Patrik Hudec
 • Patrik Hudec
 • analytik
 • +421 904 744 519
 • hudec@jtbanka.sk
Stanislav Pánis
 • Stanislav Pánis
 • analytik
 • +421 911 821 577
 • panis@jtbanka.sk
 • Wall Street vstúpila do februára robustným rastom, pričom technologický index Nasdaq Composite rástol o vyše 2,5 percenta, hoci naďalej pokračovalo volatilné obchodovanie s akciami neperspektívnych firiem na čele s GameStop vďaka retailovým investorom združeným na sociálnej sieti Reddit. GameStop však stratil 30 percent a zdá sa, že je negatívne korelovaný so širším trhom. Pokles obľúbených akcií z Redditu znižuje potrebu profesionálnych investorov upravovať expozíciu voči zvyšku trhu, keď klesá tlak shortsqueezu.
 • Striebro zaznamenalo vyše osempercentný rast, najväčší jednodenný za ostatných 11 rokov, čo bolo iniciované zameraním sa amatérskych špekulantov z fóra Reddit.

Správy z finančných trhov

Akciové trhy

Americká Wall Street vstúpila do nového mesiaca úspešne a indexy dokázali vymazať podstatnú časť minulotýždňových strát. Obavy zo šírenia ochorenia Covid-19 a oneskorenie distribúcie účinnej vakcíny proti nemu pomohli zahnať opäť špekulanti, ktorí sa tentoraz vrhli na striebro, čo pomohlo aj ťažiarom v odvetví. Nálada sa otočila jasne nákupným smerom u väčšiny tradičných ťahúňov býčieho trendu aj napriek varovaniam analytikov, že nákupná horúčka spojená s výrazne shortovanými akciami môže vyvolať ďalší výrazný pokles celého trhu, nakoľko veľké fondy budú nútené sťahovať kapitál aj z inak ziskových pozícií, aby zaplátali stratové pozície. Jednoznačným víťazom dňa bol technologický sektor, kde sa investori spoliehajú na dobré kvartálne výsledky spoločností Google, či Amazon, ktoré budú zverejnené práve dnes. Sumárne užší index Dow Jones, ktorý zahrňuje 30 popredných amerických spoločností sa zvýšil o 0,76 percenta na 30 311 bodov, širší index S&P 500 vzrástol o 1,61 percenta na 3 773 bodov a technologický Nasdaq pridal až 2,55 percenta na 13 403 bodov. Silnému rastu sa nevyhla ani Európa, kde paneurópsky index STOXX Europe 600 vzrástol o 1,24 percenta na 400,77 bodov, britský FTSE 100 posilnil o 0,92 percenta 6 466 bodov a nemecký DAX pridal 1,41 percenta na 13 622 bodov.

Dlhopisové trhy

Aj napriek akciovej rely mierne poklesli výnosy amerických štátnych dlhopisov, keď v centre pozornosti bola snaha časti republikánskych senátorov, ktorí cez víkend listom vyzvali amerického prezidenta Joe Bidena, aby zvážil nižší alternatívny plán fiškálnych výdavkov na pomoc americkej ekonomike v boji s negatívnymi dopadmi pandémie koronavírusu. Opačná situácie bola v eurozóne, kde výnosové krivky s dlhšou dobou splatnosti mierne vzrástli pri konštruktívnej nálade na trhoch.

Komoditné trhy

Rebélia drobných investorov na sociálnej sieti Reddit zachvátila i striebro, ktoré počas obchodovania prvý krát od roku 2013 pokorilo hranicu 30 dolárov s vyše osempercentným jednodenným rastom, najväčším za ostatných 11 rokov. Na tomto pohybe sa zviezlo aj zlato, ktoré pridalo 0,7 percenta na 1 860 dolárov. Cena ropy vzrástla zhruba o 2,5 percenta, keď sa zdá, že kartel OPEC+ predsa len znižuje svoju produkciu v súlade so svojím záväzkom podporiť rast cien.

