Zabudnite na záhradky, rozsiahle pozemky a na desaťizbové nehnuteľnosti. Jedny z najdrahších nehnuteľností pre súkromných kupcov sa nachádzajú na lodi The World, najväčšej súkromnej lodi na svete so 165 rezidenciami. Súkromné zaoceánske plavidlo je určené práve privátnym členom a cestovateľom, ktorí si kúpou niekoľkomiliónovej rezidencie zaobstarávajú aj vstupenku na loď neustále križujúcu svet.

Po svete v luxuse

V prepočte na štvorcový meter ide o jedny z najdrahších realít na svete. Napriek tomu je k dispozícii takmer dvesto apartmánov a palubných rezidencií. Ich majitelia tak tretinu roka môžu stráviť na najvzdialenejších miestach planéty – od Antarktídy až po Afriku.

/data/MediaLibrary/articles/12689/1.jpgzdroj: The World

Pre mnohých ide najmä o lifestyle, ako hovoria predstavitelia The World, a tiež o komfort na oceánoch, najmä keď sa loď aktuálne plaví do New Yorku, aby následne zamierila do Miami na Nový rok a prilákala tak ďalšiu americkú klientelu. Do Spojených štátov sa totiž najbližšie vráti až v roku 2020.

Vlastníctvo sa obmedzuje na tých, ktorí majú najmenej 10 miliónov dolárov aktív. Zároveň musia byť schopní prejsť kontrolou a zaplatiť 900-tisíc dolárov ročne ako ďalšie prevádzkové náklady na údržbu.

Len čo získajú vstup do exkluzívneho klubu, môžu sa plaviť kamkoľvek a napríklad si o polnoci nad arktickým kruhom zahrať golf na palube alebo piť šampanské na Antarktíde.

Exkluzívny klub

Niektorí doterajší obyvatelia lode obdivovali už trikrát Antarktídu či Galapágy, Machu Picchu alebo Vanuatu. Dokonca na lodi trávia až desať mesiacov v roku, pričom biznis riadia cez e-mail alebo konferenčné hovory cez satelitný telefón. Ceny palubných rezidencií sa začínajú na niekoľkých miliónoch a šplhajú sa k pätnástim miliónom za najväčšie apartmány.

/data/MediaLibrary/articles/12689/2.jpgzdroj: The World

To zodpovedá priemernej cene štvorcových stôp luxusných nehnuteľností v Hongkongu, Londýne a v New Yorku a v niektorých prípadoch dokonca prekračuje cenu v Monaku, čo je najdrahší trh na svete.

Približne dvadsať percent obyvateľov vlastní viac ako jednu jednotku, hlavne pre svojich hostí, rodiny a pre priateľov. Nadmerné pozvánky sú však limitované rovnako ako prenájom jednotiek majiteľmi.

„Nevidím to ako investíciu – aj keď si, samozrejme, uchovávam svoju hodnotu,“ hovorí jeden z majiteľov. „Na druhej strane hovorím, je to bezstarostné plavba. A nemusím sa obávať pitia a jazdy.“

/data/MediaLibrary/articles/12689/1x-1-1-.jpgzdroj: The World