Patrik Hudec
 • Patrik Hudec
 • analytik
 • +421 904 744 519
 • hudec@jtbanka.sk
Stanislav Pánis
 • Stanislav Pánis
 • analytik
 • +421 911 821 577
 • panis@jtbanka.sk
 • Americký prezident Donald Trump predstavil trojfázový plán otvárania ekonomiky po koronavíruse, no bez konkrétneho časového harmonogramu. Aj to však stačilo na zlepšenie sentimentu na finančných trhoch.
 • Počet Američanov, ktorí stratili prácu v dôsledku koronavírusu, presiahol 22 miliónov.
 • Čínska ekonomika v prvom kvartáli klesla o 6,8 percenta. Ide o prvú kontrakciu minimálne od roku 1992, odkedy sú štatistiky zverejňované.
 • Francúzsky prezident Emmanuele Macron otvorene priznal, že EÚ nie je ekonomický, ale politický projekt, a preto je potrebná väčšia solidarita a finančné transfery medzi krajinami.

Správy z finančných trhov

Akciové trhy

Obchodovanie na zámorských trhoch pozitívne ovplyvňovala dôvera investorov v technologické tituly profitujúce z politiky „zostaň doma“ a tiež očakávané vyhlásenie amerického prezidenta Donalda Trumpa s plánom uvoľnenia opatrení nasadených proti šíreniu epidémie koronavírusu. Trumpov plán síce neobsahuje presný časový harmonogram, no vrátiť život v USA do normálu by chcel nie naraz, ale postupne v troch fázach. Taktiež zmenil rétoriku a viac voľnosti pri opateniach prenechal guvernérom jednotlivých štátov, ktoré bude federálna vláda v plnej miere podporovať. Investori nateraz ignorovali ďalšie hrozivé dáta, ktoré prišli z americkej ekonomiky. Ekonomická aktivita sa v oblasti Philadelphie prepadla na minimá z roku 1980 a počet žiadostí o podporu v nezamestnanosti za posledný týždeň vzrástol o 5,2 milióna. Za posledný mesiac dosiahol celkový počet nových žiadostí 22 miliónov, a tak to, čo sa na americkom trhu budovalo 10 rokov, dokázal koronavírus zmazať v priebehu mesiaca. S nízkou cenou ropy sa nedarilo energetickému sektoru, ktorý strácal cez štyri percentá. Po slabých kvartálnych hospodárskych výsledkoch veľkých amerických bánk aj naďalej strácal bankový sektor.

Napriek tomu sa aj v dnešnej dobe nájdu spoločnosti, ktorým sa náramne darí. Online obchod Amazon a streamovacia služba Netflix vystúpili na nové maximá, keď ťažia z toho, že ľudia museli zostať doma a majú enormný záujem o ich služby. Index Dow Jones si pripísal 0,14 percenta na 23 537 bodov, širší index S&P 500 pridal 0,58 percenta na 2 799 bodov a index technologického trhu Nasdaq Composite až 1,79 percenta na 8 532 bodov. Európske akcie sa stabilizovali po stredajšom poklese a pripísali si mierne zisky. Podporili ich nádeje na zlepšenie situácie v Taliansku a Španielsku, kde denne klesá počet obetí nákazy, rovnako ako signály, že viaceré európske krajiny pripravujú postupné zmierňovanie reštriktívnych opatrení a reštart ekonomiky. Paneurópsky index STOXX Europe 600 stúpol o 0,58 percenta na 324 bodov, britský FTSE 100 vzrástol o 0,55 percenta a nemecký DAX sa zvýšil o 0,21 percenta.

Dlhopisové trhy 

Negatívny vývoj na americkom trhu práce spustil ďalší prepad americkej výnosovej krivky, keď sa investori obávajú, že dopad koronavírusu bude na ekonomiku ešte citeľnejší, ako sa pôvodne očakávalo. Americký 10-ročný výnos poklesol o tri bázické body na 0,6 percenta. Vývoj spoza Atlantiku nasledovali aj európske výnosy a nemecký vládny papier s 10-ročnou splatnosťou sa s výnosom priblížil až k – 0,5 percentu. Napätie na európskom dlhopisovom trhu bolo cítiť aj prostredníctvom rozšírených rizikových prirážok dlhopisov periférie eurozóny.