Devízové trhy

Na devízovom trhu posilňoval americký dolár, ktorý voči konkurencii vystúpil na šesťtýždňové maximum. Nedarilo sa euru, ktoré sa dostalo pod tlak kvôli nemeckým maloobchodným tržbám. Tie v decembri medzimesačne poklesli najprudším tempom od roku 1994, odkedy sa zverejňujú tieto údaje. Nemeckí spotrebitelia začali byť pri neistote okolo Covidu-19 a predlžovaní lockdownov viac rozvážni pri míňaní.

Dôležité ekonomické správy

 • Viaceré indikátory ocenenia akciových trhov sa pohybujú v blízkosti historických rekordov, čo vyvoláva obavy, že sa burzy nachádzajú v bubline, ktorá by mohla čoskoro prasknúť. Hoci to, či je nejaké aktívum bublinou sa dozvieme až ex-post- keď praskne, predsa len existujú určité spoločné parametre, ktoré, ak sú naraz splnené, by ju mohli naznačovať. Valuácie sú jednými z nich, no na možné spľasnutie bubliny je to málo. Ďalšími sú extrémne cenové momentum, a rádovo štvornásobný nárast ceny za približne tri roky, ako tomu bolo pri japonskom indexe Nikkei 225 v roku 1989, Nasdaqu v roku 2000 alebo komodít v roku 2008. Aktuálne index S&P 500 za ostatné tri roky narástol asi o 30 percent a teda nemá ani trochu profil bubliny. Duplom to platí (aj u valuácií) pri tak masívnej fiškálnej a monetárnej podpore, pričom mnohé hodnotové a cyklické akcie sú za ostatné tri roky v mínuse. Tretím potenciálnym ukazovateľom bubliny sú vysoké investorské expozície, tie sa pohybujú na úrovni približne „len“ 30-teho percentilu u rizikových aktív v porovnaní s priemerom za ostatných 15 rokov. Štvrtým je vysoký rast zadlženia ekonomických subjektov za ostatných päť rokov. Iste pomer celkového globálneho dlhu k HDP narástol, no je skreslený minuloročnou hlbokou recesiou. Po očistení o túto zdravotnícku krízu nie je rast leveragu nadmerný a nenaznačuje bublinu. Sčítané a podčiarknuté, zo štyroch základných metrík bubliny na akciových trhoch je splnená len jedna. Nečakáme teda, že by mala prasknúť.
 • Včera boli zverejnené finálne čísla prieskumov aktivity PMI vo výrobnom sektore naprieč Európou za január. Oproti flashovému odhadu boli upravené mierne nahor, no stále ide o zhoršenie sa oproti decembru. Napriek tomu sa aktivita vo výrobnom sektore nachádza vysoko nad 50-bodmi (PMI výroby za eurozónu 54,8 bodu) a teda bohato v pásme expanzie, keď sa reštrikcie súvisiace s druhou vlnou koronavírusu týkajú najmä sektora služieb.
 • Finálne čísla PMI výroby boli včera publikované aj zo Spojených štátov, kde nálada dosiahla 59,2 bodu z decembrových 57,1 bodu, čo predstavujú historický rekord. Zdroj expanzie pochádza z obnovy spotrebiteľského dopytu ako aj rastu investičnej aktivity a dopĺňania nízkych zásob, keď sa ekonomika pripravuje na lepšie časy po vakcinácii proti COVIDu-19. Z USA dorazil aj konkurenčný prieskum ISM výrobného sektora za január, ktorý síce ukázal na mierne zhoršenie sa nálady (z rekordných 60,5 bodu v decembri na 58,7 bodu), no stále ukazuje robustnú expanziu.

Kľúčové očakávané udalosti

 • Dopoludnia bude zverejnený rýchly odhad rastu ekonomiky eurozóny za štvrtý kvartál 2020, kde sa očakáva pokles o 1,0 percenta na medzikvartálnej báze a 5,4 percenta na medziročnej báze.
 • Americký makrokalendár neobsahuje podstatné dáta.

