Patrik Hudec
 • Patrik Hudec
 • analytik
 • +421 904 744 519
 • hudec@jtbanka.sk
Stanislav Pánis
 • Stanislav Pánis
 • analytik
 • +421 911 821 577
 • panis@jtbanka.sk
 • Wall Street klesala, keď sa investori začínajú obávať rastu dlhopisových výnosov.
 • Americká ministerka financií Janet Yellen tvrdí, že napriek zlepšujúcej sa ekonomike je potrebné prijať veľký fiškálny stimulačný balík.

Správy z finančných trhov

Akciové trhy

Nálada na trhu včera naďalej korigovala predchádzajúcu eufóriu a akcie tak opätovne zaznamenali menšie straty. Investori naďalej reflektujú rastúce trhové výnosy a inflačné očakávania, čo spôsobuje rotáciu z rizikových aktív. Negatívne tiež pôsobili slabšie firemné výsledky z maloobchodu a nečakaný nárast nových žiadostí o podporu v nezamestnanosti, ktorý poukázal na krehkosť amerického trhu práce. Index Dow Jones poklesol o 0,38 percenta na 31 493 bodov, širší index S&P 500 sa znížil o 0,44 percenta na 3 913 bodov a technologický Nasdaq stratil až 0,72 percenta a uzatváral na 13 865 bodoch. Napriek dobrému začiatku pokračovali v prepade európske akcie, ktoré ovplyvňovali rovnaké faktory ako v zámorí. Paneurópsky index STOXX Europe 600 odpísal 0,82 percenta na 412,7 bodu, britský FTSE 100 sa znížil o 1,4 percenta na 6 617 bodov a nemecký DAX stratil len 0,16 percenta na 13 886 bodov.

Dlhopisové trhy

10-ročný americký výnos len stagnoval pod úrovňou 1,3 percenta, keď rastúce inflačné očakávania dokázali prebiť slabšie dáta z amerického trhu práce, ktoré prinavrátili záujem investorov o bezpečnejšie aktíva. Európske dlhopisy bez výraznejšieho pohybu kopírovali americký vývoj.

Komoditné trhy

Na komoditnom trhu sa spočiatku nedarilo zlatu, ktoré sa však dokázalo spamätať z pádu na sedemmesačné minimá a vďaka slabšiemu doláru nakoniec skončilo na červenej nule. Ropa sa vďaka veľkému ponukovému šoku v dôsledku mrazivého počasia na juhu USA, ktoré obmedzilo takmer 40 percent hrubej americkej produkcie a ďalšieho poklesu amerických zásob o viac ako sedem miliónov barelov, v úvode obchodovania vyšplhala až na 13-mesačné maximá. Brent však cenovku 65 dolárov a WTI 62 dolárov neudržali a nakoniec stratili takmer dve percentá, keď sa objavili špekulácie o potenciálnom zvýšení produkcie kartelu OPEC a jeho spojencov od budúceho mesiaca. Negatívne na ropu pôsobili aj špekulácie, že USA a Irán by sa mohli vrátiť k rokovaciemu stolu ohľadne nukleárnej dohody.

Devízové trhy

V dôsledku slabších údajov z realitného trhu a trhu práce stratil dolár voči konkurencii takmer pol percenta. Naopak darilo sa euru, ktoré voči doláru posilnilo o 0,3 percenta na 121 centov. Čiastočne tomu pomohla zlepšená februárová spotrebiteľská dôvera v eurozóne, ktorá však v dôsledku pandémie zostáva naďalej na nízkych úrovniach.

