Akciové trhy

Hlavné svetové akciové trhy v minulom týždni zastavili svoj robustný rast a prepli sa do módu konsolidácie po tom, čo mnohé indexy na čele s tými americkými dosiahli historické rekordy. Momentum rastu od začiatku novembra bolo nezvyčajne široké, a tak príchod určitej pauzy či korekcii v nasledujúcich týždňoch či mesiacoch pred obnovou rely nemožno vnímať ako veľké prekvapenie. Špeciálne, keď investori budú musieť poriadne stráviť a pochopiť niekoľko veľkých síl pôsobiacich na akcie, mnohé pritom v protichodných kolidujúcich smeroch. Rastúce očakávania prudkého oživenia ekonomiky vďaka vakcínam proti COVID-19 dopované veľkými fiškálnymi stimulmi vrátane helikoptérových peňazí pre bežných Američanov, odložený dopyt, masa likvidity centrálnych bánk a s tým súvisiaca zvýšená ochota podstupovať riziko sú všetko jasné býčie faktory.

Na druhej strane, toľko masívnych menových a fiškálnych stimulov, ktoré špeciálne v USA prevyšujú zápornú medzeru výstupu a mali by viesť k výraznému odrazu inflácie, špeciálne, keď ponuka mnohých výrobných faktorov nielen komodít, ale napríklad aj čipov zaostáva za dopytom, je vnímaných ako riziko pre pokračovanie rastu trhov. Investori sa totiž začínajú zamýšľať nad vplyvom vyšších úrokových sadzieb či skoršieho sprísňovania menovej politiky Fedu. Na týždennej báze široký americký index S&P 500 klesol o 0,7 percenta pri 0,2-percentnom raste paneurópskeho indexu STOXX 600. Index rozvíjajúcich sa trhov MSCI Emerging Markets stagnoval s 0,1-percentnou zmenou.

Dlhopisové trhy

Výnosy na dlhopisových trhoch skokovito rástli a 10-ročný americký výnos sa posunul na 12-mesačné maximá na 1,34 percenta pri 17-bodovom prírastku za týždeň pre rastúce obavy z inflácie v dôsledku prestimulovania americkej ekonomiky. Americký Kongres čoskoro schváli fiškálny balík za približne 1,9 bilióna dolárov, pričom sa chystá ďalší fiškálny doping spojený najmä s obnovou infraštruktúry či zelenej ekonomiky. Navyše ekonomika ako taká sa už tak či onak oživuje z koronaproblémov. Dlhopisový trh jasne telegrafuje, že verí v ďalšie zlepšovanie makrofundamentov (aj vďaka procesu vakcinácie proti COVID-19), a začína spochybňovať guidance Fedu napriek holubičiemu slovníku zápisnice z jeho januárového zasadnutia, ktorá bola zverejnená minulý týždeň. Nemecké výnosy viac-menej len kopírovali tie americké, keď aj v eurozóne rastie nádej, že napriek komplikovanému prvému kvartálu sa dostaví silné oživenie na jar a v lete, keď budú postupne uvoľňované lockdownové regulácie a zaočkovaná podstatná časť populácie. 10-ročný benchmark narástol na –0,3 percenta, čo znamená 15-bodovú medzitýždennú zmenu. Takýto posun výnosových kriviek štátnych dlhopisov negatívne zasiahol aj ceny podnikových dlhopisov, ktoré zaznamenali takisto straty, keď sa rizikové prirážky v podstate zásadnejšie nezmenili.

Komoditné trhy

Zlato kleslo na sedemmesačné minimá pod 1 740 dolárov s 2,3-percentnou stratou v minulom týždni v dôsledku výrazného odrazu dlhopisových výnosov. Pri kove sa do úzadia dostávajú fakty, že masívne deficitmi financované fiškálne stimuly nielen v USA budú riešené de facto monetizáciou dlhu centrálnou bankou a tvorcovia politík by mohli až prestimulovať ekonomiku, čo by sa mohlo odraziť do neželateľne vysokej inflácie. Ropa po dosiahnutí 13-mesačných maxím s WTI nad 60 dolármi klesla prvýkrát po troch týždňoch, keď rafinérie v Texase, ktoré spracovávajú asi pätinu všetkej ropy v USA, začínajú po extrémnych mrazoch opäť obnovovať svoju produkciu. Čiernemu zlatu škodili aj správy o tom, že Washington a Teherán by mohli obnoviť rozhovory ohľadne iránskeho jadrového programu. WTI v minulom týždni zatvárala na 59 dolároch a Brent tesne pod 63 dolármi.

Devízové trhy

Dolár sa v prvej polovici minulého týždňa posilňoval voči euru až k 120,5 centa, keď profitoval z posunu americkej výnosovej krivky nahor a lepšieho prospektu rastu americkej ekonomiky v porovnaní s eurozónou. V druhej polovici týždňa všetky zisky vymazal, keď medzi obchodníkmi dominoval faktor vyššej ochoty podstupovať riziko. Vzájomný výmenný kurz eura voči doláru tak skončil tam, kde začínal, na 121,2 dolárového centa.