Lotériu Mega Millions spustili v roku 1996 a hrá sa v 44 štátoch USA, vo Washingtone DC a na Amerických Panenských ostrovoch. Víťazný tiket bol podaný v Južnej Karolíne a tá patrí medzi osem štátov, v ktorých môže výherca ostať v anonymite, ak si to želá. Preto nezverejnili žiadne podrobnosti o bližšej lokalite. V rôznych štátoch je tiež rôzna lehota na prihlásenie sa k výhre – od 180 dní po jeden rok.

V Mega Millions treba uhádnuť 5 základných čísel a jedno dodatkové, tzv. Mega Ball. Vyžrebované boli čísla 5, 28, 62, 65, 70 a dodatkové číslo 5. Šanca na ich uhádnutie bola 1 ku 302 miliónom. Práve pre nízku šancu na hlavnú výhru sa v lotérii kumuloval jackpot už od júla. Ak by v stredu nepadol, pri ďalšom žrebovaní by už dosiahol 2 miliardy.

V USA to vyvolalo tipovaciu horúčku. Na mnohých miestach stáli ľudia v dlhých radoch, aby skúsili šťastie. Na Floride sa napríklad v istých okamihoch predávali tikety rýchlosťou 550 za sekundu. V Kalifornii to bolo 200 tiketov za sekundu.

Naraz alebo v splátkach

Výherca má teraz dve možnosti. Môže si nechať vyplatiť výhru naraz – v tom prípade ale dostane „iba“ 904 miliónov dolárov. Druhá možnosť je nechať si ju vyplatiť v 30 splátkach za 30 rokov. Každý rok dostane jednu splátku a celková suma bude nominálne vyššia. Zaujímavé je, že na začiatku sú splátky nižšie – aby sa výherca naučil hospodáriť s toľkými peniazmi a nerozhádzal ich okamžite na zbytočnosti. Každý rok sa potom splátka zvyšuje o 5 percent. Najvyššiu splátku tak dostane výherca ako poslednú.

Odborníci radia zvážiť veľa možností pred tým, ako sa človek rozhodne. Veľa zaváži aj to, kde žije, ako chce investovať a ako sa zmenia federálne dane. Tí, ktorí si myslia, že sadzba dane sa zníži, by si mali vybrať splátky. Rovnako aj tí, ktorí sa boja, že by zle investovali a o peniaze by prišli. Ak však človek na začiatku dobre investuje, môže mať po 30 rokoch z pôvodných 904 miliónov aj viac peňazí, ako je celková výhra 1,6 miliardy.

Doterajšie rekordy

Mega Millions teraz rekordným jackpotom prekonali konkurenčnú lotériu Powerball. V nej v roku 2016 padla hlavná výhra 13. januára 2016 a rozdelili si ju tikety z Kalifornie, Floridy a Tennessee.

Rekordné výhry v Európe sa k týmto americkým nepribližujú ani zďaleka – na druhej strane však na rozdiel od USA väčšinou nepodliehajú zdaneniu. V Európe drží rekord lotéria EuroMillions s jackpotom obmedzeným na maximálnu výšku 190 miliónov eur. Táto suma padla trikrát – v auguste 2012 v Británii, v októbri 2014 v Portugalsku a v októbri 2017 v Španielsku.