Patrik Hudec
 • Patrik Hudec
 • analytik
 • +421 904 744 519
 • hudec@jtbanka.sk
Stanislav Pánis
 • Stanislav Pánis
 • analytik
 • +421 911 821 577
 • panis@jtbanka.sk
 • Americké akciové trhy sa včera vyhrabali z hlbokých strát a zatvárali v ziskoch, napriek mimoriadne napätej situácii na Ukrajine.
 • Hoci podstatnú časť štvrtka sa zdalo, že zlato bude atakovať 2000-dolárovú métu, napokon zatváralo v stratách.
 • Ropa Brent, po posune nad 105 dolárov, končila včera pod trojcifernou hladinou.
 • Ceny plynu na amsterdamskej burze skokovito rástli miestami o vyše 60 percent, aby zatvorili „len“ o 33 percent.
 • Určitá úľava na trhoch bola včera večer zrejme výsledkom najmä toho, že Západ síce sprísnil sankcie voči Rusku, tieto však neboli tak tvrdé, ako sa trhy obávali. Navyše, časti obchodníkov sa poklesy javili ako prepálené a skupovali ich, keď neveria, že ukrajinská vojna by mohla mať významne negatívny dopad na americkú/svetovú ekonomiku a firemné aktivity, špeciálne v prípade large cap technologických firiem.
 • Nálada vo finančnom svete je naďalej skeptická a nervózna. Jediné, čo možno predpovedať je, že bude mimoriadna volatilita a veľké výkyvy cien obomi smermi v prípade väčšiny tried aktív.

Správy z finančných trhov

Akciové trhy

Včera sa naplnil ten najčernejší scenár vývoja ukrajinskej krízy a svet sa zobudil do vojny na Ukrajine, kde Rusko zahájilo rozsiahli letecký, pozemný a námorný útok voči suverénnemu štátu v Európe, najväčší od konca druhej svetovej vojny. Trhoví hráči s takýmto scenárom úplne nepočítali a tomu zodpovedala aj prvotná reakcia na trhu. Európske trhy zahájili štvrtkové obchodovanie výrazným prepadom, z ktorého sa už nespamätali. Najtvrdší úder zaznamenal bankový sektor, ktorý stratil bezmála osem percent. EÚ a Británia ruský útok tvrdo odsúdili, vyjadrili solidaritu s Ukrajinou a pripravili doposiaľ najtvrdšie sankcie voči ruskej agresii. Postih mieri na finančný a bankový sektor, energetiku, dopravu i obchod. Paneurópsky index STOXX Europe 600 odpísal 3,3 percenta a je najnižšie od minuloročnej jari. Od začiatku roka už stratil cez 10 percent a dostal sa do pásma korekcie. Nemecký index DAX stratil štyri percentá a britský FTSE 100 odpísal 3,9 percenta. Na pomyselnej finančnej fronte na rozdiel od tej bojovej, inkasovalo jeden úder za druhým Rusko. Akcie na moskovskej burze stratili v priebehu dopoludnia 250 miliárd dolárov a samotná burza po najväčšom prepade v histórii musela dvakrát prerušiť obchodovanie. Ruské akcie skolabovali v dolárovom vyjadrení o 50 percent a v rubľovom okolo 30 percent. V nadväznosti na ukrajinský vývoj začínala s hlbokými stratami aj americká Wall Street, kde indexy pri otvorení strácali tri percentá. So sankciami voči Rusku prišli aj Spojené štáty, ktoré chcú ochromiť schopnosť Ruska zúčastňovať sa na globálnom obchode a ekonomike. No napriek tvrdším sankciám sa nenaplnili najväčšie obavy trhov, ktoré počítali s ešte agresívnejším postupom, čo večer prinieslo úľavu a odraz amerických indexov do zelených čísel. Prispeli k tomu aj klesajúce očakávania toho, že centrálne banky by mohli výrazne sprísňovať menovú politiku. Navyše časti trhu sa pokles zdal prestrelený a skupoval ho, keď dúfal, že ukrajinská kríza by nemusela mať výrazný dopad na americkú/svetovú ekonomiku a ani na firemnú aktivitu. Blue chips index DOW Jones stúpol o 0,3 percenta, širší index S&P 500 posilnil o 1,5 percenta a technologický Nasdaq Composite uzatváral až so ziskom 3,3 percenta.