Komoditné trhy

Pod tlakom dolára strácalo druhý deň v rade zlato, ktoré sa aj napriek tomu naďalej drží v blízkosti sedemročného maxima nad 1 700 dolármi. Zmiešané obchodovanie predviedla ropa, ktorú neuspokojilo ani rekordné zníženie produkcie komodity vo svete, keď ju nie je komu predávať, keďže dopyt po nej sa utlmil kvôli dopadom koronavírusu ešte viac. Americká ľahká ropa WTI stratila 1,3 percenta a pohybovala sa v okolí 18-ročného minima pod 20-dolárovou hranicou. Ropa brent dokázala zmazať časť predchádzajúcich strát, keď pridala 1,7 percenta na 28 dolárov za barel.

Devízové trhy

Americký dolár sa voči konkurencii vyšplhal na týždňové maximum, keď ho investori po slabých dátach z americkej ekonomiky dopytovali ako bezpečné aktívum. Výrazne voči nemu strácalo euro, ktoré pokleslo na 108 dolárových centov, k čomu prispela utlmujúca sa marcová inflácia v Nemecku, ako aj februárový medzimesačný pokles priemyselnej produkcie v eurozóne. To bolo ešte len v čase, kedy väčšina krajín v Európe ešte len uvažovala o zavedení opatrení, ktoré mali zabrániť šíreniu nákazy.

Dôležité ekonomické správy:

 • Dnes ráno boli zverejnené čísla HDP z Číny za prvý kvartál. Ekonomika v dôsledku koronavírusu a reštriktívnych opatrení na zastavenie jeho šírenia klesla o 6,8 percenta na medziročnej báze. Ide o prvý pokles minimálne od roku 1992, odkedy sú dáta zverejňované. Konsenzus trhu hovoril o poklese na úrovni 6,5 percenta. Na medzikvartálnej báze klesla ekonomika o 9,8 percenta. Investičná aktivita za prvý kvartál klesla na medziročnej báze o 16,1 percenta, čo bolo slabšie číslo ako čakal trh. Priemyselná produkcia však padla len o 8,4 percenta, hoci konsenzus čakal až 10-percentný pokles. Maloobchodné tržby klesli o 19,0 percenta, pri očakávaní pádu o 12 percent, keď sa síce reštrikcie uvoľňujú a obchodné domy sú otvorené, no domácnosti sú opatrné pri ich návštevách a míňaní.
 • Zo Spojených štátov dorazili pravidelné týždňové dáta nových a pokračujúcich žiadostí o podporu v nezamestnanosti. Za týždeň končiaci sa 11. aprílom vyplnilo nové žiadosti o podporu 5,25 milióna Američanov, čím celkové straty pracovných miest od prepuknutia pandémie koronavírusu presiahli už 22 miliónov. V priebehu mesiaca tak bola vymazaná celá tvorba pracovných miest za vyše dekádu od poslednej krízy.
 • Zo Spojených štátov dorazili aj ďalšie čísla, ktoré reflektujú vypnutú ekonomiku. Začatá výstavba domov v marci klesla medzimesačne o 22,3 percenta. Okrem toho aprílový prieskum Philly Fed Business Outlook klesol na - 56,6 bodu z marcových 12,7 bodu.
 • Na úrovni eurozóny bola zverejnená priemyselná produkcia za február, ktorá klesla medziročne o 1,9 percenta. Až v marcových číslach sa prejaví koronakríza v plnej magnitúde.
 • Včera mal zaujímavé interview vo Finacial Times francúzsky prezident Emmanuele Macron, v ktorom zdôrazňoval dôležitosť spoločného fondu obnovy EÚ a obhajoval spoločné eurobondy a teda mutualizáciu dlhov. Povedal, že stojíme v momente pravdy, kde sa ukáže, či je EÚ politický projekt alebo len trhový (ekonomický). Marcon si myslí, že je politickým, a preto sú potrebné veľké finančné transfery a solidarita. Je to jediná cesta ako EÚ vydrží, inak narastie euroskepticizmus. Ide o ďalší tlak na Nemecko a severné krídlo EÚ na to, aby zafinancovalo slabú perifériu eurozóny, kde v podstate patrí aj Francúzsko.

