Prvým bola nervozita okolo obchodnej vojny medzi Spojenými štátmi a Čínou a širšie aj zvyškom sveta, na ktorú môžu doplatiť aj ekonomiky na emerging trhoch, a najmä exportéri z nich.

Druhým bol prospekt pokračovania zvyšovania sadzieb Fedom vďaka silným americkým makrofundamentom, čo viedlo k posilneniu dolára a k spomaleniu tokov kapitálu do mladých ekonomík, ktorých meny sa dostali pod predajný tlak. Najmä v prípade krajín, ktoré čelili nerovnováham v podobe vysokého deficitu bežného účtu platobnej bilancie a spoliehali sa na financovanie prostredníctvom dolárových pôžičiek. Tie sa im, pochopiteľne, pri oslabení lokálnych mien oslabili.

Tretím dôvodom, ktorý zlomil dôveru v emerging markets aktíva, boli turecká a argentínska menová kríza. Hoci za nimi stoja jedinečné faktory, ktoré by nemali z fundamentálneho hľadiska spôsobiť rozšírenie nákazy z nich do zvyšku sveta, poškodilo to sentiment tak či onak už nervózny zo zmieneného protekcionizmu v zahraničnom obchode a z uťahovania menovej politiky Fedom.  

Výsledkom bolo, že investori začali hádzať všetky rozvíjajúce sa krajiny, ktoré nie sú homogénne, do jedného vreca s názvom „predať“. A to napriek tomu, že u mnohých krajín sú prospekty do budúcnosti priaznivé a ich aktíva ponúkajú najmä teraz po poklese cien vynikajúcu hodnotu. Jednoducho nastala kríza dôvery rozvíjajúcich sa krajín.

Graf 1: Akciový MSCI Emerging Markets Index rozvíjajúcich sa trhov klesol na 13-mesačné minimá

/data/MediaLibrary/articles/14010/grafo1.pngZdroj: J&T Banka na základe dát Bloombergu

Graf 2: Divergencia medzi vývojom amerického akciového indexu S&P 500 a MSCI Emerging Markets akciového indexu 

/data/MediaLibrary/articles/14010/grafo2.gifZdroj: Bloomberg

Graf 3: Oslabenie mien rozvíjajúcich sa trhov voči doláru od začiatku roka

/data/MediaLibrary/articles/14010/grafo3.gifZdroj: Bloomberg

Graf 4: Pád cien neobišiel ani dlhopisy na rozvíjajúcich sa trhoch, graf zobrazuje J. P. Morgan EMBI Global Core Index 

/data/MediaLibrary/articles/14010/grafo4.pngZdroj: J&T Banka na základe dát Bloombergu