Patrik Hudec
 • Patrik Hudec
 • analytik
 • +421 904 744 519
 • hudec@jtbanka.sk
Stanislav Pánis
 • Stanislav Pánis
 • analytik
 • +421 911 821 577
 • panis@jtbanka.sk
 • Wall Street zaknihovala v piatok dvojpercentné straty, keď veľa veľkých investorov muselo robiť deleveraging a znižovanie expozície po tom, ako pokračuje divoké obchodovanie s akciami malých prevažne neperspektívnych firiem ako GameStop, ktoré majú vysoký podiel shortov (stávok obchodníkov na pokles s požičanými akciami) a ktoré s veľkou vášňou kupujú (polo) amatérski retailoví obchodníci. Spôsobuje to masívny short squeeze, teda nútené zatváranie stávok na pokles, ktoré následne vystreľuje akcie prudko nahor, čo zraňuje mnohé hedge-fondy.
 • Rastie pravdepodobnosť, že na technologické firmy bude zavedená globálna digitálna daň, povedal nemecký minister financií Olaf Scholz.

Správy z finančných trhov

Akciové trhy

Nervózne obchodovanie na zámorských akciových trhoch sa nieslo v znamení vyberania ziskov a Wall Street tak dokonala najhorší týždeň od októbra. Investorov znepokojili správy o nízkej účinnosti vakcíny proti koronavírusu od americkej spoločnosti Johnson & Johnson. Výkyvy spôsobuje aj stret medzi retailovými investormi a hedgeovými fondami pri vysoko špekulatívnych obchodoch spoločnosti GameStop, či AMC. Investori sa obávajú spustenia väčšej korekcie na trhu a tak sa sťahujú z pozícií na krytie prípadných strát. Index Dow Jones stratil 2,03 percenta na 29 982 bodov, širší index S&P 500 poklesol o 1,93 percenta na 3 714 bodov a technologický Nasdaq oslabil o rovné dve percentá na 13 070 bodov. Výpredajom sa nevyhla ani Európa, kde rastie frustrácia z nedostatku vakcín proti COVID-u 19 a pomalého tempa očkovania. Paneurópsky index STOXX Europe 600 sa znížil o 1,87 percenta na 395,85 bodov, britský FTSE 100 klesol o 1,82 percenta na 6 407 bodov a nemecký Dax uzavrel so stratou 1,71 percenta na 13 432 bodoch.

Dlhopisové trhy

I napriek negatívnemu vývoju na trhoch, hlavne v prípade akcií, sa štátne dlhopisy skôr predávali a výnosové krivky tak mierne klesali na oboch brehoch Atlantiku, čo potvrdzovalo, že sa množstvo hráčov stiahlo do hotovosti.

Komoditné trhy

Akciová nervozita pomohla vyniesť cenu zlata na 1 850 dolárov. Mierne straty zaznamenala ropa, keď kartel OPEC navýšil svoju produkciu v januári siedmy mesiac za sebou na 22,5 milióna barelov denne, aj keď deklaruje obmedzenie vlastnej produkcie pre tento rok v snahe podporiť ceny.

Devízové trhy

Na devízových trhoch bez výrazných nových impulzov posilňoval americký dolár, ku ktorému sa vracajú investori v časoch neistoty. O desatinku percenta voči doláru posilnilo euro, k čomu dopomohol pozitívny vývoj európskych ekonomík v závere minulého roka.

