Už 13. novembra sa v Ženeve bude konať event, ktorý prezentuje vzácny ružový diamant Pink Legacy. Devätnásťkarátový kameň je vo svojej farbe klasifikovaný ako Fancy Vivid Pink. Ako vysvetľuje spoločnosti Christie’s v jej stanovisku: Len jeden zo 100-tisíc diamantov má dostatočne vysokú farbu, aby sa klasifikoval ako Fancy Vivid. Počas vyše 250 rokov aukcií v spoločnosti Christie's sa v predaji objavili len štyri takéto kamene.

/data/MediaLibrary/articles/14116/profimedia-0388367696.jpgTHE PINK LEGACY„Nie je preto prekvapením, že diamant bol ohodnotený ako najvzácnejší zo všetkých drahokamov,“ uviedol Tom Moses, viceprezident v Gemological Institute of America. Aj preto dražitelia očakávajú získať za diamant viac ako 50 miliónov dolárov.

Podobný diamant vydražila aukčná sieň Christie's minulý rok v Hongkongu, a to 14,23-karátový diamant za viac ako 32 miliónov amerických dolárov. Klenot s názvom Perfect Pink sa tak stal dovtedy najdrahším diamantom, aký kedy v Ázii vydražili. Aj v tomto prípade sa očakáva nemenovaný kupec.

Podľa správy spoločnosti Christie’s je sýtosť a intenzita tohto kameňa taká dobrá, ako je to vo farebnom diamante možné. „Nájsť diamant tejto veľkosti a s touto farbou je skoro nereálne. Môžete vidieť túto farbu v ružovom diamante s menej ako 1 karátom, ale je to takmer 19 karátov,“ uviedla Christie’s.

Vedci klasifikujú diamanty do dvoch hlavných typov. V druhom z nich má diamant veľmi vzácnu, takmer homogénnu farbu. „Ružové diamanty spadajú pod výnimočnú kategóriu diamantov typu 2a,“ vysvetľuje Christie’s. „Ide o kamene, ktoré majú málo akýchkoľvek stôp dusíka a tvoria menej ako dve percentá všetkých klenotov. Kamene typu 2a sú jedny z najviac chemicky čistých diamantov, často s výnimočnou transparentnosťou a leskom.“ Predaj tohto diamantu bude aj preto podľa Christie’s významným momentom v histórii aukcií.