Dlhopisové trhy

V bezprostrednej reakcii na vojnový konflikt na Ukrajine sa investori utiekali do bezpečia štátnych dlhopisov Západu, čo posunulo ich výnosové krivky výrazne nadol. Pokles na americkom referenčnom dlhopise činil aj 10 bázických bodov. Takmer celý pokles však v priebehu dňa nahradil, keď sa zdá, že vojnový konflikt a hrozba stagflácie by predsalen mohli oddialiť ukončenie menovej stimulácie ekonomiky zo strany Fedu aj ECB. Navyše útek do bezpečia bol v závere zmiernený faktom, že dodatočné sankcie Západu voči Rusku neboli až tak prísne v porovnaní s obavami trhov a scenárom odstrihnutia Ruska od platobného systému SWIFT.

Komoditné trhy

Ruská invázia na Ukrajinu vyvolala útek investorov do bezpečia zlata, ktoré sa dopoludnia dostalo na najvyššie úrovne za posledných 17 mesiacov a malo namierené až k 2-tisíc dolárovej hranici. S večernou otočkou na zámorských akciových trhoch a vplyvom silného dolára však o všetky zisky prišlo, odpísalo 0,65 percenta a vrátilo sa tesne pod 1900 dolárovú hranicu. Podobný vývoj zaznamenala aj ropa, ktorá v úvode dňa, bezprostredne so začiatkom bojových operácií Ruska na Ukrajine, rástla o osem percent a po prvýkrát od roku 2014 prekonala 100-dolárovú cenovku. Rusko je druhým najväčším producentom ropy na svete a investori sa obávajú, že vojnový konflikt by mohol narušiť ruský export na svetové trhy. To isté platí aj o zemnom plyne, ktorého cena na amsterdamskej burze vyskočila zhruba o tretinu. Neskôr sa však cena ropy konsolidovala smerom nadol, keď sa americké sankcie nebudú týkať vývozu ruskej ropy a plynu a USA ohlásilo uvoľnenie svojich strategických rezerv. K návratu k pôvodným cenovkám prispel aj výrazný nárast amerických komerčných zásob v minulom týždni o 4,5 milióna barelov. Americká ľahká ropa WTI sa udržala o 1,4 percenta vyššie na 93,36 dolároch za barel, severomorská ropa Brent zakončila v pluse o 2,6 percenta na 99,36 dolároch za barel.

Devízové trhy

V područí geopolitického vývoja sa na devízovom trhu darilo doláru, ktorý ako hlavná rezervná mena sveta a mena krajiny s najväčšou ekonomickou a vojenskou silou, vystúpil voči košu svetových mien na najvyššie úrovne za takmer dva roky. Euro voči doláru stratilo viac ako percento a pokleslo pod hranicu 112 centov. Hlboký výpredaj postihol ruský rubeľ, ktorý sa voči doláru aj euru prepadol na historické minimá a na jeho stabilizáciu musela intervenovať ruská centrálna banka.

