Vtedy totiž oslávi svoje 350. výročie firma Sumitomo Forestry, ktorá sa zameriava na stavby z dreva. A ako inak to osláviť, ak nie budovou vysokou 350 metrov?

Plány zverejnili už teraz. V strede budovy bude oceľová konštrukcia s diagonálnymi výstužami. Výstuže budú absorbovať vibrácie pri zemetraseniach, ktoré sú v oblasti Tokia bežným javom. Oceľ bude tvoriť 10 percent konštrukcie. Zvyšok budovy bude z dreva. Na stavbu ho použijú 180 000 kubických metrov. V mrakodrape bude 8 000 bytov a na každom poschodí budú balkóny so stromami a s ďalšou zeleňou.

Problémom je cena, ktorá sa odhaduje na 4,5 miliardy eur, t. j. približne na dvojnásobok ceny podobného mrakodrapu postaveného bežným spôsobom. Firma Sumitomo je však optimistická. Očakáva, že do roku 2041 technologický pokrok umožní znížiť náklady.

Nové materiály

Drevené stavby zažívajú v Japonsku renesanciu. V roku 2010 dokonca prijali zákon, podľa ktorého musia byť všetky verejné budovy s menej ako tromi poschodiami postavené z dreva. Tento materiál je totiž omnoho šetrnejší k životnému prostrediu. Klasické stavby zanechávajú uhlíkovú stopu. Oceľové budovy sú celosvetovo zodpovedné za 5 percent a betónové za 8 percent emisií. Drevo, naopak, oxidy uhlíka pohlcuje. Japonsko má tiež rozsiahle lesy, ktoré pokrývajú dve tretiny jeho územia. Má teda dostatok stavebného materiálu.

Drevo ako stavebný materiál malo donedávna dve hlavné nevýhody. Je relatívne mäkké a horľavé. Nové technológie však umožnili pokrok aj v týchto oblastiach. Laminovaný stavebný materiál CLT je nehorľavý a na rozdiel od ocele ostáva stabilný aj pri vystavení vysokým teplotám.

/data/MediaLibrary/articles/13024/profimedia-0363379723-orez.jpg

Po celom svete

V roku 2012 postavili z CLT 10-poschodový obytný dom v Melbourne. S jeho 32 metrami bol v tom čase najvyššou budovou tohto druhu na svete. Dokončenie však odštartovalo doslova preteky o čoraz vyššiu drevenú budovu. V Londýne čoskoro vyrástli tri obytné domy s výškou 33 metrov.

Všetky hravo prekonali v nórskom Bergene, kde postavili 14-poschodovú budovu s výškou 49 metrov. Základ jej konštrukcie je zo špeciálnych drevených blokov s hrúbkou pol metra. Materiál CLT použili na podlahy a na priečky.

Rekord aktuálne drží kanadský Vancouver. V lete 2017 tam dokončili budovu Tall Wood Residence, ktorá má 18 poschodí a výšku 53 metrov. Základy a výťahové šachty sú z betónu, zvyšok z dreva. Budova slúži ako internát pre 400 študentov. Jej výstavba stála 42 miliónov eur.

Rekord však dlho nevydrží. V októbri 2016 začali vo Viedni stavať budovu HoHo, ktorú majú dokončiť tento rok. Bude vysoká 84 metrov a okrem bytov v nej budú tiež kancelárie a hotel. Z dreva bude 75 percent, zvyšok stavby tvorí betón a oceľ.

Okrem Tokia plánujú drevené mrakodrapy aj v Londýne a v Paríži, hoci so stavbou ešte nezačali. Budova Baobab vo francúzskej metropole navrhnutá ešte v roku 2015 má mať 35 poschodí. Projektanti vyrátali, že po prípadnom dokončení by pohltila 3 700 ton CO2 – to je ekvivalent odstránenia 2 207 áut z ciest na rok alebo vykurovania jedného domu na 982 rokov.