Patrik Hudec
 • Patrik Hudec
 • analytik
 • +421 904 744 519
 • hudec@jtbanka.sk
Stanislav Pánis
 • Stanislav Pánis
 • analytik
 • +421 911 821 577
 • panis@jtbanka.sk
 • Bluechipsový americký akciový index Dow Jones má za sebou najhorší týždeň od októbra 2008, keď klesol o viac ako 17 percent, pričom dvojciferné straty zaknihoval aj široký index S&P 500, keď je jasné, že ekonomické dno koronavírusu pre plošné reštriktívne opatrenia v systémovo dôležitých ekonomikách na jeho zastavenie nebude mať paralelu s ničím okrem II. svetovej vojny.
 • Ropa klesla na najnižšie úrovne od roku 2002 a miestami sa benchmark WTI pohyboval pod 20-dolárovou métou. Dopyt po rope kolabuje, keď klesá ekonomická aktivita pre reštriktívne opatrenia okolo korovírusu a k tomu sa pridáva ešte aj ponukový šok s nárastom produkcie, keď Saudská Arábia a Rusko vedú cenovú vojnu.
 • Nemecko prijalo dodatočný rozpočet s veľkosťou 156 miliárd eur s cieľom uľaviť ekonomike trpiacej koronavírusom a zriadi záchranný fondu s veľkosťou 100 miliárd eur na kúpu podielov v problémových firmách.

Správy z finančných trhov

Akciové trhy

Americké akcie napriek sľubnému začiatku neudržali v piatok svoje zisky a hlavné indexy odpísali ďalšie výrazné straty, ktorými podčiarkli najhorší týždeň od finančnej krízy v roku 2008. Hlavný akciový index S&P 500 klesol o 4,34 percenta, k trojročnému minimu na 2 304 bodov, užší blue chips index Dow Jones poklesol o 4,55 percenta na 19 173 bodov a technologický Nasdaq so stratou 3,79 percenta na 6 879 bodov. Negatívny sentiment aj naďalej živí strach zo šírenia pandémie koronavírusu a jej katastrofálnych dopadov na globálnu ekonomiku. Amerických investorov strašia nové kroky, ktorými sa úrady snažia zabrániť šíreniu nákazy, keď už viaceré municipality obmedzujú ekonomický a spoločenský život. V štátoch Kalifornia a New York dokonca vyhlásili celoplošnú karanténu s cieľom obmedziť pohyb obyvateľov. Náladu nepomohol zlepšiť ani Fed, ktorý oznámil rozšírenie programu nákupu aktív aj o krátkodobé komunálne dlhopisy. Európske akcie si pripísali solídne zisky, keď už nestihli reagovať na večerné výpredaje na Wall Street. Celoeurópsky index STOXX 600 vzrástol o 1,82 percenta na 293 bodov. Nemecký DAX 30 posilnil o 3,7 percenta na 8 928 bodov a britský FTSE 100 o 0,76 percenta.

Dlhopisové trhy

Nová vlna nervozity v Amerike sa premietla aj do prudkého zníženia výnosov štátnych dlhopisov. Americký desaťročný výnos spadol o 26 bázických bodov na 0,87 percenta. Úplne tak boli zatienené tlaky na rast výnosov pre očakávania rastu nových emisií, ktorými sa budú financovať najrôznejšie záchranné podporné balíčky vlád. Investori naznačujú, že program nákupu dlhopisov Fedu by mohol aj naďalej tlačiť ceny dlhopisov nahor a vymazať tak neintuitívne obchodovanie z posledných dní, kedy došlo k synchronizovanému výpredaju akcií aj dlhopisov. Výnos nemeckej desiatky poklesol o 10 bázických bodov pod -0,3 percenta.

Komoditné trhy

Po dlhšej dobe sa ako bezpečný prístav ukázalo aj zlato, ktorého cena vďaka negatívnej nálade stúpla o 1,5 percenta na 1 493 dolárov. Pod tlakom silného dolára však nedokázalo zmazať svoj druhý týždňový pokles za sebou.

Ropa v piatok vymazala svoje rekordné zisky zo štvrtka a prehĺbila tak najväčší týždňový pokles od vojny v Perzskom zálive. Ropa WTI poklesla o 8 percent k 20 dolárom za barel a ropa brent o 5,2 percenta na 27 dolárov za barel. Dopyt po rope kolabuje, keď klesá ekonomická aktivita pre reštriktívne opatrenia okolo korovírusu a k tomu sa pridáva ešte aj ponukový šok s nárastom produkcie Saudskej Arábie a Ruska, ktoré vedú medzi sebou cenovú vojnu. Prepadom nezabránili ani špekulácie nad koordinovanou akciou OPEC++, keď by mali byť prizvaní k júnovej schôdzi OPECu a Ruska po prvýkrát v histórii aj americkí predstavitelia.