Dôležité ekonomické správy

 • Prvý rýchly odhad rastu HDP z Nemecka za štvrtý kvartál 2020 hovorí o 0,1-percentnom medzikvartálnom raste (vs. konsenzus 0,0 percenta) po 8,5-percentnej dynamike v treťom kvartáli. Medziročný pokles dosiahol 3,9 percenta (vs. konsenzus 4,0 percenta) po 4,0-percentnej kontrakcii v treťom štvrťroku.
 • V piatok boli v Nemecku zverejnené aj januárové dáta z trhu práce, kde počet nezamestnaných klesol o 41-tisíc, pričom miera nezamestnanosti ostala nezmenená na úrovni 6,0 percenta, pričom harmonizovaná miera dokonca (ešte decembrové číslo) dosahuje 4,6 percenta. Silná podpora pracovných miest v Nemecku drží nezamestnanosť na pomerne nízkych úrovniach aj počas druhej vlny koronavírusu.
 • Tempo rastu menovej zásoby M3 v eurozóne dosiahlo v decembri 12,3 percenta na medziročnej báze a je najrýchlejšie od januára 2008. Úvery domácnostiam rastú konštantným 3,1-percentným medziročným tempom, pričom úvery podnikom 7,0-percentnou medziročnou dynamikou, čo by malo v nasledujúcich mesiacoch pomôcť obnove ekonomiky eurozóny.
 • V piatok dorazilo viacero dát zo Spojených štátov. Tempo rastu inflácie podľa PCE za december na medziročnej báze zrýchlilo na 1,3 percenta z novembrových 1,1 percenta pričom jadrový ukazovateľ PCE zrýchlil tempo rastu na 1,5 percenta z novembrových 1,4 percenta. Pozitívnym z hľadiska ekonomickej obnovy bol fakt, že osobné príjmy v decembri rástli 0,6-percentným medziročným tempom a osobné výdaje klesli o 0,2 percenta na medzimesačnej báze po 0,7-percentnom poklese v novembri. Prieskum aktivity Chicago PMI v januári narástol na 63,8 bodu z decembrových 58,7 bodu a je najvyššie od leta 2018. Výrobný sektor v Spojených štátov vykazuje vysoké postkoronové úrovne, keď sa ho ďalšia vlna pandémie v podstate netýka. Okrem toho bola v USA zverejnená aj finálna januárová úroveň spotrebiteľskej dôvery podľa Michiganskej univerzity, ktorá dosiahla 79,0 bodu čo je oproti decembru (80,7 bodu) určité zhoršenie. A napokon nedokončené predaje domov v decembri v USA rástli na medziročnej báze o 21,4 percenta pri rekordne nízkych hypotekárnych úrokových sadzbách.
 • Nemecký minister financií Olaf Scholz vyhlásil po telefonáte s novou americkou ministerkou financií, že do konca leta by sa mohla zrodiť na pôde OECD dohoda na globálnej digitálnej dani pre technologické giganty. Predchádzajúci americký establishment pod vedením prezidenta Donalda Trumpa vystupoval dlho proti takýmto daniam, no nový viac ľavicovo orientovaný prezident Joe Biden a jeho tím sa prikláňajú k takejto dani.

Kľúčové očakávané udalosti

 • Už ráno boli zverejnené dáta súkromného prieskumu nálady v čínskom výrobnom sektore- Caixin PMI výroby klesol v januári na 51,5 bodu z decembrových 53,0 bodu, čo predstavuje najpomalšie tempo expanzie od leta 2020. Teda aj aktivita v čínskom výrobnom sektore sa začína zhoršovať po tom, ako Európa a sčasti aj Spojené štáty zaznamenávajú rastúce protivetry obnovy v súvislosti s koronavírusom.
 • Ráno boli zverejnené aj nemecké maloobchodné tržby za december, ktoré spomalili tempom rastu na medziročnej báze na 1,5 percenta z 5,0 percenta v novembri, čo bolo negatívne prekvapenie, keď konsenzus hovoril o 5,0-percentnej dynamike rastu. Na medzimesačnej báze klesli tržby o 9,6 percenta, pričom konsenzus čakal pokles o 2,6 percenta. Neistota okolo koronavírusu, predlžovanie lockdownov pri skepse ohľadne rýchlej vakcinácii znamená, že nemecké domácnosti spomaľujú tempo míňania.
 • Dnes budú naprieč Európou zverejnené finálne čísla PMI výroby za január, ktorá sa síce udržala nad 50-bodmi, teda v pásme expanzie, no predsa ide o zhoršenie nálady oproti decembru v dôsledku neutíchajúcich pomerne vysokých prírastkov infikovaných. Okrem toho bude zverejnená aj miera nezamestnanosti za eurozónu ako celok za mesiac december.
 • Zo Spojených štátov takisto dorazia finálne čísla PMI výroby za január ako aj podobný prieskum ISM výrobného sektora za rovnaký mesiac, kde sa očakáva udržanie decembrovej vysokej aktivity.

