Rastúca popularita ESG investícií v posledných rokoch vytvorila negatívnu atmosféru okolo fosílnych palív a neobnoviteľných zdrojov energie, čo obmedzuje financovanie, investície a následne aj kapacitu spoločností v sektore. V dôsledku tohto spolu s obmedzenou ponukou a oživujúcim sa dopytom rastie v posledných mesiacoch cena ropy aj zemného plynu, čo spôsobuje, že sila energetických spoločností sa blíži k historickému maximu.

To je zrejmé na rastúcich ziskových maržiach a voľných peňažných prostriedkoch celého energetického sektora. Očakáva sa, že spoločnosti z tzv. „Big Oil“ – Exxon, Chevron, Shell, Total a BP budú produkovať počas celého roka rekordné zisky, pričom tie dosiahli len za druhý kvartál takmer 50 miliárd dolárov. Zároveň 28 nezávislých producentov ropy vygenerovalo za posledné tri mesiace viac ako 25 miliárd voľnej hotovosti, ktorá by do konca roku mohla vzrásť až na 100 miliárd dolárov.

Vzhľadom na to, že sa ekonomika spomaľuje v iných oblastiach ako financie, spotreba, komerčné a verejné služby, ktoré zaznamenávajú prepad ziskov, energetický sektor s prehľadom kompenzuje ekonomické slabiny trhu a udržuje celkový rast ziskov hlavného akciového indexu S&P 500 v kladnom pásme. Ako vidieť z grafu, energetický sektor totiž vygeneroval v druhom kvartáli až takmer 300-percentný nárast ziskov v porovnaní s minulým rokom.

Graf 1 - Nárast ziskovosti spoločností v druhom kvartáli v jednotlivých sektoroch indexu S&P 500

/data/MediaLibrary/articles/21752/graf-1-narast-ziskovosti-spolocnosti-v-druhom-kvartali-v-jednotlivych-sektoroch-indexu-s-p-500.png

Zdroj: FactSet