Devízové trhy

Dolárový index merajúci silu dolára voči košu vybraných hlavných svetových mien sa posunul na historické maximá, keď v čase neistoty platí, že hotovosť je kráľom a dolár je cisárom tejto hotovosti. Investori vnímajú hospodársku recesiu už ako istotu, ktorá nastane, a tak sa utiekajú k doláru ako bezpečnému prístavu. Vzájomný výmenný kurz dolára voči euru po dlhom čase dokonca klesol pod 107 dolárových centov.

Dôležité ekonomické správy

 • Nemecký minister financií Olaf Scholz predstavil ďalšie kroky na podporu ekonomiky v čase koronakrízy. Bude vytvorený dodatočný rozpočet v objeme 156 miliárd eur, okrem toho bude zriadený záchranný fond WSF, kde vláda naleje 100 miliárd eur na priamy kapitálový vstup do problémových firiem a bude vybavený aj štátnymi zárukami pri požičiavaní firmám v objeme 400 miliárd eur. Okrem toho vláda poskytne 100 miliárd hotovosti pre rozvojovú banku KfW, ktorej umožní poskytovať neobmedzenú úverovú pomoc pre firmy zasiahnuté koronavírusom.
 • Vlády po celom svete prijímajú rôzne fiškálne opatrenia na pomoc firemnému sektoru, ako aj obyvateľstvu. Ide najmä o úvery a úverovú garancie, odklady platenia daní a odvodov, priamu (nenávratnú) finančnú pomoc, najmä pri vytváraní či udržaní pracovných miest formou dotácií miezd, odklady splátok úverov a rôzne úpravy legislatívy smerom k deregulácii a k zjednodušeniu podnikateľského života vrátane odpúšťania pokút či rôznych sankcií.

Kľúčové očakávané udalosti

 • Trhy sa budú sústreďovať najmä na proces schvaľovania veľkého fiškálneho balíčka v Kongrese USA na podporu ekonomiky zasiahnutej koronavírusom, kde sa republikáni a demokrati zatiaľ nedokázali dohodnúť. Balíček by mohol mať objem až 1 200 miliárd dolárov a je možné, že budú prijímané ešte ďalšie opatrenia. Ekonomický poradca prezidenta Donalda Trumpa Larry Kudlow signalizoval, že by objem pomoci ekonomike mohol dosiahnuť až 2 bilióny dolárov, čo je rádovo takmer 10 percent HDP.

Mimoriadny komentár k situácii vo fondoch

J&T BOND EUR

Pokles ceny dlhopisov zvýšil výnos do splatnosti portfólia na takmer 5 % a  pre nové investície vytvoril nákupnú príležitosť. Je pravdepodobné, že výkyvy na trhoch a nervozita investorov ešte nejaký čas pretrvajú, avšak po ústupe šírenia nákazy o pár mesiacov by sa mala situácia začať upokojovať, čo rozvážnym investorom prinesie ovocie v podobe slušného výnosu.

J&T PROFIT EUR

Pokles cien dlhopisov zvýšil výnos do splatnosti portfólia na takmer 4,7 %, pričom kupónový výnos je momentálne na úrovni 4 %. Pokles cien dlhopisov prináša nové investičné príležitosti. Je pravdepodobné, že výkyvy na trhoch a nervozita investorov ešte nejaký čas pretrvajú, avšak po ústupe šírenia nákazy o pár mesiacov by sa mala situácia začať upokojovať a rozvážnym investorom priniesť ovocie v podobe slušného výnosu.

J&T SELECT

Obsahuje pozíciu v J&T BOND fonde, kde platí, že pokles ceny dlhopisov zvýšil výnos do splatnosti portfólia na takmer 5 % a vytvoril pre nove investície nákupnú príležitosť. Je pravdepodobné, že výkyvy na trhoch a nervozita investorov ešte nejaký čas pretrvajú, avšak po ústupe šírenia nákazy o pár mesiacov by sa mala situácia začať upokojovať a rozvážnym investorom priniesť ovocie v podobe slušného výnosu.

