V prípade akýchkoľvek otázok alebo pochybností nás prosím kontaktujte.

Zdroj dát v tomto dokumente je Bloomberg L.P., pokiaľ nie je uvedené inak.