Dôležité ekonomické správy

 • Po ďalšej ruskej agresii voči Ukrajine v podobe vojenského útoku prijali západ ďalšie a ráznejšie sankcie voči Kremľu. EÚ zablokuje ruskej elite ukladať peniaze v európskych bankách, zakázaný bude export kľúčových súčiastok pre ruské rafinérie, obmedzený bude prístup Ruska k rôznym technológiám či k náhradným dielom pre letecký priemysel. Sťažené bude aj vydávanie víz pre biznismenov. USA zmrazia majetok najväčších ruských bánk a vyradí ich so svojho finančného trhu, obmedzia vývoz technológii do Ruska a sankcie boli cielené aj na ruské elity. Podobne ako Spojené štáty, ďalšími sankciami reagovala aj Veľká Británia. Obe anglosaské krajiny chceli zájsť ešte ďalej a zablokovať prístup Ruska k medzinárodnému platobného systému SWIFT, proti čomu však vystúpili mnohé európske krajiny. Išlo by vskutku o mimoriadne tvrdú sankciu voči Kremľu. Problémom je, že by spôsobila aj veľké ekonomické straty Európy. Ak by odberatelia ruských komodít na čele s plynom a ropou nemali za ne ako platiť (resp. by sa výrazne skomplikoval tento proces), existuje veľké riziko, že Rusko by obmedzilo alebo úplne zastavilo cez produktovody dodávky týchto nerastných surovín. Stále však je možnosť, že nakoniec príde na rad aj SWIFT.
 • Z makrodát bol včera zverejnený druhý odhad rastu americkej ekonomiky za štvrtý kvartál, ktorý potvrdil 7,0-percentnú anualizovanú dynamiku. Z USA dorazili aj pravidelné týždenná dáta z trhu práce. Ukázali, že nové žiadosti o podporu v nezamestnanosti klesli na 232-tisíc z predchádzajúcej úrovni 249-tisíc. Pokračujúce žiadosti o podporu skokovito poklesli na 1,48 milióna, čo sú postpandemické minimá. Americký trh práce teda vykazuje zlepšovanie sa. Z USA dorazili aj čísla januárových predajov nových domov, ktoré medzimesačne poklesli o 4,5 percenta, čo môže mať na svedomí kombinácia malej ponuky a vysokých cien pri raste úrokových sadzieb.

Kľúčové očakávané udalosti

 • Celý, nielen finančný svet bude naďalej sledovať vývoj okolo Ukrajiny a ktorý bude zrejme aj diktovať vývoj na trhoch.

 • Už ráno bola zverejnená britská spotrebiteľská dôvera za február, ktorá výrazne poklesla na -26,0 bodu a súvisí to zrejme najmä s rastúcimi inflačnými tlakmi v krajine.

 • Ráno bola zverejnená aj finalizácia rastu HDP Nemecka za štvrtý kvartál 2021, kde boli čísla prekvapujúco výrazne posunuté nahor oproti flashovému odhadu. Na medziročnej báze ekonomika rástla 1,8-percentným tempom (vs. 1,4 percentný odhad), no ide aj tak o spomalenie oproti 2,9-percentnej dynamike počas leta. Medzikvartálny výkon dosiahol -0,3 percenta (vs. -0,7 percentný flashový odhad), po 1,7-percentnom tempe rastu v treťom kvartáli. Pod spomalenie sa podpísala najmä ďalšia vlna koronavírusu.

 • Dopoludnia bude zverejnený februárový indikátor ekonomického sentimentu z eurozóny.

 • Popoludní budú zverejnené americké inflačné čísla za január podľa metodiky PCE, januárové čísla osobných príjmov aj výdajov, objednávok tovarov dlhodobej spotreby nedokončených predajov domov a finálne číslo spotrebiteľskej dôvery podľa Michiganskej univerzity za február.

Zaujalo nás

Koniec Londongradu?

Nie nadarmo sa britskému hlavnému mestu medzi Rusmi hovorí „Londongrad“ alebo „Moskva na Temži“. Od vpádu Sovietskeho zväzu do Británie a jej zámorských kolónií prúdili z Ruska a ďalších bývalých sovietskych republík stovky miliárd dolárov. Londýn sa tak stal západnou baštou pre ruských miliardárov a domáca burza rajom ruských spoločností, ktoré chceli zarábať peniaze aj mimo Moskvu. Nové opatrenia a sankcie kvôli ruskej invázii na Ukrajinu by však mohli Rusom ukončiť luxusný život londýnskej elity. Nové sankcie sa týkajú skoro stovky ruských fyzických osôb blízkych Putinovmu režimu. Miliardári narodení v Sovietskom zväze pritom obsadzujú miesta na zozname najbohatších Britov a vo veľkej miere nakupujú investičné a trofejné aktíva, luxusné sídla či futbalové kluby.