Čo sa týka akciových investícii vo fonde, ktoré reprezentuje fond Long Term Metatron Equity, pokles akciových titulov kvalitných akciových spoločností rovnako vytvára investičnú príležitosť na niekoľko rokov do budúcna. Dnes zainvestované peniaze sú rozhodne lepšia investícia ako na vrchole trhov, po poklese ponúkajú totiž slušný potenciál, a to pri diskontných cenách. Počas výpredajov je práve najvhodnejší čas pre investície. Potenciálny výnos fondu sa tým do budúcna značne zvyšuje v porovnaní s predchádzajúcim obdobím.

Zaujalo nás

Najdrahšie mestá na život sú v Ázii

O prvú priečku medzi najdrahšími mestami pre život sa i v tomto roku medzi sebou delia tri metropoly. Rovnako ako vlani ju uhájili Singapur a Hongkong, ku ktorým pribudlo ďalšie ázijské mesto – japonská Osaka, ktorá tak nahradila Paríž. Francúzska metropola sa prepadla o štyri priečky na piate miesto, keď ju predstihol aj New York, ktorý si oproti minulému roku polepšil o štyri priečky. Posun v rebríčku spôsobilo mimo iného posilňovanie amerického dolára a spomaľovanie ekonomického rastu eurozóny. Americké mestá tak v rebríčku stúpali, zatiaľ čo európske sa posúvali opačným smerom. Pokles životných nákladov zaznamenalo až 31 z 37 zahrnutých európskych miest.

 

Slovníček pojmov

Bázický bod (bps)
100 bázických bodov = 1,00 %; najčastejšie sa používa pri zmenách úrokových sadzieb; skratka bps (anglicky basis points)
Book value účtovná hodnota
hodnota spoločnosti pripadajúca akcionárom; Book value = Aktíva – Záväzky spoločnosti
BRICS
skratka pre spoločenstvo piatich najväčších rozvojových krajín: Brazília, Rusko, India, Čína, Juhoafrická republika
CAGR priemerná ročná miera rastu
za určité obdobie (napr. CAGR 2001- 2009) (anglicky: Compound Annual Growth Rate)
CAPEX investičné výdavky
obvykle na nadobudnutie dlhodobého majetku (stroje, nehnuteľnosti) (anglicky: CAPital EXpenditures)
Continuiing Claims
pokračujúce žiadosti o podporu v nezamestnanosti
CPI
index spotrebiteľských cien (anglicky: Consumer Price Index)
ECB
Európska centrálna banka (anglicky European Central Bank)
FED
americká centrálna banka (anglicky: Federal Reserve System)
GDP
– hrubý domáci produkt - HDP (anglicky: Gross Domestic Product)
Industrial Production
priemyselná výroba
Initial Jobless Claims
nové žiadosti o podporu v nezamestnanosti
m/m
medzimesačná zmena (anglicky: month on month)
MMF
Medzinárodný menový fond (anglicky: International Monetary Fund)
New Home Sales
predaje nových domov
Non-farm payrols
tvorba pracovných miest mimo poľnohospodárskeho sektora v USA
OPEC
Organizácia krajín exportujúcich ropu (anglicky: Organization of Petroleum Exporting Countries)
PMI
– Index nákupných manažérov, Manufacutring – vo výrobe, Services – v službách [taktiež ako non-manufacturing] (anglicky: Purchasing Managers Index)
q/q
medzikvartálna zmena (anglicky: quarter on quarter)
UoM Confidence
– index spotrebiteľskej nálady od University of Michigan
w/w
medzitýždenná zmena (anglicky: week on week)
ytd
obdobie počnúc 1. januárom tohto roka až po dnešný deň (anglicky: year to date)

Disclaimer

Sme zodpovedná firma a myslíme si, že každý z nás by mal prispieť k tomu, aby sme sa s hrozbou korona vírusu vyrovnali čím skôr. Preto naši zamestnanci až do odvolania pracujú z domu, čím plne rešpektujeme odporúčania štátnych orgánov. Z tohto dôvodu Vám budeme dočasne posielať Ranný prehľad trhov v takejto zjednodušenej podobe, ktorá Vám však naďalej prinesie všetky potrebné informácie z diania na svetových trhoch. Ďakujeme za porozumenie.

