Patrik Hudec
 • Patrik Hudec
 • analytik
 • +421 904 744 519
 • hudec@jtbanka.sk
Stanislav Pánis
 • Stanislav Pánis
 • analytik
 • +421 911 821 577
 • panis@jtbanka.sk
 • Akciové trhy včera dosiahli mierne zisky, keď klesla bezhlavá panika na trhoch okolo koronavírusu, nervozita a neistota je však naďalej zvýšená.
 • Ropa zaznamenala najväčší jednodenný zisk v histórii, keď si pripísala 23-percentný rast. Stoja za tým špekulácie, že USA by mohli sprostredkovať rozhovory medzi Saudskou Arábiou a Ruskom ohľadne ukončenia cenovej vojny.
 • Dolár pokračuje v masívnom posilňovaní sa voči zvyšku hlavných svetových mien a dolárový index sa dostal na historické maximá, keď nastáva príklon k bezpečiu dolárovej hotovosti.

Správy z finančných trhov

Akciové trhy

Zámorské akciové trhy upustili od šialeného obchodovania a zaznamenali najpokojnejšiu seansu za ostatných deväť dní, ktorú korunovali miernymi ziskami. Upokojenie priniesli núdzové opatrenia svetových vlád a centrálnych bánk na pomoc ekonomike a finančným trhom, ktoré majú odvrátiť hlbokú a dlhotrvajúcu recesiu, ktorá hrozí kvôli šíreniu koronavírusu vo svete.

Blue chips index Dow Jones pridal 0,95 percenta a uzatváral na 20087,4 bodoch. Hlavný akciový index S&P 500 stúpol o 0,47 percenta na 2409,41 bodu. Výraznejšie posilňovali technológie, ktoré si pripísali až 2,3 percenta a vystúpili na 7150,58 bodov. Darilo sa energetickému sektoru, ktorý ťažil zo spamätávania sa cien ropy po predchádzajúcom kolapse.

Ešte lepšie na tom boli európske akcie, ktoré reagovali na ďalšie núdzové podporné opatrenia centrálnych bánk až trojpercentným rastom celoeurópskeho indexu STOXX 600. Investori pozitívne prijali snahu ECB bojovať s koronavírusom prostredníctvom nákupu finančných aktív v objeme 750 miliárd dolárov, ako aj lacnými dlhodobými úvermi vo bankách v objeme 115 miliárd eur. Toto opatrenie má zmierniť napätie na peňažnom trhu a zabrániť nedostatku likvidity v bankovom systéme. K radikálnemu uvoľňovaniu menovej politiky sa pridala aj Bank of England, ktorá na svojom mimoriadnom zasadnutí zrazila základnú úrokovú sadzbu na historické minimum 0,1 percenta a rozšírila program nákupu dlhopisov o 200 miliárd libier na 645 miliárd libier. Väčšinu z týchto dodatočných dlhopisov by však mali tvoriť dlhopisy britskej vlády.

Dlhopisové trhy

Kroky svetových centrálnych bánk, ktoré sa snažia prostredníctvom znižovania sadzieb a kvantitatívneho uvoľňovania podporiť chradnúcu globálnu ekonomiku, podporili náladu na dlhopisom trhu, ktorý sa stabilizoval po predchádzajúcom výpredaji, keď sa investori húfne zbavovali štátnych dlhopisov v snahe získať hotovosť. Výnos 10-ročných amerických dlhopisov spadol o 10 bázických bodov na 1,16 percenta. Výnos bezpečne vnímaných 10-ročných štátnych dlhopisov Nemecka zostal stabilný na úrovni -0,25%, keď na trhu aj naďalej prevládajú obavy, do akej miery budú opatrenia centrálnych bánk účinné.

Komoditné trhy

Cena zlata sa držala aj naďalej na ročnom minime na úrovni 1480 dolárov, keď mu vietor z plachiet vzala masívna podpora globálnej ekonomiky zo strán vlád a centrálnych bánk, ako aj silný dolár. Americká ľahká ropa WTI zaznamenala najväčší jednodenný nárast vo svoje histórii, keď vzrástla o 23 percenta na 25,22 dolárov za barel. Cena referenčnej ropy Brent stúpla o 14,4 percenta na 28,47 dolárov za barel. Stáli za tým špekulácie, že Spojené štáty chcú vytvoriť tlak na Saudskú Arábiu, aby znížila ťažbu ropy a chcú byť pri cenovej vojne sprostredkovateľom rozhovorov s Rusmi. Navyše aj z ruskej strany boli vysielané signály, že by chceli rokovať.

Devízové trhy

Dolár naďalej poráža konkurenciu a má našliapnuté k najlepšiemu týždňu od krízy v roku 2008. Americká mena ťaží zo skutočnosti, že je považovaná za vysokolikvidné a bezpečné aktívum. Z jasného smerovania ho nedokážu vykoľajiť ani prvé príznaky koronavírusovej nákazy v americkom hospodárstve, keď v marci zaznamenala ekonomická aktivita v oblasti Filadelfie najväčší prepad v histórii meraní a v minulom týždni došlo k skokovitému nárastu počtu žiadostí o podporu v nezamestnanosti.
V tieni dolára sa nachádza euro, ktoré voči nemu oslabilo až k úrovni 1,08 EUR/USD. Posilňovala britská libra, ktorá sa vďaka razantným stimulom zo strany britskej centrálnej banky dokázala odraziť zo svojho 35-ročného minima voči doláru.