 

Slovníček pojmov

Bázický bod (bps)
100 bázických bodov = 1,00 %; najčastejšie sa používa pri zmenách úrokových sadzieb; skratka bps (anglicky basis points)
Book value účtovná hodnota
hodnota spoločnosti pripadajúca akcionárom; Book value = Aktíva – Záväzky spoločnosti
BRICS
skratka pre spoločenstvo piatich najväčších rozvojových krajín: Brazília, Rusko, India, Čína, Juhoafrická republika
CAGR priemerná ročná miera rastu
za určité obdobie (napr. CAGR 2001- 2009) (anglicky: Compound Annual Growth Rate)
CAPEX investičné výdavky
obvykle na nadobudnutie dlhodobého majetku (stroje, nehnuteľnosti) (anglicky: CAPital EXpenditures)
Continuiing Claims
pokračujúce žiadosti o podporu v nezamestnanosti
CPI
index spotrebiteľských cien (anglicky: Consumer Price Index)
ECB
Európska centrálna banka (anglicky European Central Bank)
FED
americká centrálna banka (anglicky: Federal Reserve System)
GDP
– hrubý domáci produkt - HDP (anglicky: Gross Domestic Product)
Industrial Production
priemyselná výroba
Initial Jobless Claims
nové žiadosti o podporu v nezamestnanosti
m/m
medzimesačná zmena (anglicky: month on month)
MMF
Medzinárodný menový fond (anglicky: International Monetary Fund)
New Home Sales
predaje nových domov
Non-farm payrols
tvorba pracovných miest mimo poľnohospodárskeho sektora v USA
OPEC
Organizácia krajín exportujúcich ropu (anglicky: Organization of Petroleum Exporting Countries)
PMI
– Index nákupných manažérov, Manufacutring – vo výrobe, Services – v službách [taktiež ako non-manufacturing] (anglicky: Purchasing Managers Index)
q/q
medzikvartálna zmena (anglicky: quarter on quarter)
UoM Confidence
– index spotrebiteľskej nálady od University of Michigan
w/w
medzitýždenná zmena (anglicky: week on week)
ytd
obdobie počnúc 1. januárom tohto roka až po dnešný deň (anglicky: year to date)

Disclaimer

Sme zodpovedná firma a myslíme si, že každý z nás by mal prispieť k tomu, aby sme sa s hrozbou korona vírusu vyrovnali čím skôr. Preto naši zamestnanci až do odvolania pracujú z domu, čím plne rešpektujeme odporúčania štátnych orgánov. Z tohto dôvodu Vám budeme dočasne posielať Ranný prehľad trhov v takejto zjednodušenej podobe, ktorá Vám však naďalej prinesie všetky potrebné informácie z diania na svetových trhoch. Ďakujeme za porozumenie.

Tento dokument pripravila J&T BANKA, a. s., pobočka zahraničnej banky, a môže byť reprodukovaný len s jej predchádzajúcim písomným súhlasom, pričom akýkoľvek neoprávnený zásah sa zakazuje. Dokument podlieha ochrane podľa zákona č. 185/2015 Z. z. Autorský zákon v znení neskorších predpisov. Vzhľadom na informatívny charakter informácií v tomto dokumente, tieto nie sú právne záväzné a J&T BANKA, a. s., pobočka zahraničnej banky za ne nezodpovedá a neoveruje ich. Okrem informácií môže tento dokument obsahovať alebo obsahuje názory autorov, ktoré sa nemusia nevyhnutne zhodovať s názormi J&T BANKY, a. s., pobočky zahraničnej banky. Informácie a názory obsiahnuté v tomto dokumente boli získané zo zdrojov, ktoré boli považované za spoľahlivé, ale J&T BANKA, a. s., pobočka zahraničnej banky, neručí za ich správnosť a úplnosť. J&T BANKA, a. s., pobočka zahraničnej banky, nezodpovedá za prípadné škody alebo iné ujmy, ktoré môžu vzniknúť klientom alebo tretím osobám, ak sa rozhodnú využiť informácie obsiahnuté v tomto dokumente.

