Akciové trhy

Svetová trhová kapitalizácia vzrástla v minulom týždni o 5,2 bilióna dolárov na nové rekordné úrovne 98,8 bilióna dolárov, čo predstavuje 125 percent svetového HDP. Stála za tým rallye amerických akcií, ktoré čerpali energiu zo správ, že daňová reforma v USA by mohla prejsť aj cez Senát, čo sa na konci týždňa aj potvrdilo. Po zosúladení s verziou schválenou v Snemovni reprezentantov by tak novú legislatívu, ktorá bude znamenať nižšie dane pre firmy, mal čoskoro podpísať americký prezident Donald Trump. Celkovo november predstavoval rekordný 13. mesačný rast amerických akcií pre očakávania pokračovania zlatovlasého prostredia dynamického ekonomického rastu, rastu zisku firiem podporeného už zmienenou daňovou reformou pri len pozvoľnom oživovaní inflácie a tým len pomalom odoberaní menovej akomodácie. Široký index S & P 500 vzrástol v minulom týždni o 1,5 percenta pri raste bluechipsového indexu Dow Jones o 2,9 percenta a pri poklese technologického indexu Nasdaq Composite o 0,6 percenta. Európske akcie však nedokázali profitovať z pozitívneho amerického sentimentu a ťažko vysvetliteľne klesli aj, keď kurz eura výrazne nezosilnel.

Dlhopisové trhy

Výnosy amerických dlhopisov systematicky v priebehu týždňa rástli, keď rástol optimizmus okolo schválenia daňovej reformy v Senáte, čo sa v samotnom závere týždňa aj uskutočnilo. V piatok však prišlo k výraznému nárastu ceny bondov v reakcii na politické napätie okolo bývalého poradcu prezidenta Donalda Trumpa pre národnú bezpečnosť Michaela Flynna, ktorý sa priznal ku klamstvu vo výpovedi pre FBI ohľadne kontaktov s Kremľom. Na týždennej báze však napriek tomu 10-ročný americký výnos vzrástol o dva bázické body na 2,36 percenta. Výnosy dlhopisov eurozóny však klesali s poklesom cien európskych akcií. Nemecký 10-ročný výnos tak klesol o šesť bázických bodov na 0,3 percenta, keď zatváral na najnižšom bode celého týždňa práve pre negatívny sentiment okolo ruského prepojenia na Biely dom.

Komoditné trhy

Zlato v minulom týždni kleslo o 0,6 percenta na 1 281 dolárov, keď reagovalo na pozitívnu náladu na trhoch pre očakávanie skorého schválenia daňovej reformy v USA v Senáte. Hoci časť strát vymazalo v piatok, keď potom, čo sa bývalý poradca pre národnú bezpečnosť Bieleho Domu Michael Flynn priznal ku klamstvu vo výpovedi pred FBI ohľadne kontaktov s Kremľom, pričom skontaktovať sa s Rusmi mu údajne prikázal samotný prezident Donald Trump. Ropa v minulom týždni neisto prešľapovala na mieste, keď obchodníkov znervózňoval nedostatok informácií pred zasadnutím OPEC, na ktorom mal byť odhalený osud obmedzenej produkcie. Ani samotné predĺženie zníženej produkcie členov OPEC, Ruska a ďalších deviatich krajín do konca roku 2018 však cenou ropy zatiaľ výraznejšie nepohlo, keďže už bola dávnejšie zacenená do trhu. Navyše krok členov OPEC by mohol byť samoporážkou, keďže vyššie ceny ropy by mohli zvýšiť bridlicovú ťažbu v USA, čo vytváralo bariéru pre ďalší rast cien komodity. Ceny severomorského ropného benchmarku Brent tak poklesli o 0,2 percenta na 63,7 dolára a amerického WTI o jedno percento na 58,4 dolára.

Devízové trhy

Americký dolár sa v priebehu celého minulého týždňa pozvoľne posilňoval s tým, ako rástla šanca na prijatie daňovej reformy v USA v Senáte, čo sa cez víkend napokon aj stalo skutočnosťou. Teraz čaká zákon zosúladenie medzi verziou Senátu a verziou Snemovne reprezentantov a následný podpis prezidenta Donalda Trumpa. Americká mena sa však v závere týždňa ocitla pod tlakom pre klamlivú výpoveď Michaela Flynna, bývalého poradcu Donalda Trumpa v otázke národnej bezpečnosti pre FBI ohľadne kontaktov s Ruskom. Celkovo sa dolár v minulom týždni voči euru posilnil o 0,3 percenta a menový pár sa obchodoval len tesne pod úrovňou 119 dolárových centov.