Francis Bacon namaľoval obraz Štúdia červeného pápeža, druhá verzia v roku 1971. Ako už názov naznačuje, je to druhá verzia staršieho obrazu z roku 1962. Bacon chcel pôvodný obraz predviesť na veľkej výstave, ktorú chystal v Paríži. Majiteľ diela to však odmietol, preto sa Bacon rozhodol namaľovať obraz znovu.

Dielo spája dve veľké Baconove múzy – jeho milenca Georgea Dyera a pápeža Innocenta X. Bacon sa narodil v Írsku a Velázquezov portrét pápeža zo 17. storočia v ňom zanechal hlboký dojem už v detstve. Motívy z neho sa potom objavovali aj na jeho obrazoch. Dyera, mladého výtržníka z East Endu, spoznal v krčme v Soho v roku 1963 a mal s ním búrlivý vzťah. Na tomto obraze je pápež, ale jeho odraz v zrkadle má tvár práve Dyera. S dielom sa však spája aj tragický príbeh. Bacon zobral Dyera v októbri 1971 so sebou do Paríža, ale pre veľké prípravy nemal naňho čas. Dva dni pred otvorením výstavy sa Dyer predávkoval a našli ho mŕtveho v hotelovej kúpeľni. Bacon si potom vyčítal, že ak by sa mu viac venoval, nestalo by sa to.

Po výstave v Paríži sa Štúdia červeného pápeža, druhá verzia objavila ešte v Düsseldorfe v roku 1972. Odvtedy dielo na verejnosti nebolo. Kúpil ho súkromný majiteľ, ktorý ho ani raz nezapožičal na vystavenie. Po 45 rokoch sa objaví na verejnosti 6. októbra v aukčnej sieni Christie’s v Londýne.

Očakáva sa, že obraz by sa mohol vydražiť za sumu okolo 60 miliónov libier. Spolu so všetkými poplatkami by tak konečná cena bola 67 miliónov. Doterajší európsky rekord ceny umeleckého diela predaného na aukcii je platný od roku 2010. Vtedy sa bronzová plastika Kráčajúci muž od Alberta Giacomettiho predala za 58 miliónov libier – spolu s poplatkami to bolo 65 miliónov.

/data/MediaLibrary/articles/12253/francis-bacon.jpg

Svetové rekordy

Mimo Európy padajú za umelecké diela ešte omnoho vyššie sumy. Vôbec najdrahším vydraženým obrazom na svete sú Ženy z Alžírska od Pabla Picassa. Toto dielo z roku 1955 sa vydražilo v máji 2015 v New Yorku za takmer 180 miliónov dolárov.

Aj v prípade Francisa Bacona, ktorý zomrel v roku 1992, sa už predali drahšie diela, ale mimo Európy. Najdrahší je jeho triptych Tri štúdie Luciana Freuda, ktorý v roku 2013 vydražili v New Yorku za viac ako 142 miliónov dolárov.

Ešte vyššie sumy dosahujú umelecké diela pri súkromných predajoch, ktoré sa dohadujú mimo aukčných siení. V tomto prípade vedie Willem de Kooning a jeho obraz Výmena z roku 1955. V septembri 2015 ho kúpil americký investor Kenneth Griffin od Nadácie Davida Geffena za 300 miliónov dolárov. Prekonal tak dielo Kartári, ktoré namaľoval Paul Cézanne a ktoré v roku 2011 kúpil štát Katar za viac ako 250 miliónov dolárov.

Najdrahšie diela vydražené v Európe

  • Alberto Giacometti – Kráčajúci muž – 65 miliónov libier (2010)
  • Peter Paul Rubens – Vraždenie neviniatok – 49,5 mil. libier (2002)
  • Gustav Klimt – Vidiecka záhrada – 47,9 mil. libier (2017)
  • Peter Paul Rubens – Lót a jeho dcéry – 44,8 mil. libier (2016)
  • Pablo Picasso – Sediaca žena – 43,2 mil. libier (2016)