Hlavné ekonomické správy

 • Bank of England mala včera mimoriadne zasadnutie, na ktorom rozhodla o znížení úrokových sadzieb o 50 bázických bodov na úroveň 0,25 percenta a súčasne oznámila zvýšenie objemu kvantitatívneho uvoľňovania o 200 miliárd libier na 645 miliárd libier. Išlo o druhé núdzové zasadnutie banky a znižovanie sadzieb v priebehu týždňa s cieľom pomôcť ekonomike pri problémoch s koronavírusom.
 • Včerajšie týždenné čísla z amerického trhu práce ukázali prvý negatívny vplyv koronavírusu. Nové žiadosti o podporu v nezamestnanosti skončili na 281-tisíc, hoci v ostatných týždňoch sa pohybovali okolo 215-tisíc. Pokračujúce žiadosti sa pohybujú stále okolo 1,7 milióna, no v nasledujúcom týždni sa aj toto číslo začne zhoršovať a začne rásť.
 • Biznis nálada podľa Philly Fedu Business Outlooku za marec klesla na -12,7 bodu z hladiny 36,7 bodu vo februári, čo znamená najväčší medzimesačný pokles v histórii meraní. Na vine je samozrejme neistota spätá s koronavírusom.

Zaujalo nás

Zhoršovanie ratingu firiem

Medzinárodná ratingová agentúra Moody’s robí prehodnocovanie úverovej spoľahlivosti podnikov s ohľadom na pandémiu koronavírusu vo svete a na prudký pokles cien ropy. Úprava ratingu sa bude týkať celej škály podnikov a odvetví. Agentúra upozornila, že zhruba deväť percent z 920 firiem v Európe, Afrike a na Blízkom východe, ktoré sleduje, je silno vystavených dopadom nákazy. Situácia v Severnej Amerike je ešte horšia a až zhruba 16 percent z viac ako 2 000 spoločností sa dotkne úprava hodnotenia.

Mediálna analýza poklesu finančných trhov

Prečítajte si analýzu vplyvu koronavírusu na trhy od nášho analytika Stanislava Pánisa.
Okrem iného sa v nej dozviete:

 • Či Slovensko čaká pokles ekonomiky a aký dlhý by mal byť
 • Či príde recesia alebo dokonca kríza
 • Ako teraz naložiť s akciami
 • Aké aktíva sú v turbulentných časoch „bezpečným investičným prístavom“

Celý materiál nájdete na:

https://finweb.hnonline.sk/komentare-a-analyzy/2113886-koronavirus-krizu-pren-necakame-pri-investiciach-nepanikarte

 

Slovníček pojmov

Bázický bod (bps)
100 bázických bodov = 1,00 %; najčastejšie sa používa pri zmenách úrokových sadzieb; skratka bps (anglicky basis points)
Book value účtovná hodnota
hodnota spoločnosti pripadajúca akcionárom; Book value = Aktíva – Záväzky spoločnosti
BRICS
skratka pre spoločenstvo piatich najväčších rozvojových krajín: Brazília, Rusko, India, Čína, Juhoafrická republika
CAGR priemerná ročná miera rastu
za určité obdobie (napr. CAGR 2001- 2009) (anglicky: Compound Annual Growth Rate)
CAPEX investičné výdavky
obvykle na nadobudnutie dlhodobého majetku (stroje, nehnuteľnosti) (anglicky: CAPital EXpenditures)
Continuiing Claims
pokračujúce žiadosti o podporu v nezamestnanosti
CPI
index spotrebiteľských cien (anglicky: Consumer Price Index)
ECB
Európska centrálna banka (anglicky European Central Bank)
FED
americká centrálna banka (anglicky: Federal Reserve System)
GDP
– hrubý domáci produkt - HDP (anglicky: Gross Domestic Product)
Industrial Production
priemyselná výroba
Initial Jobless Claims
nové žiadosti o podporu v nezamestnanosti
m/m
medzimesačná zmena (anglicky: month on month)
MMF
Medzinárodný menový fond (anglicky: International Monetary Fund)
New Home Sales
predaje nových domov
Non-farm payrols
tvorba pracovných miest mimo poľnohospodárskeho sektora v USA
OPEC
Organizácia krajín exportujúcich ropu (anglicky: Organization of Petroleum Exporting Countries)
PMI
– Index nákupných manažérov, Manufacutring – vo výrobe, Services – v službách [taktiež ako non-manufacturing] (anglicky: Purchasing Managers Index)
q/q
medzikvartálna zmena (anglicky: quarter on quarter)
UoM Confidence
– index spotrebiteľskej nálady od University of Michigan
w/w
medzitýždenná zmena (anglicky: week on week)
ytd
obdobie počnúc 1. januárom tohto roka až po dnešný deň (anglicky: year to date)

Disclaimer

Sme zodpovedná firma a myslíme si, že každý z nás by mal prispieť k tomu, aby sme sa s hrozbou korona vírusu vyrovnali čím skôr. Preto naši zamestnanci až do odvolania pracujú z domu, čím plne rešpektujeme odporúčania štátnych orgánov. Z tohto dôvodu Vám budeme dočasne posielať prehľad trhov v takejto zjednodušenej podobe, ktorá Vám však naďalej prinesie všetky potrebné informácie z diania na svetových trhoch. Ďakujeme za porozumenie.