Kľúčové očakávané udalosti:

 • Dnes očakávame zverejnenie prvého rýchleho odhadu rastu spotrebiteľských cien v eurozóne za marec. V dôsledku koronakrízy očakáva spomalenie tempa ich medziročného rastu na 0,7-0,8 percenta z februárových 1,2 percenta.
 • Zo Spojených štátov dorazí index predstihových indikátorov- Leading index, ktorý by mal naznačiť príchod hlbokej recesie.

Zaujalo nás:

Chodením po záhrade proti koronavírusu

Britský vojnový veterán Tom Moore sa rozhodol vo svojich 99 rokoch, že nebude len sedieť doma a bezmocne sledovať rýchly rozvoj epidémie koronavírusu vo Veľkej Británii. Rozhodol sa, že vyberie peniaze pre britských zdravotníkov tým, že urobí 100 „kolečiek“ po svojej záhrade. Skôr ako svoju misiu splnil, mu darcovia z celej krajiny poslali 13 miliónov libier.

Prečítajte si: 

S fiškálnymi stimulmi na Slovensku musíme pridať

https://www.jet.sk/news/view/s-fiskalnymi-stimulmi-na-slovensku-musime-pridat

Slovníček pojmov

Bázický bod (bps)
100 bázických bodov = 1,00 %; najčastejšie sa používa pri zmenách úrokových sadzieb; skratka bps (anglicky basis points)
Book value účtovná hodnota
hodnota spoločnosti pripadajúca akcionárom; Book value = Aktíva – Záväzky spoločnosti
BRICS
skratka pre spoločenstvo piatich najväčších rozvojových krajín: Brazília, Rusko, India, Čína, Juhoafrická republika
CAGR priemerná ročná miera rastu
za určité obdobie (napr. CAGR 2001- 2009) (anglicky: Compound Annual Growth Rate)
CAPEX investičné výdavky
obvykle na nadobudnutie dlhodobého majetku (stroje, nehnuteľnosti) (anglicky: CAPital EXpenditures)
Continuiing Claims
pokračujúce žiadosti o podporu v nezamestnanosti
CPI
index spotrebiteľských cien (anglicky: Consumer Price Index)
ECB
Európska centrálna banka (anglicky European Central Bank)
FED
americká centrálna banka (anglicky: Federal Reserve System)
GDP
– hrubý domáci produkt - HDP (anglicky: Gross Domestic Product)
Industrial Production
priemyselná výroba
Initial Jobless Claims
nové žiadosti o podporu v nezamestnanosti
m/m
medzimesačná zmena (anglicky: month on month)
MMF
Medzinárodný menový fond (anglicky: International Monetary Fund)
New Home Sales
predaje nových domov
Non-farm payrols
tvorba pracovných miest mimo poľnohospodárskeho sektora v USA
OPEC
Organizácia krajín exportujúcich ropu (anglicky: Organization of Petroleum Exporting Countries)
PMI
– Index nákupných manažérov, Manufacutring – vo výrobe, Services – v službách [taktiež ako non-manufacturing] (anglicky: Purchasing Managers Index)
q/q
medzikvartálna zmena (anglicky: quarter on quarter)
UoM Confidence
– index spotrebiteľskej nálady od University of Michigan
w/w
medzitýždenná zmena (anglicky: week on week)
ytd
obdobie počnúc 1. januárom tohto roka až po dnešný deň (anglicky: year to date)

Disclaimer

Sme zodpovedná firma a myslíme si, že každý z nás by mal prispieť k tomu, aby sme sa s hrozbou korona vírusu vyrovnali čím skôr. Preto naši zamestnanci až do odvolania pracujú z domu, čím plne rešpektujeme odporúčania štátnych orgánov. Z tohto dôvodu Vám budeme dočasne posielať Ranný prehľad trhov v takejto zjednodušenej podobe, ktorá Vám však naďalej prinesie všetky potrebné informácie z diania na svetových trhoch. Ďakujeme za porozumenie.