Zaujalo nás

Wall Street je prepchatá akvizičnými stopármi

Americký akciový trh v posledných mesiacoch zaplavujú akcie firiem, ktoré vnikli len preto, aby vyhľadávali akvizičné príležitosti. Jedná sa o spoločnosti, ktoré sa označujú skratkou SPAC (special-purpose acquisition companies) vyhľadávajúce predovšetkým start-upy v odvetví vyspelých technológií. Časť expertov sa domnieva, že by sa mohli stať novým zdrojom špekulatívnej bubliny na trhu. Len za minulý rok im investori zverili do rúk rekordných 82 miliárd dolárov, napriek tomu, že ani nevedia do čoho budú vlastne investovať.

 

Slovníček pojmov

Bázický bod (bps)
100 bázických bodov = 1,00 %; najčastejšie sa používa pri zmenách úrokových sadzieb; skratka bps (anglicky basis points)
Book value účtovná hodnota
hodnota spoločnosti pripadajúca akcionárom; Book value = Aktíva – Záväzky spoločnosti
BRICS
skratka pre spoločenstvo piatich najväčších rozvojových krajín: Brazília, Rusko, India, Čína, Juhoafrická republika
CAGR priemerná ročná miera rastu
za určité obdobie (napr. CAGR 2001- 2009) (anglicky: Compound Annual Growth Rate)
CAPEX investičné výdavky
obvykle na nadobudnutie dlhodobého majetku (stroje, nehnuteľnosti) (anglicky: CAPital EXpenditures)
Continuiing Claims
pokračujúce žiadosti o podporu v nezamestnanosti
CPI
index spotrebiteľských cien (anglicky: Consumer Price Index)
ECB
Európska centrálna banka (anglicky European Central Bank)
FED
americká centrálna banka (anglicky: Federal Reserve System)
GDP
– hrubý domáci produkt - HDP (anglicky: Gross Domestic Product)
Industrial Production
priemyselná výroba
Initial Jobless Claims
nové žiadosti o podporu v nezamestnanosti
m/m
medzimesačná zmena (anglicky: month on month)
MMF
Medzinárodný menový fond (anglicky: International Monetary Fund)
New Home Sales
predaje nových domov
Non-farm payrols
tvorba pracovných miest mimo poľnohospodárskeho sektora v USA
OPEC
Organizácia krajín exportujúcich ropu (anglicky: Organization of Petroleum Exporting Countries)
PMI
– Index nákupných manažérov, Manufacutring – vo výrobe, Services – v službách [taktiež ako non-manufacturing] (anglicky: Purchasing Managers Index)
q/q
medzikvartálna zmena (anglicky: quarter on quarter)
UoM Confidence
– index spotrebiteľskej nálady od University of Michigan
w/w
medzitýždenná zmena (anglicky: week on week)
ytd
obdobie počnúc 1. januárom tohto roka až po dnešný deň (anglicky: year to date)

Disclaimer

Sme zodpovedná firma a myslíme si, že každý z nás by mal prispieť k tomu, aby sme sa s hrozbou koronavírusu vyrovnali čím skôr. Preto naši zamestnanci až do odvolania pracujú z domu, čím plne rešpektujeme odporúčania štátnych orgánov. Z tohto dôvodu Vám budeme dočasne posielať Ranný prehľad trhov v takejto zjednodušenej podobe, ktorá Vám však naďalej prinesie všetky potrebné informácie z diania na svetových trhoch. Ďakujeme za porozumenie.