Tento dokument pripravila J&T BANKA, a. s., pobočka zahraničnej banky, a môže byť reprodukovaný len s jej predchádzajúcim písomným súhlasom, pričom akýkoľvek neoprávnený zásah sa zakazuje. Dokument podlieha ochrane podľa zákona č. 185/2015 Z. z. Autorský zákon v znení neskorších predpisov. Vzhľadom na informatívny charakter informácií v tomto dokumente, tieto nie sú právne záväzné a J&T BANKA, a. s., pobočka zahraničnej banky za ne nezodpovedá a neoveruje ich. Okrem informácií môže tento dokument obsahovať alebo obsahuje názory autorov, ktoré sa nemusia nevyhnutne zhodovať s názormi J&T BANKY, a. s., pobočky zahraničnej banky. Informácie a názory obsiahnuté v tomto dokumente boli získané zo zdrojov, ktoré boli považované za spoľahlivé, ale J&T BANKA, a. s., pobočka zahraničnej banky, neručí za ich správnosť a úplnosť. J&T BANKA, a. s., pobočka zahraničnej banky, nezodpovedá za prípadné škody alebo iné ujmy, ktoré môžu vzniknúť klientom alebo tretím osobám, ak sa rozhodnú využiť informácie obsiahnuté v tomto dokumente.

Tento dokument nemôže byť považovaný za náhradu poskytovania individuálneho investičného poradenstva. Investori musia uskutočňovať vlastné posúdenie vhodnosti a primeranosti investície do akéhokoľvek v tomto dokumente uvedeného finančného nástroja, založené na jeho podstate a rizikách spojených s príslušným finančným nástrojom, ich vlastnej investičnej stratégii a ich osobných pomeroch a finančnej situácii. Tento dokument ani akákoľvek jeho časť nie je investičným odporúčaním alebo priamym osobným odporúčaním; tento dokument ani akákoľvek jeho časť nie je návrhom, odporučením ani podkladom na uzavretie akejkoľvek zmluvy alebo dojednanie záväzku akéhokoľvek druhu, ani sa naň nemožno spoliehať v súvislosti s uzavretím akejkoľvek zmluvy alebo dojednaním akéhokoľvek záväzku a nemá za cieľ pôsobiť ako presviedčanie alebo odporúčanie na uzavretie akejkoľvek zmluvy alebo dojednanie záväzku akéhokoľvek druhu. Upozorňujeme, že s investíciou do finančných nástrojov sú spojené riziká, ktoré závisia od zvolenej investičnej stratégie. Rovnako aj s niektorými klasickými bankovými produktmi sa spája určité riziko. Typicky môže ísť o vkladové produkty, pri ktorých je výnos odvodený od hodnoty podkladového aktíva – finančného nástroja. Upozorňujeme Vás na riziká pri niektorých produktoch alebo finančných nástrojoch. Pre bližšie informácie sa prosím informujte na stránke banky https://www.jtbanka.sk/uzitocne-informacie/disclaimer/ alebo nás kontaktujte. Dôrazne upozorňujeme investorov, aby kontaktovali svojich vlastných investičných poradcov za účelom poskytnutia potrebných upozornení, vysvetlení a individuálneho investičného poradenstva.

Tento dokument slúži len na informačné účely a (i) nepredstavuje žiadnu ponuku na predaj alebo upísanie alebo výzvu na podávanie návrhov na kúpu alebo upísanie akýchkoľvek finančných nástrojov alebo cenných papierov (ii) nie je akoukoľvek ich propagáciou. Investičné možnosti uvádzané v tomto dokumente nemusia byť vhodné a primerané pre určitých konkrétnych investorov, a to v závislosti na ich špecifických investičných cieľoch a časovom horizonte investície alebo v súvislosti s ich celkovou finančnou situáciou. Investície do finančných nástrojov sú spojené s rizikom a hodnota investície a výnos z nej plynúci môže rásť alebo klesať, a to aj v dôsledku menových výkyvov. Výkonnosť v minulosti nie je spoľahlivým ukazovateľom pre budúce výkonnosti. Akékoľvek predpovede o výkonnosti v budúcnosti nie sú spoľahlivým ukazovateľom výkonnosti v budúcnosti. Na tento dokument sa nemožno spoliehať ako na vysvetlenie všetkých rizík spojených s investovaním do finančných nástrojov, nástrojov peňažného trhu, investičných nástrojov alebo cenných papierov tu uvedených. V prípade akýchkoľvek otázok alebo pochybností nás prosím kontaktujte.

Zdroj dát v tomto dokumente je Bloomberg L.P., pokiaľ nie je uvedené inak.