Ako sa darí venture kapitálovému trhu vo svete sužovanom koronavírusom?

Šok z pandémie a ochromenie svetových ekonomík, ktoré sa v prvej polovici roku 2020 výrazne prejavili i na venture kapitálovom trhu, podľa všetkého veľmi rýchlo odznieva. Podľa prieskumu Crunchbase sa objem investícií v Európe vlani napokon medziročne znížil iba o 4 percentá. O zmazanie väčšiny jarných strát sa zaslúžil predovšetkým veľmi silný štvrtý kvartál, ktorý ukazuje rastúcu dôveru v budúcnosť. Prevážil tak pohľad na súčasnú krízu ako príležitosť, ktorú môžu dravé technologické firmy využiť na rýchly rast.

Zároveň je zrejmé, že sa zmenila štruktúra investícií a investori si viac vyberajú, kam svoje peniaze vložia. Zatiaľ čo celkový objem investícií sa prakticky nezmenil, znížil sa ich počet. Ubudli rizikovejšie anjelské a pre-seed investície do začínajúcich firiem, ktoré ešte negenerujú služby, a naopak, zvýšil sa počet väčších kapitálových vstupov do stabilnejších startupov v neskorších fázach rozvoja.

/data/MediaLibrary/articles/19156/kesner2.jpg

 

Ako sa darilo jednotlivým regiónom?

Dobre sa darilo strednej a východnej Európe, naďalej pokladanej za atraktívny a doteraz plne neobjavený región z pohľadu západoeurópskych či amerických VC fondov. Podľa reportu Vestbee tam v poslednom štvrťroku 2020 smerovali dve stovky investícií v celkovej výške viac ako 550 miliónov eur. Krajiny CEE zároveň predstavujú skvelé miesto pre tých, ktorí chcú stáť na začiatku budúcich veľkých úspechov. Štúdia britskej spoločnosti NimbleFins vyhodnotila Českú republiku ako deviatu najlepšiu európsku krajinu pre startupy, čo je najlepšie umiestnenie v rámci regiónu strednej a východnej Európy. Ďalej podľa prieskumu CEO Magazine patrí Poľsko a Česká republika do TOP 10 najvhodnejších krajín na svete pre investície v postcovidovej ére. Americký VC investor Tim Draper (DFJ) vidí ideálne načasovanie pre investície v rámci regiónu strednej a východnej Európy.

Hneď tri štáty z regiónu navyše patria medzi desať krajín s najlepšími vývojármi – Česká republika, Maďarsko a Poľsko. Čo sa týka jednotlivých sektorov, najsilnejšie sú miestne technologické firmy v oblasti mobility, fintech, retailu, proptech, marketingu a vzdelávania. Väčšina projektov je postavená na využití nových poznatkov v rámci umelej inteligencie, strojového učenia a pokročilej dátovej analytiky. Najväčšie investície štvrtého kvartálu 2020, konkrétne 150 miliónov eur, získala estónska prepravná aplikácia Bolt.

/data/MediaLibrary/articles/19156/kesner1.jpg

 

Kde vidíte na trhu príležitosti?

Z pohľadu venture kapitálu je najnižšia miera využitia tohto kapitálu v krajinách juhovýchodnej Európy, preto firmy v tomto regióne predstavujú vysoký investičný potenciál. V posledných rokoch sa dostávajú aj do hľadáčika západných fondov, a to nielen vďaka kvalitným technologickým riešeniam, ale aj z dôvodu nižších valuácií v porovnaní so Západom. Na atraktivite regiónu pridáva aj kvalitné technické vzdelanie a nižšie mzdové požiadavky v porovnaní s USA či s anglosaskými krajinami. Plný potenciál mladých technologických firiem v juhovýchodnej Európe sa prejaví v nasledujúcej dekáde, už teraz však treba byť v správnom čase na správnom mieste.

Čo dôležité sa udialo vo fonde J&T Ventures v poslednom štvrťroku vlaňajška?

/data/MediaLibrary/articles/19156/kesner3.jpgVo vzťahu k investorom bol vo štvrtom štvrťroku opäť začatý fundraising, ktorý bol pred rokom na jar dočasne zastavený v dôsledku opatrení na boj proti covidu-19. Začiatkom októbra bola uverejnená výzva k úpisu na stránkach administrátora fondu, spoločnosti AMISTA, investičnej spoločnosti. Toto upisovacie obdobie potrvá do 31. marca, prípadne kratšie, ak dôjde k skoršiemu dosiahnutiu cieľovej sumy.

Ako je na tom fond teraz?