Tento dokument pripravila J&T BANKA, a. s., pobočka zahraničnej banky, a môže byť reprodukovaný len s jej predchádzajúcim písomným súhlasom, pričom akýkoľvek neoprávnený zásah sa zakazuje. Dokument podlieha ochrane podľa zákona č. 185/2015 Z. z. Autorský zákon v znení neskorších predpisov. Vzhľadom na informatívny charakter informácií v tomto dokumente, tieto nie sú právne záväzné a J&T BANKA, a. s., pobočka zahraničnej banky za ne nezodpovedá a neoveruje ich. Okrem informácií môže tento dokument obsahovať alebo obsahuje názory autorov, ktoré sa nemusia nevyhnutne zhodovať s názormi J&T BANKY, a. s., pobočky zahraničnej banky. Informácie a názory obsiahnuté v tomto dokumente boli získané zo zdrojov, ktoré boli považované za spoľahlivé, ale J&T BANKA, a. s., pobočka zahraničnej banky, neručí za ich správnosť a úplnosť. J&T BANKA, a. s., pobočka zahraničnej banky, nezodpovedá za prípadné škody alebo iné ujmy, ktoré môžu vzniknúť klientom alebo tretím osobám, ak sa rozhodnú využiť informácie obsiahnuté v tomto dokumente.

Tento dokument nemôže byť považovaný za náhradu poskytovania individuálneho investičného poradenstva. Investori musia uskutočňovať vlastné posúdenie vhodnosti a primeranosti investície do akéhokoľvek v tomto dokumente uvedeného finančného nástroja, založené na jeho podstate a rizikách spojených s príslušným finančným nástrojom, ich vlastnej investičnej stratégii a ich osobných pomeroch a finančnej situácii. Tento dokument ani akákoľvek jeho časť nie je investičným odporúčaním alebo priamym osobným odporúčaním; tento dokument ani akákoľvek jeho časť nie je návrhom, odporučením ani podkladom na uzavretie akejkoľvek zmluvy alebo dojednanie záväzku akéhokoľvek druhu, ani sa naň nemožno spoliehať v súvislosti s uzavretím akejkoľvek zmluvy alebo dojednaním akéhokoľvek záväzku a nemá za cieľ pôsobiť ako presviedčanie alebo odporúčanie na uzavretie akejkoľvek zmluvy alebo dojednanie záväzku akéhokoľvek druhu. Upozorňujeme, že s investíciou do finančných nástrojov sú spojené riziká, ktoré závisia od zvolenej investičnej stratégie. Rovnako aj s niektorými klasickými bankovými produktmi sa spája určité riziko. Typicky môže ísť o vkladové produkty, pri ktorých je výnos odvodený od hodnoty podkladového aktíva – finančného nástroja. Upozorňujeme Vás na riziká pri niektorých produktoch alebo finančných nástrojoch. Pre bližšie informácie sa prosím informujte na stránke banky https://www.jtbanka.sk/uzitocne-informacie/disclaimer/ alebo nás kontaktujte. Dôrazne upozorňujeme investorov, aby kontaktovali svojich vlastných investičných poradcov za účelom poskytnutia potrebných upozornení, vysvetlení a individuálneho investičného poradenstva.

Tento dokument slúži len na informačné účely a (i) nepredstavuje žiadnu ponuku na predaj alebo upísanie alebo výzvu na podávanie návrhov na kúpu alebo upísanie akýchkoľvek finančných nástrojov alebo cenných papierov (ii) nie je akoukoľvek ich propagáciou. Investičné možnosti uvádzané v tomto dokumente nemusia byť vhodné a primerané pre určitých konkrétnych investorov, a to v závislosti na ich špecifických investičných cieľoch a časovom horizonte investície alebo v súvislosti s ich celkovou finančnou situáciou. Investície do finančných nástrojov sú spojené s rizikom a hodnota investície a výnos z nej plynúci môže rásť alebo klesať, a to aj v dôsledku menových výkyvov. Výkonnosť v minulosti nie je spoľahlivým ukazovateľom pre budúce výkonnosti. Akékoľvek predpovede o výkonnosti v budúcnosti nie sú spoľahlivým ukazovateľom výkonnosti v budúcnosti. Na tento dokument sa nemožno spoliehať ako na vysvetlenie všetkých rizík spojených s investovaním do finančných nástrojov, nástrojov peňažného trhu, investičných nástrojov alebo cenných papierov tu uvedených. V prípade akýchkoľvek otázok alebo pochybností nás prosím kontaktujte.

Zdroj dát v tomto dokumente je Bloomberg L.P., pokiaľ nie je uvedené inak.