Menšia soška, ktorá sa spája s menom talianskeho umelca, nateraz leží v bankovom trezore na Manhattane v časti Upper East Side a čaká na svoju dražbu. Podľa dražiteľov z Guernsey je cena diela „Kôň a jazdec“ odhadovaná na 30 až 50 miliónov dolárov a tento mesiac bude v ponuke na predaj v newyorskom hoteli Pierre.

Nie každý je však presvedčený o pôvode diela prisudzovaného da Vincimu. Dôvodom je, že existujú desiatky podobných bronzových sošiek, čo vyvoláva ďalšie otázky o tom, či táto konkrétna je skutočne jedinečná.

Soška zobrazuje šľachtica na vzpínajúcom sa koni – údajne patróna da Vinciho, guvernéra Milána Charlesa d'Amboise. Chýbajú však dôkazy o tom, že ide skutočne o prácu umelca. Potvrdzovať to má len odhad a názor v liste Carla Pedrettiho, ktorý spracoval viacero kníh o talianskej renesancii a ktorý sošku preskúmal v roku 1985.

/data/MediaLibrary/articles/15976/1x-1.jpgzdroj: Bloomberg.com

Pochopiteľne, nie každý súhlasí. „Zdá sa mi, že to nie je dôveryhodné,“ povedal Martin Kemp, profesor dejín umenia na Oxfordskej univerzite, ktorý tento model v priebehu desaťročí niekoľkokrát skúmal. „Nemá žiadnu z vlastností pochopenia anatómie koní a renesančného brnenia, ktoré by ste od Leonarda očakávali,“ uviedol.

Podľa iných odborníkov sa aktuálne dražby chcú zviezť na vlne ošiaľu, ktorú vyvolala aukcia obrazu da Vinciho v hodnote 450 miliónov dolárov.