Zaujalo nás

Najbohatším Číňanom je Šan- šan

Zakladateľ čínskeho internetového obchodu Alibaba Jack Ma už nie je najbohatším človekom v krajine. V rebríčku, ktorý zostavuje časopis Hurum, ho z prvej priečky zosadil priekopník v oblasti balených vôd Čung Šan- šan, ktorého majetok sa odhaduje na 96 miliárd dolárov.

 

Slovníček pojmov

Bázický bod (bps)
100 bázických bodov = 1,00 %; najčastejšie sa používa pri zmenách úrokových sadzieb; skratka bps (anglicky basis points)
Book value účtovná hodnota
hodnota spoločnosti pripadajúca akcionárom; Book value = Aktíva – Záväzky spoločnosti
BRICS
skratka pre spoločenstvo piatich najväčších rozvojových krajín: Brazília, Rusko, India, Čína, Juhoafrická republika
CAGR priemerná ročná miera rastu
za určité obdobie (napr. CAGR 2001- 2009) (anglicky: Compound Annual Growth Rate)
CAPEX investičné výdavky
obvykle na nadobudnutie dlhodobého majetku (stroje, nehnuteľnosti) (anglicky: CAPital EXpenditures)
Continuiing Claims
pokračujúce žiadosti o podporu v nezamestnanosti
CPI
index spotrebiteľských cien (anglicky: Consumer Price Index)
ECB
Európska centrálna banka (anglicky European Central Bank)
FED
americká centrálna banka (anglicky: Federal Reserve System)
GDP
– hrubý domáci produkt - HDP (anglicky: Gross Domestic Product)
Industrial Production
priemyselná výroba
Initial Jobless Claims
nové žiadosti o podporu v nezamestnanosti
m/m
medzimesačná zmena (anglicky: month on month)
MMF
Medzinárodný menový fond (anglicky: International Monetary Fund)
New Home Sales
predaje nových domov
Non-farm payrols
tvorba pracovných miest mimo poľnohospodárskeho sektora v USA
OPEC
Organizácia krajín exportujúcich ropu (anglicky: Organization of Petroleum Exporting Countries)
PMI
– Index nákupných manažérov, Manufacutring – vo výrobe, Services – v službách [taktiež ako non-manufacturing] (anglicky: Purchasing Managers Index)
q/q
medzikvartálna zmena (anglicky: quarter on quarter)
UoM Confidence
– index spotrebiteľskej nálady od University of Michigan
w/w
medzitýždenná zmena (anglicky: week on week)
ytd
obdobie počnúc 1. januárom tohto roka až po dnešný deň (anglicky: year to date)

Disclaimer

Sme zodpovedná firma a myslíme si, že každý z nás by mal prispieť k tomu, aby sme sa s hrozbou koronavírusu vyrovnali čím skôr. Preto naši zamestnanci až do odvolania pracujú z domu, čím plne rešpektujeme odporúčania štátnych orgánov. Z tohto dôvodu Vám budeme dočasne posielať Ranný prehľad trhov v takejto zjednodušenej podobe, ktorá Vám však naďalej prinesie všetky potrebné informácie z diania na svetových trhoch. Ďakujeme za porozumenie.

Tento dokument pripravila J&T BANKA, a. s., pobočka zahraničnej banky, a môže byť reprodukovaný len s jej predchádzajúcim písomným súhlasom, pričom akýkoľvek neoprávnený zásah sa zakazuje. Dokument podlieha ochrane podľa zákona č. 185/2015 Z. z. Autorský zákon v znení neskorších predpisov. Vzhľadom na informatívny charakter informácií v tomto dokumente, tieto nie sú právne záväzné a J&T BANKA, a. s., pobočka zahraničnej banky za ne nezodpovedá a neoveruje ich. Okrem informácií môže tento dokument obsahovať alebo obsahuje názory autorov, ktoré sa nemusia nevyhnutne zhodovať s názormi J&T BANKY, a. s., pobočky zahraničnej banky. Informácie a názory obsiahnuté v tomto dokumente boli získané zo zdrojov, ktoré boli považované za spoľahlivé, ale J&T BANKA, a. s., pobočka zahraničnej banky, neručí za ich správnosť a úplnosť. J&T BANKA, a. s., pobočka zahraničnej banky, nezodpovedá za prípadné škody alebo iné ujmy, ktoré môžu vzniknúť klientom alebo tretím osobám, ak sa rozhodnú využiť informácie obsiahnuté v tomto dokumente.

