Akciové trhy

Hlavné svetové akciové trhy v minulom týždni rástli, keď sa na ne vrátila konštruktívna atmosféra po predošlom výraznom technickom a aj fundamentálnom výpredaji v reakcii na rast dlhopisových výnosov. Wall Street rástla všetkých päť obchodných dní a zaznamenala najväčší týždenný rast za ostatných päť rokov, keď si index S & P 500 polepšil o 4,3 percenta pri raste bluechipsového indexu Dow Jones o 4,3 percenta a pri raste technologického indexu Nasdaq Composite o 5,3 percenta. Vďaka tomu sa americké akcie dostali od začiatku roka opäť do zisku. Väčšina trhových participantov sa opätovne priklonila k tomu, že robustný ekonomický rast a rast firemných ziskov by mali nateraz zatieniť rast inflácie, ktorý navyše nebude nijako prudký. Európskym trhom sa takisto darilo, keď paneurópsky index Euro Stoxx 50 rástol o 3,0 percenta pri raste nemeckého indexu DAX 30 a britského indexu FTSE 100 zhodne o 2,9 percenta a francúzskeho indexu CAC 40 o 4,0 percenta.

Dlhopisové trhy

Americká výnosová krivka ďalej rástla a dvojročný výnos sa dostal nad úroveň spred pádu Lehman Brothers, keď sa pohybuje tesne pod 2,2 percenta, pričom 10-ročný dosiahol nové štvorročné maximá, keď sa dostal nad 2,9-percentnú hladinu. Stojí za tým dynamický rast americkej a aj svetovej ekonomiky, miera nezamestnanosti na takmer 20-ročných minimách a k tomu fiškálne stimuly Bieleho domu. Trh pritom očakáva ďalší rast inflácie a stále nezacenil ani všetky tri zvýšenia sadzieb Fedom v tomto roku podľa dot-plot grafu.

Komoditné trhy

Zlato zaznamenalo počas prvých štyroch dní v minulom týždni rast, keď mu pomáhalo oslabovanie dolára. Žltému kovu neuškodili ani vyššie ako očakávané inflačné dáta v USA za január, ktoré upevňujú očakávania zvýšenia úrokovej sadzby Fedom. Zlato je totiž všeobecne vnímané ako ochrana proti rastu inflácie. Na konci týždňa zlato mierne pokleslo v reakcii na zastavenie poklesu dolára. Týždeň však drahý kov uzavrel s najvyšším ziskom od apríla 2016, a to o 2,4 percenta na 1 347 amerických dolárov za trójsku uncu. Ropa do minulého týždňa vstúpila len neistými krokmi, keďže obchodníkov zneistil report Medzinárodnej energetickej agentúry síce indikujúci vyšší dopyt v tomto roku, ale zároveň varoval pred prudkým rastom ťažby v USA. V druhej polovici týždňa sa čiernemu zlatu už podarilo rásť, k čomu okrem slabšieho dolára prispel aj nižší ako očakávaný týždenný rast komerčných zásob ropy v USA. Ku koncu týždňa ropu podporil OPEC, ktorý opäť ubezpečoval trh, že obmedzenie ťažby zostáva, k čomu sa pridal ešte rekordný dovoz ropy do Indie v januári. Severomorský benchmark Brent si tak v minulom týždni pripísal 3,3 percenta na 64,8 dolára a americký WTI 4,2 percenta na 61,7amerického dolára za barel.

Devízové trhy

Dolár sa v minulom týždni opäť dostal do defenzívy, keď sa na trhy vrátil optimizmus a nedávna akciová korekcia je nateraz už len minulosťou. Do popredia sa opäť dostali špekulácie o začatí uťahovania monetárnej politiky ECB. V strede týždňa trhmi zatriaslo zverejnenie americkej inflácie v januári, ktorej tempo vzrástlo nad očakávania, zvyšujúc tak pravdepodobnosť zvyšovania úrokovej sadzby Fedom. Dolár si však zisk prekvapivo neudržal a voči spoločnej mene eurozóny naďalej pokračoval v oslabovaní. Na konci týždňa sa doláru časť strát podarilo vymazať a odraziť sa z trojročných miním voči košu hlavných zahraničných mien. Napriek tomu však americká mena zaznamenala najhorší týždeň za posledných deväť mesiacov, keď sa začali objavovať obavy z prehlbujúceho sa schodku bežného účtu platobnej bilancie, rozpočtových deficitov, ako aj strachu, či sa Fedu podarí brzdy uťahovať dostatočne opatrne. Americký dolár tak voči euru zoslabol o 1,24 percenta a končil na 124 dolárových centoch.