Akciové trhy

Na finančné trhy prišla v ostatnom týždni panika, ktorá vyústila do výpredajov, v prípade akcií najhorších za posledné štyri mesiace. Situácia aktuálne pripomína tú z jari a koronavírus naberá na sile v USA, ktoré momentálne zápasia už s treťou vlnou pandémie, a naďalej sa zhoršuje aj epidemiologická situácia v Európe, kde chystajú už aj Nemecko, Francúzsko a ďalšie krajiny plošné karantény, čo fakticky smeruje k ich lockdownom. Tie zrejme vyústia do poklesu týchto ekonomík vo štvrtom kvartáli a reálne teda hrozí druhé dno recesie pre celú eurozónu. Na nálade nepridávajú ani obavy investorov z blížiacich sa amerických prezidentských volieb a fakt, že pred nimi nebude schválený balík pomoci americkej ekonomike. Trhy by, zdá sa, radšej privítali znovuzvolenie súčasného prezidenta Donalda Trumpa, ten však podľa aktuálnych prieskumov výrazne stráca na demokratického kandidáta Joea Bidena.

Obavy z ďalšieho vývoja kalia i pohľad na firemné výsledky, ktoré zatiaľ výrazne prekonávajú očakávania. Negatívne tendencie nedokázala zvrátiť ani ECB, ktorá síce aktuálne nezmenila svoju menovú politiku, ale z dôvodu straty dynamiky oživovania v eurozóne a zhoršenej prognózy sľúbila, že v decembri bude konať a dodá ďalšie stimuly s cieľom podporiť ekonomickú aktivitu a znegovať negatívny dosah pandémie na hospodárstvo a infláciu. K zlepšeniu trhového sentimentu aspoň dočasne prispel rekordný rast HDP za tretí kvartál v USA a kľúčových európskych ekonomikách, po predchádzajúcom rekordnom poklese v druhom kvartáli. Celkovo blue chips akciový index Dow Jones zaznamenal 6,5-percentný pokles na 26 502 bodov. Širší index S&P 500 stratil 5,6 percenta na 3 270 bodov. Súhrnný technologický index Nasdaq Composite nasledoval konkurenciu, keď nakoniec odpísal 5,5 percenta na 10 912 bodov. Paneurópsky index STOXX Europe 600 stratil 5,6 percenta na 342. Nemecký DAX 30 prišiel o 8,6 percenta a týždeň uzatváral na 11 556 bodoch. Nedarilo sa ani emerging trhom, keď index MSCI Emerging Markets poklesol o 2,8 percenta.

Dlhopisové trhy

S pretrvávajúcou covidovou nervozitou a rastúcou rizikovou averziou nahrával zvýšený záujem o bezpečné aktíva štátnym dlhopisom, ktorých výnosové krivky klesali na oboch brehoch Atlantiku. Vývoj v zámorí sa však dokázal v závere týždňa otočiť vďaka optimizmu z rekordného 33-percentného rastu americkej ekonomiky v treťom kvartáli. Americký 10-ročný výnos sa tak posunul na svoje týždňové maximum 0,87 percenta. Podobne dobré čísla z eurozóny nedokázali zvrátiť vývoj v Európe, pretože dáta HDP za tretí kvartál sú pohľadom do spätného zrkadla a štvrtý kvartál bude výrazne horší, možno s opätovným poklesom HDP v Európe.

Komoditné trhy

Napriek veľkej skepse nedokázalo rásť zlato, ktoré pod tlakom dolára a snahy investorov zaplátať stratové akciové pozície redukciou drahého kovu pokleslo hlboko pod 1 900-dolárovú hranicu, na úroveň 1 879 dolárov. Pod drvivý predajný tlak sa dostala ropa, kde vládnu obavy z oslabenia dopytu, ako to bolo aj na jar počas prvej vlny pandémie koronavírusu. Vývoju pomohol aj omnoho výraznejší nárast amerických zásob, ako sa očakávalo, a to až o 4,3 milióna barelov. Výpredaj nedokázala stlmiť ani tropická búrka Zeta, ktorá posilnila na hurikán a zastavila dve tretiny produkcie v Mexickom zálive. Čierne zlato tak dokonalo najhorší týždeň od apríla. Americká ropa WTI stratila 10,2 percenta a poklesla na úroveň 35,8 dolára. Severomorský referenčný benchmark ropa Brent ešte o niečo väčším, 10,3-percentným tempom poklesol na 37,5 dolára za barel.

Devízové trhy

Z redukcie rizikových pozícií ťažil americký dolár, ktorý investori aj naďalej využívajú ako bezpečné útočisko v čase neistoty. Naopak, vzhľadom na zhoršovanie epidemiologickej situácie v európskych krajinách a chystané plošné karantény v západných ekonomikách pokleslo euro voči doláru až na mesačné minimum, na úrovni 1,165 EUR/USD. Oslabovanie eura zosilnilo s tým, ako ECB signalizovala ďalšie uvoľňovanie menovej politiky, keď v decembri pravdepodobne ohlási ešte väčšie nákupy aktív ako doteraz. Podpora úverovania a udržiavanie priaznivých finančných podmienok totiž dáva zmysel, pokiaľ vo vzduchu visí ďalší prepad ekonomiky spojený s druhou vlnou pandémie.