Tento dokument nemôže byť považovaný za náhradu poskytovania individuálneho investičného poradenstva. Investori musia uskutočňovať vlastné posúdenie vhodnosti a primeranosti investície do akéhokoľvek v tomto dokumente uvedeného finančného nástroja, založené na jeho podstate a rizikách spojených s príslušným finančným nástrojom, ich vlastnej investičnej stratégii a ich osobných pomeroch a finančnej situácii. Tento dokument ani akákoľvek jeho časť nie je investičným odporúčaním alebo priamym osobným odporúčaním; tento dokument ani akákoľvek jeho časť nie je návrhom, odporučením ani podkladom na uzavretie akejkoľvek zmluvy alebo dojednanie záväzku akéhokoľvek druhu, ani sa naň nemožno spoliehať v súvislosti s uzavretím akejkoľvek zmluvy alebo dojednaním akéhokoľvek záväzku a nemá za cieľ pôsobiť ako presviedčanie alebo odporúčanie na uzavretie akejkoľvek zmluvy alebo dojednanie záväzku akéhokoľvek druhu. Upozorňujeme, že s investíciou do finančných nástrojov sú spojené riziká, ktoré závisia od zvolenej investičnej stratégie. Rovnako aj s niektorými klasickými bankovými produktmi sa spája určité riziko. Typicky môže ísť o vkladové produkty, pri ktorých je výnos odvodený od hodnoty podkladového aktíva – finančného nástroja. Upozorňujeme Vás na riziká pri niektorých produktoch alebo finančných nástrojoch. Pre bližšie informácie sa prosím informujte na stránke banky https://www.jtbanka.sk/uzitocne-informacie/disclaimer/ alebo nás kontaktujte. Dôrazne upozorňujeme investorov, aby kontaktovali svojich vlastných investičných poradcov za účelom poskytnutia potrebných upozornení, vysvetlení a individuálneho investičného poradenstva.

Tento dokument slúži len na informačné účely a (i) nepredstavuje žiadnu ponuku na predaj alebo upísanie alebo výzvu na podávanie návrhov na kúpu alebo upísanie akýchkoľvek finančných nástrojov alebo cenných papierov (ii) nie je akoukoľvek ich propagáciou. Investičné možnosti uvádzané v tomto dokumente nemusia byť vhodné a primerané pre určitých konkrétnych investorov, a to v závislosti na ich špecifických investičných cieľoch a časovom horizonte investície alebo v súvislosti s ich celkovou finančnou situáciou. Investície do finančných nástrojov sú spojené s rizikom a hodnota investície a výnos z nej plynúci môže rásť alebo klesať, a to aj v dôsledku menových výkyvov. Výkonnosť v minulosti nie je spoľahlivým ukazovateľom pre budúce výkonnosti. Akékoľvek predpovede o výkonnosti v budúcnosti nie sú spoľahlivým ukazovateľom výkonnosti v budúcnosti. Na tento dokument sa nemožno spoliehať ako na vysvetlenie všetkých rizík spojených s investovaním do finančných nástrojov, nástrojov peňažného trhu, investičných nástrojov alebo cenných papierov tu uvedených. V prípade akýchkoľvek otázok alebo pochybností nás prosím kontaktujte.

Zdroj dát v tomto dokumente je Bloomberg L.P., pokiaľ nie je uvedené inak.