Dôležité ekonomické správy

 • ECB včera zverejnila zápisnicu z januárového zasadnutia, kde sa vo veľkom, až 25-krát, spomína výraz „financing conditions“ a snaha o zachovanie tohto ukazovateľa priaznivého s cieľom pomôcť obnove ekonomiky eurozóny. V tejto súvislosti bankári vyjadrili potrebu monitorovať rast nominálnych sadzieb v USA. V zápisnici sa uvádza, že centrálni bankári sú relatívne optimistickí ohľadne obnovy (pri pohľade za prvý kvartál, ktorý bude komplikovaným). Rizikom je oneskorená obnova v dôsledku pomalého vakcinačného procesu. Zápisnica odhaľuje aj diskusiu o tom, že zvýšené úspory povedú po odstránení pandemickej neistoty a uvoľnení reštrikcií k odloženému dopytu. ECB uvádza, že mladí ľudia museli načrieť do svojich úspor, kým staršie domácnosti ich vytvárali, čo môže viesť k nerovnomernej obnove. Zápisnica ukazuje aj diskusiu o inflácii, ktorej ostatný rast centrálna banka nevníma ako problém, vníma jej zvýšené úrovne ako krátkodobý jav v dôsledku viacerých technických jednorazových faktorov.
 • Včera boli zverejnené v USA pravidelné týždenné dáta z trhu práce v podobe nových a pokračujúcich žiadostí o podporu v nezamestnanosti, ktoré značne zaostali za konsenzami. Nové žiadosti dosiahli 861-tisíc (vs. 848-tísíc v predchádzajúcom reportovacom týždni pričom koncom roka sa pohybovali aj pod 800-tisícmi) a viac menej sa zastavila systematicky klesajúca trajektória z konca minulého roka. Pokračujúce žiadosti síce klesli na 4,49 milióna z 4,56 milióna, no tempo zlepšovania sa tohto parametra sa spomaľuje, čo jasne vytvára otázniky, ako veľmi sa ekonomika oživuje. Z USA dorazili aj dáta prieskumu Philadelphia Fed Manufacturing Indexu za február, ktorý sa mierne zhoršil na 23,1 bodu z januárových 26,5 bodu, no stále ide o silné číslo naznačujúce robustnú expanziu výrobného sektora v danom regióne.
 • Včera mala vystúpenie americká ministerka financií Janet Yellenová, ktorá sa, podobne ako počas funkcie šéfky Fedu, prezentovala ráznym až „vojenským“ slovníkom ohľadne potreby stimulovania ekonomiky. V ostatných dňoch sa otvorila diskusia na tému prestimulovania ekonomiky, ktorá sa vo všeobecnosti zlepšuje lepšie ako sa očakávalo, čo by mohlo viesť k jej prehriatiu a výraznému neželanému rastu inflácie. Yellenová s týmto nesúhlasila, keď povedala: „Myslím si, že cena robenia príliš málo (ohľadne stimulov pozn.) je väčšia ako cena toho, že urobíme príliš veľa. Z dlhodobého hľadiska si myslíme, že benefity veľkého (fiškálneho stimulačného balíka pozn.) prevážia jeho náklady.“ Ohľadne rizika inflácie povedala, že bola nízka už vyše dekádu a ak by sa odrazila, Fed má kontrolu ako ju skrotiť. Yellenová dodala, že vníma väčšie riziko (v porovnaní s infláciou pozn.) toho, že ľudia budú musieť permanentne znášať negatívne dopady pandémie na ich životy a živobytie.

Kľúčové očakávané udalosti

 • Už ráno boli zverejnené dáta cien výrobcov z Nemecka za január, ktoré skokovito zvýšili medziročné tempo rastu na 0,9 percenta z 0,2 percenta v decembri pri pomerne rýchlo sa oživujúcom výrobnom sektore.
 • Ráno dorazili aj maloobchodné tržby z Veľkej Británie, ktoré prekvapujúco klesli o 5,9 percenta na medziročnej báze, čo výrazne zaostalo za konsenzom poklesu o 1,3 percenta. Podpísal sa pod to koronavírus či sprísnenenie vládnych opatrení s ním súvisiacich.
 • Dopoludnia budú naprieč Európou zverejnené flashové odhady nálady v ekonomike podľa prieskumov PMI za február. Nebudú sa zrejme veľmi líšiť od januárových- teda silná expanzia výrobného sektora a slabosť služieb, ktoré sú v kontrakcii, čo bude značiť, že aj celková ekonomická aktivita by mala skôr klesať a eurozóne a EÚ bude hroziť kontrakcia rastu za prvý kvartál.
 • Flashové februárové prieskumy PMI dorazia aj zo Spojených štátov spolu s januárovými dátami predajov starších domov.