Aktuálne investovalo do fondu 68 investorov a ich celkový kapitálový záväzok predstavuje 794 miliónov korún. Za viac než rok sme investovali do ôsmich technologických firiem prostriedky vo výške 110 miliónov korún, v prípade splnenia biznisových míľnikov sa táto suma zvýši v ďalších investičných tranžiach o 63 miliónov korún. Tento január prebehlo splatenie prvého kapitálového vkladu, na ktorom sa zúčastnili všetci súčasní investori. Niektorí využili aktuálny druhý úpis a zvýšili tak svoju investíciu vo fonde. Aktuálne okrem Českej republiky máme v pokročilej fáze rozrokované zaujímavé investičné príležitosti v Chorvátsku a Slovinsku.

Zatiaľ poslednou investíciou je spoločnosť Born Digital, ktorá vyvinula nástroje na automatizáciu komunikácie so zákazníkmi postavené na umelej inteligencii pre češtinu a slovenčinu, ale aj ďalšie svetové jazyky. Prečítať ste si o nej mohli už vo februárovom čísle novín.

A ako sa darí ďalším startupom vo fonde? Podarilo sa pre ne získať ďalších investorov?

Nové investičné kolo uzavrel český startup Live Penalty, ktorý futbalovým fanúšikom z celého sveta umožňuje vystreliť penaltu z mobilného telefónu na reálneho brankára. Týmto milovníkom futbalu prináša netradičný zážitok, ktorý prepája virtuálny svet s realitou. Do firmy sa rozhodol investovať novovzniknutý investičný fond JARO Capital, za ktorým stojí Beat Games Jaroslav Beck a Čechoameričan Robert Kyncl, obchodný riaditeľ YouTube. Tí si k sebe ako posilu prizvali hongkonského podnikateľa a filantropa Richarda Li, ktorý v roku 1989 založil prvú ázijskú satelitnú televíziu Star TV. Investíciu poskytol aj fond J&T Ventures II, ktorý do Live Penalty vstúpil už na jar spolu s futbalovým reprezentantom Jakubom Janktom.

V rámci seedového investičného kola spoločnosť získala 50 miliónov korún, ktoré pôjdu predovšetkým na rozšírenie vývojárskeho tímu. Cieľom je, aby Live Penalty mohla netradičné zážitky prepájajúce virtuálny svet s realitou ponúkať hráčom odkiaľkoľvek na svete 24 hodín denne.

Čo startup Daytrip? Vlani na cestovanie neboli veľmi vhodné podmienky.

Cestovateľský startup Daytrip napriek dramatickým dosahom pandémie na celý sektor získal ďalší kapitál na svoj rozvoj. K doterajším investorom J&T Ventures a Nation1 sa najnovšie pripája pražský venture fond Pale Fire Capital, za ktorým stojí skúsený investor Jan Barta. Peniaze budú použité na ďalší vývoj produktu a prípravu pozície na nový rast cestovateľského trhu.

Spoločnosti sa v roku 2020 podarilo zvládnuť cash flow i v rekordnom čase refundovať zrušené rezervácie a posilniť tak dôveru zákazníkov. Vďaka tomu má skvelú pozíciu pre opätovný rast cestovania, keď sa život vráti do normálu. Daytrip ponúka svoje služby vo viac než 60 krajinách na piatich kontinentoch, najnovšie sú unikátne poznávacie jazdy s miestnymi vodičmi dostupné v USA. V minulom roku odbavil vyše 100-tisíc cestujúcich pri obrate 400 miliónov korún.

Darí sa však aj ďalším startupom. SprayVision pred koncom roka uzavrel rokovanie o dodaní technológie spoločnosti Plastic Omnium, jednému z najväčších výrobcov nárazníkov so 130 továrňami, začal projekty pre BMW či americkú Teslu. Dodal prvé technológie do USA aj bez možnosti cestovať tam a doriešil vývoj technológie pre transparentné laky. Yieldigo zapracoval na marketingu a ozvali sa mu firmy ako Levi's, Ozon alebo ruská sieť 36.6 Pharmacy veľká ako celý európsky Dr. Max. Neuron soundware využil vlaňajšok na vylepšenie produktov, posilnenie tímu a uzatvoril nové partnerstvá, ktoré už priniesli nových zákazníkov. Všetky startupy vo fonde teda rok 2020 s ohľadom na všetky okolnosti úspešne zvládli.

Upozornenie

Uvedené informácie predstavujú názor J&T BANKY, a.s., ktorý vychádza z aktuálne dostupných informácií v čase jeho zhotovenia k vyššie uvedenému dňu. Uvedené informácie nepredstavujú ponuku, investičné poradenstvo, investičné odporučenie na nákup či predaj akýchkoľvek investičných nástrojov či analýzu investičných príležitostí. Uvedené prognózy nie sú spoľahlivým ukazovateľom budúcej výkonnosti. J&T BANKA, a.s., nenesie žiadnu zodpovednosť, ktorá by mohla vzniknúť v dôsledku použitia informácií uvedených v tomto materiáli. O prípadnej vhodnosti investičných nástrojov sa poraďte so svojím bankárom, investičným sprostredkovateľom alebo jeho viazaným zástupcom.