Akciové trhy

Wall Street sa v minulom týždni vrátila k prepisovaniu historických maxím, keď výnosy na dlhopisových trhoch prestali rásť a najsledovanejší americký 10-ročný benchmark sa až do piatka ustálil na úrovni 1,5 percenta. Investorov prestali stresovať obavy z vysokej inflácie, ktorá by mohla Fed podnietiť k skorému sprísneniu menovej politiky. Pozviechať sa tak dokázali aj technológie, ktoré najviac trpeli na pohyb kriviek nahor a rotáciu z rastových do hodnotových titulov. V prospech pokračovania rely hralo tiež schválenie fiškálneho stimulačného balíčka v hodnote 1,9 bilióna dolárov, ktoré prinesie Američanom ďalšie peniaze „zadarmo“, ako aj pokračujúca vakcinácia proti ochoreniu COVID-19 a sľubné finálne výsledky potenciálnej vakcíny Novovax.

Na rastovej vlne sa niesli aj európske akcie, ktoré zaznamenali najlepší týždeň od novembra, keď nákupný apetít podporila ECB, ktorá zlepšila hodnotenie rizík európskej ekonomiky a proti predčasnému uťahovaniu financujúcich podmienok zasiahne zrýchlením nákupu aktív v druhom kvartáli roka. Tým by mohla držať výnosy nižšie, aj keď šéfka ECB Christine Lagardová rázne odmietla snahu riadiť výnosovú krivku. Navyše konštatovala, že dočasný odraz inflácie bude centrálna banka prehliadať. Sumárne blue chips index Dow Jones vystúpil o 4,1 percenta na nové maximum 32 778 bodov, širší index S&P 500 vzrástol o 2,7 percenta taktiež na nové maximum 3 943 bodov a technologický Nasdaq Composite posilnil o 3,1 percenta na 13 319 bodov a už sa nachádza zhruba päť percent od svojich maxím z polovice februára. Paneurópsky index STOXX Europe 600 spevnil o 3,5 percenta na 423 bodov, britský FTSE 100 vzrástol o dve percentá na 6 761 bodov a nemecký DAX pridal 4,2 percenta na 14 502 bodov.

Dlhopisové trhy

Dianie na dlhopisovom trhu sa v priebehu týždňa stabilizovalo s ústupom inflačných obáv, zlepšením situácie na americkom trhu práce a vysokým dopytom o najnovšiu aukciu vládneho dlhu v USA. Ostro sledovaný americký 10-ročný výnos sa tak dostal i pod 1,5 percenta. Záver týždňa však opäť patril predajcom a výnos sa vrátil na ročné maximum nad 1,6 percenta. Európske výnosové krivky s výrazne nižšou intenzitou kopírovali americký priebeh a vďaka posolstvu ECB v podobe akcelerácie nákupu dlhopisov v najbližších mesiacoch sa nemecká desiatka ustálila na -0,3 percenta. 

Komoditné trhy

Stabilizovanie americkej výnosovej krivky a oslabujúci sa dolár poslali zlato z deväťmesačných miním späť nad 1 700-dolárovú hranicu na 1 725 dolárov za uncu. Ropa približne percentným poklesom čiastočne korigovala prirýchly, hoci fundamentálne opodstatnený predchádzajúci nárast podporený kartelom OPEC a jeho spojencami, ktorí v apríli ešte nepristúpia k zvýšeniu svojich ťažobných limitov. V očakávaní mohutného oživenia globálnej ekonomiky a tým pádom aj dopytu po energii a palivách sa tak drží komodita v prípade WTI nad 65 a Brentu na dostrel 70 dolárov za barel. 

Devízové trhy

V konštruktívnej nálade prevládajúcej na trhoch ustúpil dolár z 3,5-mesačných maxím voči konkurencii. Pomocná ruka ECB, ktorá bude rýchlejšie tlačiť peniaze, a výrazne prorastové vyhliadky globálnej ekonomiky zvýšili chuť investorov na rizikovejšie meny na čele s eurom, ktoré voči doláru posilnilo takmer na 120 dolárových centov.