Tento dokument pripravila J&T BANKA, a. s., pobočka zahraničnej banky, a môže byť reprodukovaný len s jej predchádzajúcim písomným súhlasom, pričom akýkoľvek neoprávnený zásah sa zakazuje. Dokument podlieha ochrane podľa zákona č. 185/2015 Z. z. Autorský zákon v znení neskorších predpisov. Vzhľadom na informatívny charakter informácií v tomto dokumente, tieto nie sú právne záväzné a J&T BANKA, a. s., pobočka zahraničnej banky za ne nezodpovedá a neoveruje ich. Okrem informácií môže tento dokument obsahovať alebo obsahuje názory autorov, ktoré sa nemusia nevyhnutne zhodovať s názormi J&T BANKY, a. s., pobočky zahraničnej banky. Informácie a názory obsiahnuté v tomto dokumente boli získané zo zdrojov, ktoré boli považované za spoľahlivé, ale J&T BANKA, a. s., pobočka zahraničnej banky, neručí za ich správnosť a úplnosť. J&T BANKA, a. s., pobočka zahraničnej banky, nezodpovedá za prípadné škody alebo iné ujmy, ktoré môžu vzniknúť klientom alebo tretím osobám, ak sa rozhodnú využiť informácie obsiahnuté v tomto dokumente.

Tento dokument nemôže byť považovaný za náhradu poskytovania individuálneho investičného poradenstva. Investori musia uskutočňovať vlastné posúdenie vhodnosti a primeranosti investície do akéhokoľvek v tomto dokumente uvedeného finančného nástroja, založené na jeho podstate a rizikách spojených s príslušným finančným nástrojom, ich vlastnej investičnej stratégii a ich osobných pomeroch a finančnej situácii. Tento dokument ani akákoľvek jeho časť nie je investičným odporúčaním alebo priamym osobným odporúčaním; tento dokument ani akákoľvek jeho časť nie je návrhom, odporučením ani podkladom na uzavretie akejkoľvek zmluvy alebo dojednanie záväzku akéhokoľvek druhu, ani sa naň nemožno spoliehať v súvislosti s uzavretím akejkoľvek zmluvy alebo dojednaním akéhokoľvek záväzku a nemá za cieľ pôsobiť ako presviedčanie alebo odporúčanie na uzavretie akejkoľvek zmluvy alebo dojednanie záväzku akéhokoľvek druhu. Upozorňujeme, že s investíciou do finančných nástrojov sú spojené riziká, ktoré závisia od zvolenej investičnej stratégie. Rovnako aj s niektorými klasickými bankovými produktmi sa spája určité riziko. Typicky môže ísť o vkladové produkty, pri ktorých je výnos odvodený od hodnoty podkladového aktíva – finančného nástroja. Upozorňujeme Vás na riziká pri niektorých produktoch alebo finančných nástrojoch. Pre bližšie informácie sa prosím informujte na stránke banky https://www.jtbanka.sk/uzitocne-informacie/disclaimer/ alebo nás kontaktujte. Dôrazne upozorňujeme investorov, aby kontaktovali svojich vlastných investičných poradcov za účelom poskytnutia potrebných upozornení, vysvetlení a individuálneho investičného poradenstva.

Tento dokument slúži len na informačné účely a (i) nepredstavuje žiadnu ponuku na predaj alebo upísanie alebo výzvu na podávanie návrhov na kúpu alebo upísanie akýchkoľvek finančných nástrojov alebo cenných papierov (ii) nie je akoukoľvek ich propagáciou. Investičné možnosti uvádzané v tomto dokumente nemusia byť vhodné a primerané pre určitých konkrétnych investorov, a to v závislosti na ich špecifických investičných cieľoch a časovom horizonte investície alebo v súvislosti s ich celkovou finančnou situáciou. Investície do finančných nástrojov sú spojené s rizikom a hodnota investície a výnos z nej plynúci môže rásť alebo klesať, a to aj v dôsledku menových výkyvov. Výkonnosť v minulosti nie je spoľahlivým ukazovateľom pre budúce výkonnosti. Akékoľvek predpovede o výkonnosti v budúcnosti nie sú spoľahlivým ukazovateľom výkonnosti v budúcnosti. Na tento dokument sa nemožno spoliehať ako na vysvetlenie všetkých rizík spojených s investovaním do finančných nástrojov, nástrojov peňažného trhu, investičných nástrojov alebo cenných papierov tu uvedených. V prípade akýchkoľvek otázok alebo pochybností nás prosím kontaktujte.

Zdroj dát v tomto dokumente je Bloomberg L.P., pokiaľ nie je uvedené inak.