Zaujalo nás

ECB klesol zisk o tretinu

Čistý zisk ECB klesol minulý rok takmer o tretinu na 1,64 miliardy eur z rekordných 2,37 miliardy eur v predchádzajúcom roku. Za poklesom stál predovšetkým nižší čistý úrokový výnos z devízových rezerv a z cenných papierov držaných pre účely vykonávania monetárnej politiky. ECB si svoj zisk nenechá, ale rozdelí ho medzi centrálne banky členských krajín eurozóny.

 

Slovníček pojmov

Bázický bod (bps)
100 bázických bodov = 1,00 %; najčastejšie sa používa pri zmenách úrokových sadzieb; skratka bps (anglicky basis points)
Book value účtovná hodnota
hodnota spoločnosti pripadajúca akcionárom; Book value = Aktíva – Záväzky spoločnosti
BRICS
skratka pre spoločenstvo piatich najväčších rozvojových krajín: Brazília, Rusko, India, Čína, Juhoafrická republika
CAGR priemerná ročná miera rastu
za určité obdobie (napr. CAGR 2001- 2009) (anglicky: Compound Annual Growth Rate)
CAPEX investičné výdavky
obvykle na nadobudnutie dlhodobého majetku (stroje, nehnuteľnosti) (anglicky: CAPital EXpenditures)
Continuiing Claims
pokračujúce žiadosti o podporu v nezamestnanosti
CPI
index spotrebiteľských cien (anglicky: Consumer Price Index)
ECB
Európska centrálna banka (anglicky European Central Bank)
FED
americká centrálna banka (anglicky: Federal Reserve System)
GDP
– hrubý domáci produkt - HDP (anglicky: Gross Domestic Product)
Industrial Production
priemyselná výroba
Initial Jobless Claims
nové žiadosti o podporu v nezamestnanosti
m/m
medzimesačná zmena (anglicky: month on month)
MMF
Medzinárodný menový fond (anglicky: International Monetary Fund)
New Home Sales
predaje nových domov
Non-farm payrols
tvorba pracovných miest mimo poľnohospodárskeho sektora v USA
OPEC
Organizácia krajín exportujúcich ropu (anglicky: Organization of Petroleum Exporting Countries)
PMI
– Index nákupných manažérov, Manufacutring – vo výrobe, Services – v službách [taktiež ako non-manufacturing] (anglicky: Purchasing Managers Index)
q/q
medzikvartálna zmena (anglicky: quarter on quarter)
UoM Confidence
– index spotrebiteľskej nálady od University of Michigan
w/w
medzitýždenná zmena (anglicky: week on week)
ytd
obdobie počnúc 1. januárom tohto roka až po dnešný deň (anglicky: year to date)

Disclaimer

Sme zodpovedná firma a myslíme si, že každý z nás by mal prispieť k tomu, aby sme sa s hrozbou koronavírusu vyrovnali čím skôr. Preto naši zamestnanci až do odvolania pracujú z domu, čím plne rešpektujeme odporúčania štátnych orgánov. Z tohto dôvodu Vám budeme dočasne posielať Ranný prehľad trhov v takejto zjednodušenej podobe, ktorá Vám však naďalej prinesie všetky potrebné informácie z diania na svetových trhoch. Ďakujeme za porozumenie.

