V rámci rozvodového vyrovnania dostala matka štyroch Bezosových detí štyri percentá akcií Amazonu. To znamená, že vlastní 19,7 milióna akcií. Ich hodnota od začiatku pandémie stúpa, a tak sa aj hodnota majetku MacKenzie Scott za rok 2020 zvýšila o 23,6 miliardy dolárov. Aktuálne dosahuje 62 miliárd, čo z nej robí 18. najbohatšieho človeka na svete a najbohatšiu ženu vôbec.

MacKenzie Scott je však v prvom rade spisovateľka a filantropka. Tento týždeň napísala príspevok o tom, ako pandémia ničí životy tých Američanov, ktorí sa už predtým trápili. Týka sa to najmä žien, menšín a chudobných. Na druhej strane pandémia významne zvýšila bohatstvo mnohých miliardárov vrátane jej samotnej. Preto za posledné štyri mesiace venovala 4,1 miliardy dolárov pre 384 potravinových bánk a charitatívnych organizácií. Tento dar nie je jej prvý. V júli venovala 1,68 miliardy dolárov 116 neziskovým organizáciám, univerzitám a rôznym komunitným programom.

Cielená pomoc

Vtedy tiež požiadala tím poradcov, aby jej pomohol urýchliť jej priamu pomoc tým, ktorých pandémia finančne zruinovala. Teraz uviedla, že tím jej na základe analýzy dát identifikoval organizácie so silnými lídrami a výsledkami. Zameriavali sa osobitne na oblasti s vysokou chudobou, rasovou diskrimináciou a častým výskytom nedostatku potravín. Jej pomoc je teda presne zacielená tam, kde ju najviac potrebujú. Na začiatku si jej tím vybral 6 490 organizácií, z ktorých sa 822 dostalo do užšieho výberu. Z nich 438 ešte čaká na výsledky detailnejšieho skúmania ich práce, výsledkov a manažmentu. Celkový úhrn pomoci od MacKenzie Scott tak ešte porastie.