Podľa zdrojov blízkych transakcii sa práve známemu producentovi a investorovi podarilo na dražbe londýnskej aukčnej spoločnosti získať známy obraz, za ktorý mal zaplatiť tridsať miliónov dolárov.

Presun investícií

Ide paradoxne o obraz, ktorý už investor pred niekoľkými dekádami vlastnil, až kým ho v roku 1985 nepredal, naznačuje to katalóg spoločnosti Sotheby’s. Posledným známym vlastníkom diela bol hongkonský podnikateľ Joseph Lau, ktorý ho mal kúpiť v roku 2006 za necelé štyri milióny dolárov. Odvtedy obraz výrazne nadobudol na svojej hodnote, s čím do ďalšieho obdobia zrejme počíta aj jeho staronový majiteľ.

V ostatnom období sa D. Geffen zbavoval viacerého svojho majetku. Okrem predaja sídla v Beverly Hills miliardárovi Jeffovi Bezosovi, najbohatšiemu človeku na svete, za 165 miliónov dolárov, mal predať aj iné dlhodobé majetky. Zisky teda najnovšie investoval do umenia, aspoň pri jednom obraze.

Dielo Davida Hockneyho sa považuje za vrchol aktuálnej aukčnej sezóny v Londýne a odborníci hovoria, že bolo zároveň skúškou umeleckého sveta po tom, čo sa Spojené kráľovstvo oficiálne oddelilo od Európskej únie, či v období hrozby vírusu v Číne, ktorá je tretím najväčším trhom s umením.

Vysoké stávky

Počas dvoch týždňov predaja impresionistického, moderného, ​​povojnového a súčasného umenia dosiahli tržby aukčných domov Sotheby’s, Christie’s a Phillips celkovo 400 miliónov libier. Pred rokom podobné aukcie získali o štvrtinu viac.

Vzhľadom na všetko, čo sa tento mesiac deje na svete, sa im darilo fantasticky dobre,“ povedal na margo aukcií Brett Gorvy, spoluzakladateľ galérie Levy Gorvy. A to aj vďaka obchodníkom s umením. Obraz Lemon Bathing Suit od maliara Amoako Boafa, ktorý sa narodil v Ghane, sa predal za 675-tisíc libier, čo je asi štyridsaťkrát viac, než za čo ho majiteľ kupoval rok predtým.

Aukčné domy teraz upriamujú svoju pozornosť na novšie aukcie diel. Ich súčasťou majú byť dve zbierky, ktoré by v máji tohto roka mohli priniesť do aukčného sveta objem približne miliardy dolárov.