Tento dokument pripravila J&T BANKA, a. s., pobočka zahraničnej banky, a môže byť reprodukovaný len s jej predchádzajúcim písomným súhlasom, pričom akýkoľvek neoprávnený zásah sa zakazuje. Dokument podlieha ochrane podľa zákona č. 185/2015 Z. z. Autorský zákon v znení neskorších predpisov. Vzhľadom na informatívny charakter informácií v tomto dokumente, tieto nie sú právne záväzné a J&T BANKA, a. s., pobočka zahraničnej banky za ne nezodpovedá a neoveruje ich. Okrem informácií môže tento dokument obsahovať alebo obsahuje názory autorov, ktoré sa nemusia nevyhnutne zhodovať s názormi J&T BANKY, a. s., pobočky zahraničnej banky. Informácie a názory obsiahnuté v tomto dokumente boli získané zo zdrojov, ktoré boli považované za spoľahlivé, ale J&T BANKA, a. s., pobočka zahraničnej banky, neručí za ich správnosť a úplnosť. J&T BANKA, a. s., pobočka zahraničnej banky, nezodpovedá za prípadné škody alebo iné ujmy, ktoré môžu vzniknúť klientom alebo tretím osobám, ak sa rozhodnú využiť informácie obsiahnuté v tomto dokumente.

Tento dokument nemôže byť považovaný za náhradu poskytovania individuálneho investičného poradenstva. Investori musia uskutočňovať vlastné posúdenie vhodnosti a primeranosti investície do akéhokoľvek v tomto dokumente uvedeného finančného nástroja, založené na jeho podstate a rizikách spojených s príslušným finančným nástrojom, ich vlastnej investičnej stratégii a ich osobných pomeroch a finančnej situácii. Tento dokument ani akákoľvek jeho časť nie je investičným odporúčaním alebo priamym osobným odporúčaním; tento dokument ani akákoľvek jeho časť nie je návrhom, odporučením ani podkladom na uzavretie akejkoľvek zmluvy alebo dojednanie záväzku akéhokoľvek druhu, ani sa naň nemožno spoliehať v súvislosti s uzavretím akejkoľvek zmluvy alebo dojednaním akéhokoľvek záväzku a nemá za cieľ pôsobiť ako presviedčanie alebo odporúčanie na uzavretie akejkoľvek zmluvy alebo dojednanie záväzku akéhokoľvek druhu. Upozorňujeme, že s investíciou do finančných nástrojov sú spojené riziká, ktoré závisia od zvolenej investičnej stratégie. Rovnako aj s niektorými klasickými bankovými produktmi sa spája určité riziko. Typicky môže ísť o vkladové produkty, pri ktorých je výnos odvodený od hodnoty podkladového aktíva – finančného nástroja. Upozorňujeme Vás na riziká pri niektorých produktoch alebo finančných nástrojoch. Pre bližšie informácie sa prosím informujte na stránke banky https://www.jtbanka.sk/uzitocne-informacie/disclaimer/ alebo nás kontaktujte. Dôrazne upozorňujeme investorov, aby kontaktovali svojich vlastných investičných poradcov za účelom poskytnutia potrebných upozornení, vysvetlení a individuálneho investičného poradenstva.

Tento dokument slúži len na informačné účely a (i) nepredstavuje žiadnu ponuku na predaj alebo upísanie alebo výzvu na podávanie návrhov na kúpu alebo upísanie akýchkoľvek finančných nástrojov alebo cenných papierov (ii) nie je akoukoľvek ich propagáciou. Investičné možnosti uvádzané v tomto dokumente nemusia byť vhodné a primerané pre určitých konkrétnych investorov, a to v závislosti na ich špecifických investičných cieľoch a časovom horizonte investície alebo v súvislosti s ich celkovou finančnou situáciou. Investície do finančných nástrojov sú spojené s rizikom a hodnota investície a výnos z nej plynúci môže rásť alebo klesať, a to aj v dôsledku menových výkyvov. Výkonnosť v minulosti nie je spoľahlivým ukazovateľom pre budúce výkonnosti. Akékoľvek predpovede o výkonnosti v budúcnosti nie sú spoľahlivým ukazovateľom výkonnosti v budúcnosti. Na tento dokument sa nemožno spoliehať ako na vysvetlenie všetkých rizík spojených s investovaním do finančných nástrojov, nástrojov peňažného trhu, investičných nástrojov alebo cenných papierov tu uvedených. V prípade akýchkoľvek otázok alebo pochybností nás prosím kontaktujte.

Zdroj dát v tomto dokumente je Bloomberg L.P., pokiaľ nie je uvedené inak.