Tento dokument nemôže byť považovaný za náhradu poskytovania individuálneho investičného poradenstva. Investori musia uskutočňovať vlastné posúdenie vhodnosti a primeranosti investície do akéhokoľvek v tomto dokumente uvedeného finančného nástroja, založené na jeho podstate a rizikách spojených s príslušným finančným nástrojom, ich vlastnej investičnej stratégii a ich osobných pomeroch a finančnej situácii. Tento dokument ani akákoľvek jeho časť nie je investičným odporúčaním alebo priamym osobným odporúčaním; tento dokument ani akákoľvek jeho časť nie je návrhom, odporučením ani podkladom na uzavretie akejkoľvek zmluvy alebo dojednanie záväzku akéhokoľvek druhu, ani sa naň nemožno spoliehať v súvislosti s uzavretím akejkoľvek zmluvy alebo dojednaním akéhokoľvek záväzku a nemá za cieľ pôsobiť ako presviedčanie alebo odporúčanie na uzavretie akejkoľvek zmluvy alebo dojednanie záväzku akéhokoľvek druhu. Upozorňujeme, že s investíciou do finančných nástrojov sú spojené riziká, ktoré závisia od zvolenej investičnej stratégie. Rovnako aj s niektorými klasickými bankovými produktmi sa spája určité riziko. Typicky môže ísť o vkladové produkty, pri ktorých je výnos odvodený od hodnoty podkladového aktíva – finančného nástroja. Upozorňujeme Vás na riziká pri niektorých produktoch alebo finančných nástrojoch. Pre bližšie informácie sa prosím informujte na stránke banky https://www.jtbanka.sk/uzitocne-informacie/disclaimer/ alebo nás kontaktujte. Dôrazne upozorňujeme investorov, aby kontaktovali svojich vlastných investičných poradcov za účelom poskytnutia potrebných upozornení, vysvetlení a individuálneho investičného poradenstva.

Tento dokument slúži len na informačné účely a (i) nepredstavuje žiadnu ponuku na predaj alebo upísanie alebo výzvu na podávanie návrhov na kúpu alebo upísanie akýchkoľvek finančných nástrojov alebo cenných papierov (ii) nie je akoukoľvek ich propagáciou. Investičné možnosti uvádzané v tomto dokumente nemusia byť vhodné a primerané pre určitých konkrétnych investorov, a to v závislosti na ich špecifických investičných cieľoch a časovom horizonte investície alebo v súvislosti s ich celkovou finančnou situáciou. Investície do finančných nástrojov sú spojené s rizikom a hodnota investície a výnos z nej plynúci môže rásť alebo klesať, a to aj v dôsledku menových výkyvov. Výkonnosť v minulosti nie je spoľahlivým ukazovateľom pre budúce výkonnosti. Akékoľvek predpovede o výkonnosti v budúcnosti nie sú spoľahlivým ukazovateľom výkonnosti v budúcnosti. Na tento dokument sa nemožno spoliehať ako na vysvetlenie všetkých rizík spojených s investovaním do finančných nástrojov, nástrojov peňažného trhu, investičných nástrojov alebo cenných papierov tu uvedených. V prípade akýchkoľvek otázok alebo pochybností nás prosím kontaktujte.

Zdroj dát v tomto dokumente je Bloomberg L.P., pokiaľ nie je uvedené inak.