Stroj uvezie jednu osobu v malom kokpite. Má dve krídla – jedno vpredu a druhé vzadu. Na každom krídle sú štyri malé motory poháňajúce vrtule. Podľa konštruktérov najlepšie štartuje a pristáva na trávnatom povrchu a nie je určený do bežnej premávky na cestách. Hodilo by sa preň skôr označenie dron na prepravu ľudí.

Ovládanie je jednoduché, pomocou joysticku. Keď pilot pustí joystick, stroj sa okamžite zastaví a zostane visieť na jednom mieste vo vzduchu. Môže tiež letieť úplne autonómne.

/data/MediaLibrary/articles/13738/blackfly.jpgzdroj: Opener

BlackFly vyrobila spoločnosť Opener, ktorú podporuje Larry Page. Ten investuje aj do inej firmy Kitty Hawk, ktorá vyvíja a testuje lietajúce autá v Las Vegas. Vozidlo nevyžaduje pilotnú licenciu, ale Opener bude od zákazníkov vyžadovať povinný výcvik. „Používatelia BlackFly budú musieť zložiť písomnú časť pilotných skúšok a absolvovať tréning u výrobcu,“ povedal šéf firmy Marcus Leng.

Kalifornské lietajúce vozidlo zatiaľ predstavili v Kanade, kde získali povolenie na používanie. Prvé modely budú drahšie, ale výrobca predpokladá, že sa neskôr dostane na cenu bežného SUV.

Vlak s krídlami

Lietajúce autá vyvíja mnoho ďalších firiem. Najnovšie sa však vo Francúzsku objavil aj projekt lietajúceho vlaku. Spoločnosť AKKA Technologies tak rozšírila víziu dopravy budúcnosti, ktorá sa čoraz viac presúva do vzduchu.

/data/MediaLibrary/articles/13738/vlak-1.jpgzdroj: Akka Technologies

Princíp je pritom jednoduchý. Nastúpite do vlaku, ktorý vás odvezie na letisko. Bezpečnostná kontrola pritom prebehne ešte počas jazdy. Na letisku prídete po koľajach až ku dráhe, kde k vlaku automaticky pripoja krídla. Po krátkom lete stroj zase pristane, krídla sa oddelia a vy prídete vlakom až do cieľovej stanice.

Tento systém má urýchliť odbavovanie a tiež zmenšiť prestoje pri doprave cestujúcich na letisko a z letiska. Umožní tiež lietadlám absolvovať denne viac letov. Kapacita lietajúceho vlaku má byť 162 cestujúcich. Kabína je dlhá 34 m a rozpätie krídel má byť 49 metrov.