Tento dokument pripravila J&T BANKA, a. s., pobočka zahraničnej banky, a môže byť reprodukovaný len s jej predchádzajúcim písomným súhlasom, pričom akýkoľvek neoprávnený zásah sa zakazuje. Dokument podlieha ochrane podľa zákona č. 185/2015 Z. z. Autorský zákon v znení neskorších predpisov. Vzhľadom na informatívny charakter informácií v tomto dokumente, tieto nie sú právne záväzné a J&T BANKA, a. s., pobočka zahraničnej banky za ne nezodpovedá a neoveruje ich. Okrem informácií môže tento dokument obsahovať alebo obsahuje názory autorov, ktoré sa nemusia nevyhnutne zhodovať s názormi J&T BANKY, a. s., pobočky zahraničnej banky. Informácie a názory obsiahnuté v tomto dokumente boli získané zo zdrojov, ktoré boli považované za spoľahlivé, ale J&T BANKA, a. s., pobočka zahraničnej banky, neručí za ich správnosť a úplnosť. J&T BANKA, a. s., pobočka zahraničnej banky, nezodpovedá za prípadné škody alebo iné ujmy, ktoré môžu vzniknúť klientom alebo tretím osobám, ak sa rozhodnú využiť informácie obsiahnuté v tomto dokumente.

Tento dokument nemôže byť považovaný za náhradu poskytovania individuálneho investičného poradenstva. Investori musia uskutočňovať vlastné posúdenie vhodnosti a primeranosti investície do akéhokoľvek v tomto dokumente uvedeného finančného nástroja, založené na jeho podstate a rizikách spojených s príslušným finančným nástrojom, ich vlastnej investičnej stratégii a ich osobných pomeroch a finančnej situácii. Tento dokument ani akákoľvek jeho časť nie je investičným odporúčaním alebo priamym osobným odporúčaním; tento dokument ani akákoľvek jeho časť nie je návrhom, odporučením ani podkladom na uzavretie akejkoľvek zmluvy alebo dojednanie záväzku akéhokoľvek druhu, ani sa naň nemožno spoliehať v súvislosti s uzavretím akejkoľvek zmluvy alebo dojednaním akéhokoľvek záväzku a nemá za cieľ pôsobiť ako presviedčanie alebo odporúčanie na uzavretie akejkoľvek zmluvy alebo dojednanie záväzku akéhokoľvek druhu. Upozorňujeme, že s investíciou do finančných nástrojov sú spojené riziká, ktoré závisia od zvolenej investičnej stratégie. Rovnako aj s niektorými klasickými bankovými produktmi sa spája určité riziko. Typicky môže ísť o vkladové produkty, pri ktorých je výnos odvodený od hodnoty podkladového aktíva – finančného nástroja. Upozorňujeme Vás na riziká pri niektorých produktoch alebo finančných nástrojoch. Pre bližšie informácie sa prosím informujte na stránke banky https://www.jtbanka.sk/uzitocne-informacie/disclaimer/ alebo nás kontaktujte. Dôrazne upozorňujeme investorov, aby kontaktovali svojich vlastných investičných poradcov za účelom poskytnutia potrebných upozornení, vysvetlení a individuálneho investičného poradenstva.

Tento dokument slúži len na informačné účely a (i) nepredstavuje žiadnu ponuku na predaj alebo upísanie alebo výzvu na podávanie návrhov na kúpu alebo upísanie akýchkoľvek finančných nástrojov alebo cenných papierov (ii) nie je akoukoľvek ich propagáciou. Investičné možnosti uvádzané v tomto dokumente nemusia byť vhodné a primerané pre určitých konkrétnych investorov, a to v závislosti na ich špecifických investičných cieľoch a časovom horizonte investície alebo v súvislosti s ich celkovou finančnou situáciou. Investície do finančných nástrojov sú spojené s rizikom a hodnota investície a výnos z nej plynúci môže rásť alebo klesať, a to aj v dôsledku menových výkyvov. Výkonnosť v minulosti nie je spoľahlivým ukazovateľom pre budúce výkonnosti. Akékoľvek predpovede o výkonnosti v budúcnosti nie sú spoľahlivým ukazovateľom výkonnosti v budúcnosti. Na tento dokument sa nemožno spoliehať ako na vysvetlenie všetkých rizík spojených s investovaním do finančných nástrojov, nástrojov peňažného trhu, investičných nástrojov alebo cenných papierov tu uvedených. V prípade akýchkoľvek otázok alebo pochybností nás prosím kontaktujte.

Zdroj dát v tomto dokumente je Bloomberg L.P., pokiaľ nie je uvedené inak.